Konta osobiste
Czy można mieć dwa konta w jednym banku?
Spis treści:
- Dwa konta w tym samym banku – czy to możliwe?
- Kiedy warto założyć więcej niż jedno konto w banku?
- Czy korzystanie z kilku kont jest korzystnym rozwiązaniem?
- Jakie konta założyć w banku?
- Konto osobiste – ROR
- Konto oszczędnościowe
- Konto walutowe i wielowalutowe
- Konto dla dziecka
- Wspólne konto z małżonkiem/partnerem
- Dwa konta w banku – podsumowanie
Dwa konta w tym samym banku – czy to możliwe?
Jak wspomniano wyżej – bez problemu można mieć dwa, a nawet więcej kont w tym samym banku. Nie ma co do tego ograniczeń. Banki wręcz zachęcają, aby otworzyć więcej niż jeden rachunek, więc z pewnością nie spotkasz się z decyzją odmowną, jeśli będziesz chciał to zrobić.
Na taki krok decydują się przede wszystkim osoby, które mają już konto osobiste, czyli podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale zależy im na rozszerzeniu jego funkcjonalności. Wówczas mogą założyć subkonto, np. o charakterze oszczędnościowym lub konto dla małoletniego dziecka.
Jest także możliwość założenia drugiego konta głównego, np. firmowego. Można mieć również dwa osobne rachunki osobiste, jeśli jest taka potrzeba, np. jeden własny, a drugi dzielony z małżonkiem. Nie ma w tym przypadku ograniczeń, a oferta banków jest bardzo szeroka.
Czy używanie większej liczby kont jest popularne? Tak – wiele osób ma minimum dwa konta bankowe w tym samym lub różnych bankach. Polskie przepisy prawne nie ograniczają w żaden sposób liczby używanych rachunków bankowych. To oznacza, że można ich mieć nawet kilkanaście, jeśli ma się taką potrzebę. W niektórych przypadkach warto to zrobić, ale zwykle nie ma sensu „przesadzać”.
Liczba rachunków powinna odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu na takie produkty bankowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że ich używanie może się wiązać z opłatami. Dlatego otwarcie wielu kont nie zawsze będzie opłacalne.
Kiedy warto założyć więcej niż jedno konto w banku?
Kilka kont w tym samym banku może być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Kiedy warto rozważyć założenie dodatkowego rachunku? Co przemawia za tym, aby się na to zdecydować?
- Różne cele finansowe – jeśli masz różne potrzeby finansowe, np. oszczędzanie na emeryturę, inwestowanie w instrumenty finansowe i płatności za granicą bez przewalutowania, możesz potrzebować kilku różnych rachunków. Tylko jedno konto osobiste może okazać się niewystarczające.
- Oddzielenie finansów osobistych od biznesowych – osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą potrzebować osobnego konta firmowego do prowadzenia transakcji związanych z działalnością biznesową. Dysponowanie kontem firmowym w wielu przypadkach jest także po prostu wymagane od przedsiębiorców.
- Edukacja finansowa dzieci – możesz założyć subkonto dla dziecka, aby wprowadzić go świat finansów i uczyć go zarządzania swoimi środkami (np. kieszonkowym) w kontrolowanych warunkach.
- Zarządzanie budżetem – kilka różnych kont w jednym banku może ułatwić zarządzanie budżetem, segregowanie funduszy na różne wydatki i cele.
- Promocje – Twój bank może oferować atrakcyjne oferty dla osób, które już mają w nim rachunek. To może być np. korzystne oprocentowanie konta oszczędnościowego lub inne bonusy dla stałych klientów.
Warto zawsze sprawdzić, jakie są koszty związane z utrzymywaniem wielu kont w jednym banku,. To mogą być opłaty za ich prowadzenie, za przelewy, za wypłaty z bankomatów itp. Dodatkowy rachunek może wydawać się atrakcyjną opcją, ale niekiedy bywa zbędnym obciążeniem finansowym – trzeba brać to pod uwagę.
Czy korzystanie z kilku kont jest korzystnym rozwiązaniem?
Dwa lub więcej kont w jednym banku może być bardzo wygodną opcją. Przede wszystkim pozwala to na rozszerzenie funkcjonalności konta osobistego. Jest ono podstawowym rachunkiem, który wielu osobom całkowicie wystarcza, jednak za jego pomocą nie wykonasz wielu operacji, takich jak np.:
- płacenie w obcej walucie bez przewalutowania,
- inwestowanie na giełdzie,
- rozdzielenie oszczędności od środków na bieżące wydatki,
- dokonywanie transakcji biznesowych, jeśli jesteś płatnikiem VAT.
Ponadto konto osobiste zwykle jest nieoprocentowane, to znaczy, że gromadzenie na nim oszczędności nie przyniesie Ci żadnego zysku lub będzie on symboliczny.
Dodatkowe konta, np. walutowe, oszczędnościowe czy maklerskie, mogą być więc bardzo dobrym wyborem. Trzeba jednak brać pod uwagę, że niekoniecznie są one potrzebne każdemu. Jeśli rachunek służy Ci wyłącznie do pobierania pensji i płacenia za zakupy, dodatkowe konto może się okazać w Twoim przypadku po prostu mało użyteczne.
Podstawą jest więc określenie swoich potrzeb i zweryfikowanie, jaki rodzaj dodatkowego konta będzie przydatny i czy w ogóle warto go zakładać.
Jakie konta założyć w banku?
Jeśli wiesz, że potrzebujesz kilku kont, warto określić, które z nich będą najlepszym wyborem. Oferta jest naprawdę szeroka. Można w niej znaleźć m.in.:
- konta osobiste (rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, w skrócie ROR),
- konta oszczędnościowe (subkonta do kont osobistych),
- konta walutowe i wielowalutowe,
- konta maklerskie,
- konta firmowe,
- konta dla dzieci,
- konta dla małżonków/partnerów (zwykle nie są odrębnym produktem – to przeważnie rachunki osobiste lub oszczędnościowe, z których korzysta się wspólnie),
- konto pomocnicze (dla przedsiębiorców dokonujących określonych transakcji),
- różnego typu subkonta – dodatkowe rachunki zakładane jako dodatek do konta osobistego. To może być konto dla dziecka, dla pracownika, inwestycyjne – wybór jest bardzo szeroki.
Jak z tak szerokiej oferty wybrać odpowiedni rachunek? Przyjrzyj się charakterystyce wybranych kont – tych, które są najczęściej wykorzystywane przez klientów banków.
Konto osobiste – ROR
Konto osobiste, nazywane także ROR-em lub rachunkiem osobistym, to podstawowy produkt bankowy, który służy do przechowywania pieniędzy i realizowania różnych transakcji finansowych przez osoby fizyczne. Oto kilka ważnych cech konta osobistego:
- Przechowywanie pieniędzy – konto osobiste umożliwia przechowywanie środków pieniężnych w bezpiecznym miejscu.
- Codzienne transakcje – za pomocą konta osobistego można dokonywać codziennych transakcji, takich jak przelewy, wpłaty, wypłaty gotówki z bankomatu czy płatności za pomocą kart debetowych lub płatniczych.
- Zarządzanie finansami – konta osobiste umożliwiają śledzenie transakcji finansowych w aplikacji oraz za pomocą wyciągów bankowych (choć stosuje się je coraz rzadziej). Można w ten sposób na bieżąco sprawdzać historię operacji na koncie. Wiele banków oferuje także narzędzia do zarządzania finansami online, które pomagają w planowaniu wydatków.
- Karty debetowe lub płatnicze – większość kont osobistych jest oferowana z kartą debetową lub płatniczą, która umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach oraz w Internecie, a także wypłacanie gotówki z bankomatów.
- Oszczędności – konta osobiste oferują opcje oszczędzania, głównie za pomocą subkont oszczędnościowych.
- Usługi bankowe – konta osobiste umożliwiają korzystanie z różnych usług bankowych, takich jak kredyty, karty kredytowe, lokaty czy limity w koncie.
Konto osobiste jest najbardziej podstawowym rodzajem rachunku. To na niego wpływa pensja, stypendium, emerytura czy świadczenia. To do niego jest także przypisana karta płatnicza. Dziś niemal każdy ma takie konto, ponieważ daje ono bardzo dużą wygodę i ułatwia wiele codziennych kwestii związanych z zarządzaniem finansami.
Konto oszczędnościowe
Rachunek oszczędnościowy jest subkontem, które można założyć do konta osobistego. Nie może on funkcjonować oddzielnie, zawsze jest „kontem w koncie”. Zasada jego działania polega na tym, że za pomocą przelewu wewnętrznego można na niego przelewać środki zgromadzone na rachunku osobistym. Do rachunku oszczędnościowego nie jest wydawana karta płatnicza.
Jeśli chce się pobrać środki z takiego rachunku, zwykle należy wykonać przelew wewnętrzny na konto osobiste. Można również przelewać pieniądze na inne konta, jednak przeważnie wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
Jakie główne cechy wyróżniają konto oszczędnościowe?
- Konto oszczędnościowe zazwyczaj zapewnia oprocentowanie środków. Jest niższe niż np. na rachunkach inwestycyjnych, ale wyższe niż na tradycyjnym koncie osobistym. Oprocentowanie może być zmienne lub stałe i zależy od polityki banku oraz stóp procentowych.
- Pieniądze przechowywane na koncie oszczędnościowym są chronione do określonej kwoty, przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To znaczy, że są bezpieczne nawet, gdyby bank okazał się niewypłacalny.
- W przeciwieństwie do niektórych innych form oszczędzania lub inwestowania, takich jak akcje czy obligacje, konta oszczędnościowe nie niosą za sobą żadnego ryzyka utraty kapitału.
- Konta oszczędnościowe umożliwiają łatwy dostęp do środków. Można wypłacać pieniądze na konto osobiste w dowolnym momencie – zazwyczaj bez opłat.
- Zwykle nie ma konieczności utrzymywania stałego minimalnego salda na koncie ani nie ma żadnego „progu wejścia”.
- Konto oszczędnościowe może być wykorzystywane do oszczędzania na dowolne cele, takie jak większe wydatki, wakacje, remonty i wiele innych. Świetnie nadaje się także do budowania poduszki finansowej oraz funduszu awaryjnego na nagłe potrzeby.
Konta oszczędnościowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że pozwalają generować odsetki od oszczędzanego kapitału. Nie są one wysokie, jednak choć w pewnym stopniu zabezpieczają środki przez wpływem inflacji.
Taki rachunek jest dobrym wyborem, ponieważ umożliwia oddzielenie oszczędności od pieniędzy przeznaczonych na codzienne wydatki. To sprzyja gromadzeniu większych kwot i może być przydatnym rozwiązaniem dla osób borykających się z nadmierną rozrzutnością czy brakiem kontroli nad wydatkami.
Konto walutowe i wielowalutowe
Kont walutowe jest rachunkiem osobistym lub oszczędnościowym, który jest prowadzony w walucie innej niż złotówki. Może obsługiwać jeden typ pieniądza, np. wyłącznie euro lub mieć formę konta wielowalutowego. Jego główną funkcjonalnością jest możliwość dokonywania płatności za granicą (lub w zagranicznych sklepach online) bez konieczności ponoszenia kosztów za przewalutowanie.
Takie opłaty są formą prowizji pobieraną przez bank za obsłużenie transakcji, która wymaga konwersji na inną walutę. Przykładowo, gdy płacisz polską kartą płatniczą za kawę w kawiarni w Rzymie, w swojej historii konta znajdziesz dodatkowy wydatek – opłatę za przewalutowanie. To może być kilkadziesiąt groszy, ale czasami kilka złotych. Dokładna wysokość tej opłaty jest uzależniona od różnych czynników. Wykorzystując w tej samej sytuacji kartę przypisaną do konta walutowego prowadzonego w euro, nie zapłacisz za przewalutowanie, a zatem oszczędzisz.
Czym cechuje się konto walutowe? Jakie ma funkcjonalności i jakie daje możliwości?
- Konto walutowe umożliwia przechowywanie środków pieniężnych w różnych walutach, takich jak np. dolar amerykański (USD), euro (EUR), funt brytyjski (GBP), euro (EUR) i wiele innych.
- Mając konto walutowe, można dokonywać transakcji finansowych w obcych walutach bez konieczności konwertowania środków na walutę krajową. To pozwala uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem oraz ryzyka związanego z wahaniami kursów walutowych.
- Niektóre konta walutowe generują oprocentowanie, podobnie jak tradycyjne konta oszczędnościowe, jednak oprocentowanie rachunków walutowych zazwyczaj jest niższe niż na kontach prowadzonych w walucie lokalnej.
- Konta walutowe są przydatne osobom, które prowadzą działalność międzynarodową lub dokonują transakcji z zagranicznymi kontrahentami lub klientami, umożliwiając im dokonywanie płatności w walutach obcych bez konieczności korzystania z zewnętrznych usług wymiany walut.
- Konto walutowe może się przydać podczas podróży czy dłuższego pobytu za granicą, np. w ramach studiowania czy pracy zawodowej. Jeśli natomiast wyjeżdżasz za granicę jedynie na krótkie wakacje, jego zakładanie raczej nie będzie uzasadnione. Znacznie lepiej sprawdzi się np. konto Revolut.
Konto dla dziecka
Otwarcie konta bankowego dla dziecka może być pierwszym krokiem w rozpoczęciu jego edukacji finansowej oraz nauki odpowiedzialnego zarządzania środkami. Jest to bowiem nie tylko wiedza teoretyczna, ale także praktyka związana z zarządzaniem własnymi środkami. Dzięki temu dziecko może zdobywać obycie finansowe, ucząc się samodzielności w dysponowaniu pieniędzmi.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konta dla dziecka, warto się do tego dobrze przygotować. Porównanie różnych ofert dostępnych na rynku za pomocą rankingu kont dla dzieci ułatwi wybór najbardziej odpowiedniego rozwiązania.
Własne konto osobiste może założyć nastolatek powyżej 13 roku życia. Zawsze jest do tego wymagana zgoda rodziców. Młodsze dzieci także mogą mieć rachunek, jednak wówczas nie jest on osobnym ROR-em, a subkontem przypisanym do konta głównego rodzica.
Takie konta mogą mieć różne funkcjonalności – zwykle są dopasowane do wieku użytkowników. Ważną cechą jest to, że rodzic ma pełną kontrolą nad swoim subkontem, natomiast dziecko nie może podejmować żadnych działań na koncie rodzica.
To pozwala na zapewnienie młodej osobie dość sporej swobody w zarządzaniu swoimi środkami. Jednocześnie ogranicza niebezpieczeństwo związane np. ze skutkami zgubienia przez nią karty płatniczej czy podania danych do logowania osobie postronnej. Nawet gdyby tak się stało, pieniądze rodzica są w pełni bezpieczne i nie grozi im kradzież.
Wspólne konto z małżonkiem/partnerem
Osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe często decydują się na otwarcie wspólnego konta bankowego. Na taki rachunek można każdego miesiąca przelewać środki na opłaty, wspólne przyjemności czy też na planowane wydatki, np. na urlop. W ten sposób można rozsądniej gospodarować środkami i podejmować lepsze decyzje zakupowe.
Wiele par praktykuje taką metodę zarządzania budżetem. Każdy z partnerów ma własne konto osobiste, a dodatkowo prowadzą jeden wspólny rachunek. To pozwala im zachować pewną niezależność, a jednocześnie sprawniej planować wspólne wydatki.
Dwa konta w banku – podsumowanie
Czy warto mieć kilka kont w jednym banku? W wielu sytuacjach jest to przydatne. Prowadzenie kilku rachunków w tej samej instytucji może być korzystniejsze niż konta w różnych bankach. Transakcje dokonywane wewnętrznie (czyli w ramach jednej instytucji finansowej) są szybciej księgowane, więc pieniądze zwykle pojawiają się na koncie od razu. Założenie kolejnego konta w tym samym banku może także wiązać się z promocyjnymi warunkami i innymi korzyściami.
Podsumowanie
- Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby założyć kilka kont bankowych. Można je otworzyć w tym samym banku lub w różnych – w zależności od preferencji.
- Podstawowym kontem jest rachunek osobisty, czyli ROR. To zwykle do niego zakłada się kolejne konta.
- Rachunki mogą mieć formę osobnych kont (np. firmowe) lub subkont (dla dziecka, oszczędnościowe). Subkonto nie może istnieć bez konta głównego, natomiast standardowy rachunek jest od niego zupełnie niezależny.
- Niekiedy dysponowanie dwoma kontami jest wymogiem. Dotyczy to niektórych przedsiębiorców. Muszą mieć oni osobne konto osobiste i firmowe.
- Jednym z najczęściej wykorzystywanych subkont jest konto oszczędnościowe, które służy do gromadzenia nadwyżek finansowych, Zwykle jest ono oprocentowane.
- Przydatne może być także konto walutowe, maklerskie czy inwestycyjne – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań.
FAQ Najczęściej zadawane pytania
To zależy od oferty danego banku, cennika opłat związanych z użytkowaniem konta i wielu innych kwestii. Przeważnie kilka kont w jednym banku daje większą wygodę, ponieważ środki między kontami można przekazywać natychmiast. Banki oferują też różnego rodzaju promocje, dla osób zakładających kolejne rachunki.
Nie, ponieważ rachunek oszczędnościowy jest subkontem, czyli zawsze musi być przypisany do konta głównego w tym samym banku. Aby z niego korzystać, zawsze trzeba najpierw otworzyć konto osobiste
Jeśli dużo podróżujesz lub często przebywasz za granicą, np. w związku z pracą czy studiami, to z pewnością będzie to opłacalna opcja. Jeśli natomiast bywasz w innych krajach tylko sporadycznie, konto walutowe może nie być niezbędne. Możesz natomiast rozważyć założenie aplikacji Revolut.
19 banków w jednym miejscu!
Porównaj konta