Konto osobiste Ranking kont osobistych 2024

 • Porównaj konta bankowe w różnych bankach online.
 • Zobacz dostępne opcje rachunków.
 • Wybierz konto idealne dla siebie.

czerwiec 2024

Najlepsze konta osobiste

Wybierz rodzaj:
Ostatnia aktualizacja rankingu:

Ranking kont osobistych 2023

Przygotowaliśmy ranking kont osobistych, aby ułatwić i przyspieszyć wybór oferty najlepiej dopasowanej do Twoich aktualnych potrzeb. Zaprojektowaliśmy zestawienie w sposób pozwalający porównać najważniejsze parametry dostępnych na rynki rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Dzięki temu szybko i wygodnie sprawdzisz m.in., ile kosztuje założenie i prowadzenie konta osobistego, jaka jest opłata za kartę debetową oraz czy bank pobiera prowizję za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Bardziej szczegółowe informacje na temat każdej oferty znajdziesz w dodatkowej zakładce. Dowiesz się również, czy za założenie konta osobistego bank przygotował dodatkową premię pieniężną lub inny wartościowy bonus. Weryfikacja ofert zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście minut. Wierzymy, że pozyskane w ten sposób informacje pozwolą Ci sprawdzić najlepsze konta osobiste na rynku i podjąć najkorzystniejszą decyzję.

Jak powstał ranking kont osobistych?

Konto osobiste jest podstawowym produktem bankowym służącym przede wszystkim do realizacji i przyjmowania płatności oraz zarządzania osobistym budżetem. Trzeba przy tym pamiętać, że oferowane obecnie rachunki ROR oferują znacznie więcej niż możliwości niż przelewy internetowe czy płatności kartą. Wybór odpowiedniego konta osobistego może zatem w odczuwalny sposób uprościć Twoje finansowe życie. Aby ułatwić ostateczną decyzję przygotowaliśmy ranking kont osobistych.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste, nazywane też często kontem bankowym, rachunkiem bankowym lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), jest podstawowym produktem finansowym otwieranym i prowadzonym przez bank. Najczęściej rachunek ten wykorzystywany jest do realizacji standardowych operacji tj. zlecenia przelewów, otrzymywanie środków na konto bankowe, płatności bezgotówkowe za pomocą karty debetowej podpiętej do rachunku lub wypłaty gotówki z bankomatów.

Konta osobiste mogą oferować także szereg usług i rozwiązań skierowanych do bardziej wymagających użytkowników, dzięki czemu zyskują oni np. dostęp do nowoczesnej bankowości mobilnej obsługiwanej z poziomu smartfonu, możliwość całodobowej wymiany walut w kantorze internetowym lub dostęp do bogatej oferty oszczędnościowej. Posiadacze konta osobistego mogą również często liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania w tym samym banku, ponieważ nie są traktowani, jako nowi klienci.

Rachunki bankowe zróżnicowane są również pod kątem specyficznych potrzeb potencjalnych użytkowników. Większość banków posiada w swojej ofercie zarówno standardowe konta osobiste przeznaczone dla klientów masowych, jaki i specjalne propozycje przygotowane dla m.in. klientów private banking, dzieci i młodzieży, przedsiębiorców, podróżników lub graczy komputerowych. Zróżnicowanie kosztów związanych z posiadaniem konta osobistego, karty debetowej i realizacji poszczególnych usług jest bardzo szerokie, co może utrudniać wybór odpowiedniej oferty. Aby ułatwić porównanie i ewentualną decyzję, stworzyliśmy ranking kont osobistych.

Jak oceniane są oferty w rankingu kont osobistych?

W oparciu o doświadczenie i znajomość rynku kont osobistych, kolejność prezentowanych ofert ustalana jest przez autora zestawienia. Pod uwagę brane są m.in. poniższe kryteria:

 • warunki promocyjne,
 • wysokość opłat pobieranych tytułem:
  • prowadzenia konta,
  • wypłaty środków z bankomatów krajowych i zagranicznych,
  • wydania i obsług karty debetowej podpiętej do konta,
  • wykonania przelewu,
  • dodatkowych funkcjonalności np. płatności BLIK czy usługi cashback,
  • możliwości realizacji płatności mobilnych.

Warto podkreślić, że w zestawieniu mogą pojawiać się oferty sponsorowane lub reklamy, które plasowane są w rankingu niezależnie od przedstawionych powyżej zasad, zgodnie z ustaleniami poczynionymi pomiędzy administratorem a partnerem zlecającym przygotowanie oferty. Tego typu oferty będą zawsze odpowiednio oznaczone.

Ile kosztuje konto osobiste?

Rankingi kont osobistych powstają przede wszystkim, aby zaspokoić potrzebę związaną ze znalezieniem oferty nie tylko spełniającej bieżące oczekiwania klientów banków, ale również najkorzystniejszej opcji pod kątem generowanych kosztów. Banki działające w warunkach wzmożonej konkurencji starają się zachęcać potencjalnych klientów przede wszystkim jak najniższą ceną. Na rynku można najczęściej trafić na trzy modele ustalania opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku ROR:

 • Konto bankowe bezwarunkowo bezpłatne – oznacza to, że otwarcie i prowadzenie takiego konta jest zwolnione z opłat i nie wymaga żadnej aktywności ze strony klienta w tym zakresie. Jest to zatem darmowe konto osobiste.
 • Konto bankowe bezpłatne po spełnieniu dodatkowych warunków – klient może uniknąć opłat za prowadzenie rachunku pod warunkiem, że każdego miesiąca wykona czynności określone w zawartej umowie np. dokona konkretnej liczby płatności kartą debetową lub zapewni wpływy wynagrodzenia na takie konto osobiste.
 • Konto bankowe płatne bez względu na spełnienie jakichkolwiek warunków – najrzadziej stosowane rozwiązanie. Może pojawić się w segmencie klientów zamożnych lub w przypadku klientów posiadających niestandardowe potrzeby np. oczekujących prowadzenia dodatkowych subkont w egzotycznych walutach.

Oprócz wymienionych powyżej kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem konta osobistego wyróżnić można podstawowe opłaty za m.in.:

 • wydanie i posiadanie karty debetowej podpiętej do rachunku,
 • wypłaty gotówki z bankomatów krajowych i zagranicznych,
 • za internetowe przelewy standardowe.

Oprócz tego wyróżnić można całą listę opłat związanych z operacjami zlecanymi bezpośrednio w oddziałach banków np. za wpłatę i wypłatę gotówki, zlecenie przelewu czy wydrukowanie historii rachunku. W większości przypadków są to usługi płatne mimo tego, że w bankowości elektronicznej i mobilnej realizowane są bez dodatkowych kosztów. W ten sposób banki starają się zachęcić swoich klientów do bankowości internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów poszczególnych usług ujęte są w tabelach opłat i prowizji, które muszą być udostępniane przez banki.

Czym różni się konto osobiste od konta oszczędnościowego?

Aktualnie trudno wyobrazić sobie taką sytuację, ale jeszcze kilkanaście lat temu posiadacze standardowych kont osobistych mogli liczyć na dodatkowe odsetki od środków przechowywanych na takich rachunkach. Obecnie oprocentowane konta osobiste raczej nie pojawiają się w ofertach banków – szczególnie w segmencie klientów masowych. Możliwość pomnażania nadwyżek finansowych daje prowadzone odrębnie konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe może być oferowane przez banki jako niezależny produkt lub wymaga posiadania konta osobistego w danym banku. W drugim przypadku możliwość otrzymania dodatkowych odsetek wykorzystywana jest przez instytucje finansowe jako argument przemawiający za założeniem rachunku ROR. Samo konto oszczędnościowe pozwala na pomnażanie oszczędności z zachowaniem elastycznego dostępu do środków zgromadzonych na takim rachunku – tyle w teorii.

O poziomie swobodnego dostępu do oszczędności decydują opłaty za przelewy z takiego konta – często jeden w miesiącu jest darmowy, a każdy kolejny wiąże się z dodatkową prowizją. W rezultacie wypracowane odsetki mogą być skonsumowane przez koszty wypłat z konta oszczędnościowego.

Czym są promocje kont osobistych?

Duża konkurencja pomiędzy bankami oraz wysokie nasycenie rynku powodują, że coraz trudniej jest przekonać potencjalnego klienta do założenia pierwszego lub kolejnego konta osobistego. Sposobem na poprawę tej sytuacji są organizowane przez banki akcje specjalne, w których za otwarcie rachunku ROR oraz spełnienie dodatkowych warunków można otrzymać dodatkowy bonus np. premię pieniężną, bon do znanych sieci handlowych lub elektroniczny gadżet tj. smartfon, aparat fotograficzny lub smartwatch. Wartościowa nagroda może być argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej oferty banku.

Co powinna zawierać umowa o konto osobiste?

Założenie konta osobistego wymaga podpisania umowy z bankiem w tym zakresie. Można często zrobić to online, w obecności kuriera wysłanego z dokumentami przez bank lub bezpośrednio w oddziale banku w asyście doradcy klienta. Umowa musi mieć formę pisemną i zawierać m.in. dane identyfikujące strony umowy, rodzaj i walutę rachunku, okres jej obowiązywania, wysokość oprocentowania (jeśli rachunek jest oprocentowany), wysokość opłat i prowizji naliczanych przez bank, warunki zmiany lub rozwiązania umowy i terminy realizacji dyspozycji klienta.

Czy do konta osobistego wymagana jest karta płatnicza?

Karta debetowa jest kartą płatniczą, która powiązana jest z saldem konta osobistego. Oznacza to, że można za jej pomocą dokonywać transakcji na kwotę odpowiadającą wysokości środków na rachunku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której klient podpisał umowę o debet na koncie – wtedy płatności kartą można wykonywać także w ciężar przyznanego limitu.

Karta debetowa pozwala na realizację płatności bezgotówkowych w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale POS. Możliwe są również transakcje zbliżeniowe. Wirtualne karty płatnicze dostarczane są drogą elektroniczną zaraz po podpisaniu umowy z bankiem. Można wykorzystywać je do płatności z wykorzystaniem smartfonu lub zegarka korzystając m.in. z portfeli Google Pay lub Apple Pay. Za pomocą karty debetowej można pobrać również gotówkę z bankomatu.

Generalnie możliwe jest założenie konta osobistego bez karty debetowej, ale po pierwsze utrudnia to codzienne zarządzanie osobistym budżetem, a po drugie konto bankowe bez podpiętej karty debetowej może okazać się płatne. Wyrobienie i posiadanie takiej karty mogą być bezwarunkowo bezpłatne, ale najczęściej bank rezygnuje z opłat w zamian za wykonanie każdego miesiąca konkretnej liczby operacji bezgotówkowych lub płatności na określoną kwotę. Szczegóły możesz sprawdzić w naszym rankingu kont osobistych.

Jakie powinno być idealne konto osobiste?

Nie da się wskazać idealnego konta osobistego, które w takim samym stopniu zaspokoi potrzeby wszystkich klientów banków. W końcu część z nich potrzebuje uniwersalnego rozwiązania pozwalającego na bezkosztową realizację przelewów, płatności mobilne za pomocą smartfonu oraz dającego możliwość uniknięcia opłat za prowadzenie konta i posiadanie karty debetowej.

Osoby posiadające nadwyżki finansowe w pierwszej kolejności zainteresowane będą atrakcyjną ofertą oszczędnościową. Być może, że szansa na wysokie odsetki zrekompensuje wyższe koszty związane z posiadaniem konta czy z realizacją podstawowych operacji finansowych. W takim scenariuszu kluczowymi czynnikami będą parametry dostępnych kont oszczędnościowych i lokat terminowych.

Jeszcze inne oczekiwania będą miały osoby podróżujące turystycznie i służbowo. W takiej sytuacji cała uwaga skupi się na możliwości założenia karty wielowalutowej, zakładania subkont w walutach obcych, prowizjach za wypłaty z bankomatów zagranicznych oraz dostępie do kantoru internetowego z poziomu aplikacji mobilnej.

Pomimo bardzo zróżnicowanych oczekiwań klientów można wyróżnić elementy, które doceni każda grupa – bez względu na specyficzne potrzeby. Idąc tym tropem idealne konto osobiste powinno:

 • Być tanie w utrzymaniu – najlepiej, żeby rachunek był bezwarunkowo bezpłatny, co zwalnia jego posiadacza z konieczności pamiętania o spełnieniu dodatkowych warunków. Jeśli jednak bank wymaga wykonania każdego miesiąca określonych czynności to warto zadbać, żeby były one proste do zrealizowania. Przykładowo dużo łatwiej jest zapłacić 5 razy kartą, np. płacąc osobno za każdy produkt przy kasie samoobsługowej niż przekierować na nowe konto osobiste swoje wynagrodzenie.
 • Zapewniać łatwy i szybki dostęp do usług – intuicyjna i zaawansowana bankowość elektroniczna oraz bankowość mobilna powinna gwarantować wygodny i szybki dostęp do kluczowych usług z poziomu komputera i smartfonu bez konieczności wizyty w oddziale.
 • Oferować całodobowe wsparcie – nieprzewidziane problemy mogą pojawić się o dowolnej godzinie. Ważne, aby posiadacz konta mógł bez względu na porę liczyć na wsparcie zarówno ze strony bota, jak i żywego konsultanta.
 • Być transparentne i oferować przejrzystą politykę cenową – bieżące opłaty, a także ich zmiany w przyszłości powinny być komunikowane w sposób prosty i zrozumiały dla posiadacza rachunku.
 • Oferować dodatkowe bonusy i udogodnienia – po pierwsze założenie konta osobistego w promocji może być związane z możliwością otrzymania dodatkowej nagrody w postaci np. premii pieniężnej czy vouchera. To atrakcyjny dodatek, ale zazwyczaj jednorazowy. Część banków oferuje premie, które dają korzyści w dłuższym terminie np. zwrot określonej kwoty za zakupy opłacone kartą debetową obowiązujący przez 12 miesięcy od założenia konta. Nie bez znaczenia jest również możliwość udziału w programach partnerskich i rabatowych dostępnych w ramach oferty.

Mając na uwadze powyższe elementy można dokonać bardziej świadomego wyboru i zdecydować się na konto osobiste, które zaspokoi większość potrzeb użytkownika. W szczególnych sytuacjach odpowiednie usługi może zapewnić dopiero większa liczba rachunków np. jedno ma najlepszą na rynku depozytową, drugie posiada kartę wielowalutową, a trzecie najkorzystniejszą ofertę dla dzieci.

Ile rachunków bankowych warto posiadać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnego posiadacza konta. Osoba, która potrzebuje konta osobistego w celu gromadzenia środków i wykonywania podstawowych operacji finansowych tj. przelewy na inne rachunki, ustanawianie zleceń stałych czy płatności bezgotówkowe kartą debetową, z pewnością zadowolą się jednym kontem. Oczywiście nawet w takiej sytuacji warto zadbać, aby wybrany rachunek i oferowane usługi generowały jak najniższe koszty, a sposób korzystania z konta był prosty i intuicyjny.

Osoby posiadające bardziej skomplikowane oczekiwania mogą zderzyć się z koniecznością założenia dwóch, a nawet większej liczby rachunków ROR. Każde z nich będzie oferować najlepszy zestaw usług w wybranych obszarach np. atrakcyjnych kursach wymiany walut, bezpłatnych przelewów ekspresowych lub możliwości dokonywania płatności smartfonem. Do rozwiązań zaspakajających określone potrzeby zaliczyć można:

 • Konto do oszczędzania – od razu trzeba zaznaczyć, że wybrane banki oferują konta oszczędnościowe i lokaty terminowe, które są niezależnymi produktami i nie wymagają posiadania rachunku ROR. Z drugiej strony są sytuacje, w których dostęp do atrakcyjnej oferty oszczędnościowej wymaga posiadania konta osobistego. Zdarza się, że wysokie oprocentowanie zdeponowanych w banku środków jest jednym z elementów akcji promocyjnych mających zachęcić klienta do założenia rachunku ROR w konkretnym banku.
 • Wspólne konto bankowe – rachunek taki sprawdza się nie tylko wśród par, ale również w sytuacjach, kiedy więcej osób ponosi wspólne wydatki lub razem oszczędza na określony cel. Spotykany jest model, w którym każda osoba posiada swoje konto osobiste, a na dodatkowy rachunek wspólny każdego miesiąca przelewane są ustalone kwoty, które później przeznaczane są m.in. na zakup żywności, paliwa czy opłacenie abonamentów.
 • Konto dla dzieci – konieczność założenia kolejnego rachunku może wiązać się z chęcią edukacji finansowej dzieci poprzez zaznajamianie ich od najmłodszych lat z produktami bankowymi oraz mechanizmami związanymi z zarządzaniem osobistym budżetem. Problem w tym, że nie każdy bank ma w swojej ofercie takie rozwiązania – szczególnie kiedy chodzi o osoby w wieku od 0 do 13 lat.
 • Konto walutowe – potrzeba założenia konta walutowego wynikać może z m.in. posiadania oszczędności w walucie obcej, które chcemy przechowywać w banku, otrzymywania wynagrodzenia od zagranicznego podmiotu czy częstego podróżowania. Wiele banków oferuje konta w podstawowych walutach tj. USD (dolar amerykański), EUR (euro), GBP (funt brytyjski) i CHF (frank szwajcarski). Schody mogą pojawić się w sytuacji, kiedy konieczne jest założenie konta w mniej popularnej walucie, jak np. CZK (korona czeska), CAD (dolar kanadyjski), DKK (korona duńska) lub AUD (dolar kanadyjski).
 • Konto do podróżowania – częściowo powiązane z możliwością otwierania subkont w różnych walutach obcych, ale nie tylko. Osoby przebywające często poza granicami kraju zainteresowane będą zapewne możliwością wyrobienia karty wielowalutowej, opłatami za wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych oraz dostępem do kantoru internetowego oferującego atrakcyjne kursy wymiany walut.

To tylko wycinek potrzeb potencjalnych posiadaczy rachunków ROR. W kolejnych krokach można dokonywać bardziej szczegółowych podziałów uwzględniając specyficzne oczekiwania m.in. seniorów, studentów, graczy lub kierowców. Warto o tym pamiętać porównując oferty w rankingu kont osobistych. Odpowiednie decyzje mogą doprowadzić do sytuacji, w której nawet kilka rachunków ROR będzie prowadzonych bezpłatnie po spełnieniu relatywnie prostych warunków.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru ROR?

Konto osobiste (ROR) jest podstawowym produktem finansowym. Wejście w relacje z bankiem w większości przypadków rozpoczyna się od założenia właśnie takiego rachunku. Choć konto osobiste jest z natury produktem prostym to przed wyborem oferty warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe elementy (szczególnie jeśli nasze oczekiwania przekraczają otrzymywanie wynagrodzenia i zlecanie przelewów):

 • Opłaty za założenie i prowadzenie rachunku – ta pierwsza z uwagi na dużą konkurencję pomiędzy bankami raczej nie jest stosowana. Prowadzenie rachunku może być bezwarunkowo bezpłatne, ale rezygnacja z opłat może wymagać spełniania dodatkowych warunków lub konto bankowe jest płatnie i nie można uniknąć kosztów z tego tytułu.
 • Opłaty za wydanie i użytkowanie karty debetowej – podobnie jak w przypadku konta, banki raczej nie pobierają opłaty za wydanie karty płatniczej. Co do jej użytkowania, to może być ona bezwarunkowo bezpłatna lub uniknięcie kosztów wymagać będzie wykonania każdego miesiąca określonych operacji np. płatności na minimum 500 zł. Karty debetowe bez możliwości uniknięcia opłat są rzadziej oferowane.
 • Funkcje karty debetowej – służy ona głównie do realizacji płatności bezgotówkowych w placówkach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale POS, ale dodatkowe funkcje mogą odczuwalnie ułatwić życie. Można zaliczyć do nich np. wielowalutowość, płatności zbliżeniowe, wypłaty gotówki ze sklepowej kasy w ramach usługi cashback lub uczestnictwo w programie rabatowym.
 • Prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów krajowych i zagranicznych – można wyróżnić tu różne warianty m.in. bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów, bezpłatne wypłaty tylko z określonej grupy bankomatów, prowizja kwotowa lub procentowa od wypłaconej kwoty.
 • Opłaty za standardowe przelewy internetowe – w ofertach przygotowanych dla klientów indywidualnych najczęściej standardowe przelewy internetowe są bezpłatnie.
 • Opłaty za przelewy natychmiastowe – najczęściej księgowane są niemal w czasie rzeczywistym. Kosztują kilka złotych za jedno zlecenie. Są jednak banki oferujące określoną liczbę bezpłatnych przelewów ekspresowych w miesiącu, a nawet takie, które w ogóle nie pobierają opłat za takie operacje.
 • Dostęp do nowoczesnej bankowości internetowej i mobilnej – pozwalają one na realizację wielu operacji finansowych samodzielnie – bez konieczności wizyty w banku. Dzięki bankowości mobilnej można np. zlecić przelew, zapłacić za autostradę, założyć lokatę lub wypłacić gotówkę z bankomatu za pomocą smartfonu.
 • Oferta oszczędnościowa – zakładając konto osobiste zyskujemy szybki i wygodny dostęp do oferty oszczędnościowej konkretnego banku. Dzięki temu kilka kliknięć w bankowości internetowej pozwala założyć konto oszczędnościowe lub/i lokatę terminową. Ważne, aby propozycja zapewniała odsetki za zadowalającym poziomie.
 • Dostęp do płatności mobilnych – rozwiązanie to pozwala m.in. płacić za pomocą smartfonów i smartwatchy kartami podpiętymi pod aplikację mobilną banku lub pod elektroniczne portfele takiej jak Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay czy Garmin Pay.
 • Bonusy oferowane w ramach promocji – założenie konta osobistego może być dodatkowo nagrodzone za udział w akcji specjalnej banku. Najczęściej konieczne jest wykonanie jeszcze innych czynności np. dokonanie określonej liczby płatności bezgotówkowych kartą, zapewnienie comiesięcznych wpływów na rachunek czy zalogowanie się do bankowości internetowej. W zamian można otrzymać premię pieniężną, vouchery do sieci handlowych, smartfony oraz inne nagrody.

W jakim banku założyć konto osobiste?

Podczas wyboru banku, w którym założone zostanie konto osobiste, często brane są pod uwagę nie tylko kwestie związane z katalogiem dostępnych produktów i usług, ale również fakt posiadania takiego rachunku przez rodzinę i bliskich. To oni jako bezpośredni użytkownicy konta są autorami najbardziej rzetelnych i obiektywnych opinii na temat swojego konta. Posiadanie kont osobistych w tym samym banku znacznie ułatwia rozliczenia pomiędzy ich posiadaczami – przelewy środków pomiędzy rachunkami realizowane są niemal w czasie rzeczywistym.

Trzeba się jednak poważnie zastanowić, czy takie udogodnienie powinno przysłaniać potrzeby związane z dostępem do pożądanych usług lub przekładać się na wyższe koszty związane z prowadzeniem i korzystaniem z konta osobistego. Pobieżne porównanie ofert i kierowanie się tylko jednym kryterium może skutkować wyborem nieodpowiedniego rachunku. Warto też zadać sobie pytanie o to jak często przelewamy pieniądze na rachunki bliskich i jak ważny jest w tym wszystkim czas księgowania takiego przelewu. Możliwe, że konto osobiste w innym banku oferowane jest z pakietem darmowych przelewów ekspresowych, co może załatwić sprawę.

Czy mogę mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby posiadać więcej niż jedno konto bankowe. Często założenie kolejnego rachunku ROR wynika z konieczności skorzystania z produktów, których nie oferuje dotychczasowy bank. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której klient od momentu założenia pierwszego konta zgromadził znaczne środki, ale oferta oszczędnościowa jego banku znacznie odbiega od rynkowych standardów. Przykładowo różnica w oprocentowaniu kont oszczędnościowych wynosi kilka procent lub inna instytucja finansowa posiada większy wybór lokat.

Decyzja o założeniu kolejnego konta osobistego może wiązać się z również koniecznością ochrony zgromadzonych środków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) gwarantuje w całości bezpieczeństwo środków zgromadzonych w jednym banku do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100.000 euro w złotych polskich. Osoby posiadające wysokie zasoby finansowe, którym zależy na pełnej ochronie powinny przemyśleć podzielenie tej kwoty pomiędzy różne banki. Warto przy tym zweryfikować, czy każda z tych instytucji oferuje produkty oszczędnościowe pozwalające wygenerować zadowalające odsetki.

Analogicznie do atrakcyjnej oferty oszczędnościowej powodem do założenia kolejnych kont osobistych może być dostęp do innych produktów i usług lub atrakcyjniejsze ceny taki rozwiązań. Możemy wymienić tu m.in. ofertę skierowaną dla dzieci w wieku od 0 do 13 lat, możliwość wyrobienia karty wielowalutowej, dostęp do usługi BLIK i portfeli elektronicznych Google Pay i Apple Pay, nielimitowaną liczbę przelewów ekspresowych w miesiącu lub nowoczesną bankowość mobilną.

Potrzebę posiadania kolejnego konta osobistego z pewnością poczuły osoby, które chciały dokonać płatności lub wypłacić gotówkę z bankomatu, ale awaria banku uniemożliwiła przeprowadzenie żadnej z tych operacji. Ryzyko odcięcia od własnych środków, szczególnie w pilnych sytuacjach, może być bardzo frustrujące. Zdarza się również, że zamknięcie założonego przed laty konta osobistego wiąże się z koniecznością aktualizacji numeru rachunku bankowego we wszystkich urzędach i instytucjach, co zniechęca do takiego kroku. W takiej sytuacji “stare konto osobiste” służyć może głównie do otrzymywania przelewów, a pozostałe operacje realizowane są z nowego rachunku ROR.

Szczególną grupą klientów banków, którzy posiadają kilka kont bankowych jednocześnie są łowcy promocji bankowych. Udział w kilku akcjach specjalnych pozwala zwiększyć korzyści związane z sumowaniem się premii i innych bonusów. Często przekazywanie nagród przez banki rozłożone jest na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, co wymusza utrzymywanie kont osobistych przez taki okres. Później konta te są zazwyczaj zamykane, ale w międzyczasie otwierane są kolejne.

Jak założyć konto w banku?

Aktualnie większość banków, które oferują konta osobiste, proponuje przynajmniej kilka sposobów na ich założenie. Rachunek ROR można najczęściej otworzyć:

 • przez Internet np. na stronie banku,
 • w aplikacji mobilnej,
 • za pośrednictwem infolinii,
 • bezpośrednio w oddziale banku.

Procedura zakładania kont osobistych najczęściej uproszczona jest do niezbędnego minimum i jest podobna w większości banków. Samo złożenie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. Przed wypełnieniem formularza warto przygotować ważny dowód osobisty. Sam proces składa się zazwyczaj z następujących kroków:

 • złożenie wniosku o konto osobiste polegające na wypełnieniu formularza,
 • udostępnienie informacji lub wykonanie czynności pozwalających na weryfikację tożsamości np. zlecenie przelewu weryfikacyjnego,
 • podpisanie umowy o konto osobiste,
 • aktywacja rachunku ROR przez bank,
 • opcjonalnie kilka dni od aktywacji konta zostanie dostarczona pod wskazany adres karta debetowa do rachunku.

Najmniej angażującym wariantem jest założenie konta osobistego online – przez stronę internetową lub w aplikacji mobilnej banku (czasami można pobrać ją na smartfon jeszcze przed otwarciem rachunku). Wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny i potwierdzić swoją tożsamość. W zależności od banku można to zrobić na różne sposoby np. tożsamość weryfikuje kurier dostarczający umowę, trzeba zlecić przelew weryfikacyjny lub weryfikacja odbywa się na podstawie zdjęcia dokumentu tożsamości i zdjęcia twarzy jego posiadacza.

Na rynku pojawiła się także opcja pozwalająca założyć konto osobiste online za pomocą e-dowodu osobistego. W takiej sytuacji oprócz odpowiedniego dokumentu tożsamości trzeba jeszcze dysponować kodem PIN do e-dowodu, aplikacją w smartfonie eDO App, telefonem z anteną NFC i dostępem do Internetu. W skrócie należy w trakcie składania wniosku o konto osobiste przyłożyć do telefonu e-dowód. Po odczycie danych bank uzupełni wszystkie dane oraz potwierdzi tożsamość posiadacza dokumentu. I to wszystko.

Bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest założenie konta osobistego za pośrednictwem bankowej infolinii. Przed wykonaniem telefonu należy przygotować ważny dokument tożsamości. Osoby o bardziej konserwatywnym podejściu do bankowości, które cenią sobie bezpośredni kontakt z człowiekiem, mogą założyć konto osobiste w oddziale banku. Przy okazji konsultant bankowy może wyjaśnić wszystkie wątpliwości oraz udzielić informacji na temat innych produktów i usług oferowanych przez bank.