Jakie konto firmowe z księgowością wybrać i ile to kosztuje?

Konta firmowe

Jakie konto firmowe z księgowością wybrać i ile to kosztuje?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Konto firmowe z księgowością to bardzo wygodne rozwiązanie nie tylko dla początkujących przedsiębiorców i mikrofirm. Prowadzenie dokumentacji księgowej jest trudne i czasochłonne, oddanie tych obowiązków profesjonalistom pozwala skupić się wyłącznie na rozwijaniu biznesu. Wyjaśniamy, jak działa konto firmowe z księgowością i ile kosztuje.

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy pochłania czas i bywa ryzykowne. Obowiązków jest dużo, a przepisy fiskalne zmieniają się dość często. Wielu przedsiębiorców nie ma na starcie takich dochodów, które pozwalają na zatrudnienie księgowego. Od kilku lat banki wychodzą mikroprzedsiębiorcom naprzeciw oferując konta firmowe z księgowością.  Sprawdźmy, w jaki sposób działa taka usługa i dlaczego przed otwarciem takiego konta warto porównać oferty wszystkich banków.

Czym jest konto firmowe z księgowością?

To rachunek bankowy, który poza podstawowymi funkcjonalnościami konta firmowego oferuje również usługi księgowe dla firm. Zakres obsługi księgowej na takich kontach jest bardzo zróżnicowany. Podstawowa obejmuje obsługę faktur i konsultacje online z księgowym. Bardziej rozbudowane oferty obejmują generowanie dokumentów księgowych, monitorowanie rozrachunków z US i ZUS po sprawdzanie kontrahentów na Białej Liście płatników VAT.

Pierwsze oferty bankowości dla firm z obsługą księgową przeznaczone były dla jednoosobowych działalności gospodarczych i mikrofirm. Obecnie pojawiają się także konta firmowe z obsługą księgową dla spółek prawa handlowego, również tych, które prowadzą pełną księgowość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego konta firmowego z księgowością?

Głównie na zakres usług świadczonych w ramach obsługi księgowej, bo oferty różnią się od siebie. Konto sprawdzi się tylko wtedy, gdy rzeczywiście pomoże Ci zaoszczędzić czas i zaoferuje realne wsparcie od specjalisty. Po pierwsze sprawdź, czy zakres usług obejmuje Twoją formę rozliczania się z fiskusem. Jeśli tak, sprawdź, w jakim zakresie możesz liczyć na pomoc.

Porównaj koszty prowadzenia kont z księgowością z zakresem usług, tak aby uzyskać, jak najlepsze wsparcie za korzystną cenę. Opłaty są bardzo zróżnicowane – część usług może być darmowa za inne trzeba będzie zapłacić. Niektóre konta z księgowością oferują darmową obsługę faktur, ale do określonej ilości. Na przykład pierwsze dziesięć faktur jest za darmo, za obsługę pozostałych dokumentów trzeba zapłacić. Istnieją również oferty, które pozwalają przedsiębiorcy wybrać pakiet obsługi dostosowany do jego potrzeb i budżetu.

Pamiętaj, że cenniki zawierają kwoty netto, do których trzeba doliczyć 23% VAT. Oczywiście wszystkie opłaty prowadzenia konta firmowego z księgowością zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, które możesz odliczyć od podatku dochodowego.

Część ofert zawiera również możliwość osobistej konsultacji z księgowym. W takiej sytuacji warto wybrać bank, który współpracuje z księgowymi w Twoim mieście.

W dalszej części artykułu przeanalizujemy wspólnie oferty kilku banków – zobaczysz jak bardzo mogą różnić się od siebie. Zachęcamy również do korzystania z porównywarki kont dostępnej w serwisie sprawdzonekonto.pl

Jakie są zalety konta firmowego z księgowością?

Możesz wybrać taki zakres usług księgowych, jaki jest Ci faktycznie potrzebny.  Podstawowa zaleta to oszczędność czasu, ponieważ część obowiązków przejmuje księgowy. Poza tym przekazujesz je profesjonalistom, więc zyskujesz spokój o zgodność dokumentów z przepisami.

Konta firmowe z księgowością to bardzo rozbudowane produkty – oferują nie tylko prowadzenie konta i dokumentacji. Zawierają również wsparcie w utrzymaniu płynności finansowej jak kredyty obrotowe czy faktoring. Ma to tę zaletę, że księgowy w ramach współpracy może doradzić Ci najkorzystniejszy dla Ciebie instrument finansowy.

Jakie banki oferują konto firmowe z księgowością?

Wiele banków ma w swoich ofertach konta firmowe ze wsparciem księgowego. Poniżej przedstawiamy w skrócie kilka z nich.

Konto firmowe z księgowością w mBanku

W ofercie tego banku znajduje się trzy usługi tego typu dla firm – mOrganizer Finansów, mKsięgowość i mKsięgowość Pełna. Każdą z tych opcji możesz przetestować za darmo przez 30 dni, żeby sprawdzić, czy odpowiada Twoim potrzebom. Konto firmowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych jest darmowe.

mOrganizer Finansów to rozbudowana usługa zawierająca:

  • fakturowanie (nie musisz inwestować w osobny program do wystawiania faktur z Twoim logo),
  • Inbox – narzędzie do wprowadzania faktur kosztowych np. w formie zdjęcia,
  • e-Segregator – automatycznie generuje dokument zamykający co miesiąc,
  • Moja księgowość – narzędzie do obliczania składek ZUS, ewidencja środków trwałych i pojazdów, automatyczne generowanie dokumentów fiskalnych tj. pliki JPK, zestawienia KPiR czy rejestry VAT.
  • Moje koszty – rozliczenia faktur kosztowych, Biała Lista płatników VAT,
  • Asystent Finansowy – ułatwia zarządzanie finansami firmowymi,
  • Monitoring Płatności – pomaga w terminowym dokonywaniu płatności, monitoruje rozrachunki z kontrahentami,
  • Budżetowanie – narzędzie do planowania budżetu firmowego,
  • Obieg dokumentów z możliwością importowania danych z systemów zewnętrznych.

W ramach mOrganizera FInansów możesz wybrać jeden z pięciu pakietów zawierających od jednej do wszystkich usług z powyższej listi. Pierwszy, który zapewnia tylko fakturowanie jest darmowy – za pozostałe trzeba zapłacić od 10 do 200 zł netto miesięcznie.

mKsięgowość kosztuje 189 zł netto za miesiąc i zawiera:

  • wystawianie faktur z logo firmy,
  • obsługę dedykowanej księgowej (bank współpracuje z biurami rachunkowymi w całej Polsce) – w pakiecie do 10 dokumentów księgowych miesięcznie,
  • możliwość korzystania z dodatkowych narzędzi ułatwiających monitorowanie finansów firmy w ramach konta.

mKsięgowość Pełna kosztuje 359 złotych netto/miesiąc (+7 złotych za każdy dokument poza limitem) i zawiera wszystkie usługi z pakietu mKsięgowość Komfort oraz:

  • księgowanie 40 dokumentów,
  • doradztwo podatkowe,
  • możliwość korzystania z rozbudowanych narzędzi do zarządzania finansami firmowymi.

mKsięgowość pełna to rozwiązanie dla spółek prawa handlowego, instytucji samorządowych, fundacji, spółdzielni czy związków wyznaniowych.

Konto firmowe z księgowością banku ING

Bank ING oferuje przedsiębiorcom narzędzia do samodzielnego zarządzania finansami i dopełniania formalności w US i ZUS. Konto firmowe z księgowym w ING jest darmowe przez pierwszy miesiąc, potem wysokość opłaty uzależniona jest od tego, jaki pakiet wybierzesz. Nie są to duże opłaty – najdroższy pakiet kosztuje 30 zł netto miesięcznie.

Konto firmowe z księgowym w ING oferuje:

  • Moduł fakturowy – 0 zł,
  • Moduł magazyn i faktury – 0 zł,
  • Moduł księgowości (KPiR, ryczałt ewidencjonowany) w tym fakturowanie i magazyn – 20 zł netto miesięcznie (będzie taniej, gdy zapłacisz z góry za pół roku lub rok korzystania),
  • Moduł Kadry i Płace w tym fakturowanie, magazyn, księgowość – 30 zł miesięcznie (gdy płacisz za rok z góry opłata wynosi tylko 250 zł netto).

Konto firmowe z księgowym w ING przeznaczone jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

BNP Paribas

Ten bank oferuje darmowe konto firmowe dla firm, w ramach którego możesz korzystać z usług księgowych na platformie GoKsięgowość. Do wyboru mamy cztery pakiety w cenach od 0 zł do 200 zł netto miesięcznie.

Platforma umożliwia:

  • fakturowanie (bez limitu dokumentów),
  • e-Segregator – narzędzie do wprowadzania dokumentów w formie skanów lub zdjęć z aplikacji mobilnej,
  • Rejestracja kosztów – ewidencja składek ZUS, rejestracja dokumentów kosztowych, sprawdzanie kontrahenta w bazie VAT,
  • Księgowość self-service – automatyczne naliczanie podatków i generowanie deklaracji, elektroniczne wysyłanie deklaracji do US, kontrola zamykania miesiąca, Moduł Biura Rachunkowego (opcjonalnie moduł eksportu dokumentów do zewnętrznego systemu księgowego pełnej księgowości.
  • Ściąganie płatności – ewidencjonowanie i monitowanie,
  • Planer płatności – ułatwia terminowe regulowanie zobowiązań firmowych,
  • Automatyczne rozrachunki,
  • Obieg dokumentów,
  • Budżet – definiowanie, raportowanie.

Zanim wybierzesz pakiet z kompozycją usług dla Twojej firmy, możesz przetestować platformę goKsięgowość za darmo przez miesiąc.

Dla przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na samodzielne prowadzenie księgowości BNP Paribas oferuje również usługę dedykowanej księgowej. Do wyboru są trzy pakiety dla różnych form prawnych działalności:

  • Ryczałt – 129 zł netto miesięcznie,
  • Komfort dla firm rozliczających się ryczałtem, KPiR, kartą podatkową – 189 zł netto miesięcznie,
  • VIP dla firm rozliczających się ryczałtem, KPiR, kartą podatkową – 359 zł miesięcznie.

W ramach tych pakietów klient otrzymuje dostęp do platformy goKsięgowość, liczba dokumentów księgowanych w ramach poszczególnych pakietów to od 3. do 40. W pakiecie VIP księgowane są również dokumenty walutowe lub zagraniczne.

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego z księgowością?

Najczęściej obsługa i prowadzenie konta firmowego są darmowe, opłaty abonamentowe pobierane są za usługi księgowe. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub ryczałtowcy wystawiający niewiele dokumentów miesięcznie mogą mieć podstawowe usługi za darmo. Im szerszy zakres usług księgowych tym cena jest wyższa – najwięcej, bo kilkaset złotych miesięcznie zapłacą spółki prawa handlowego, które wybiorą oferty z osobistą obsługą księgowego.

Gdzie szukać kont firmowych z księgowością?

Na stronach poszczególnych banków znajdziesz oferty kont firmowych z księgowością. Jednak robienie porównania warunków w taki sposób jest czasochłonne. W serwisie sprawdzonekonto.pl znajdziesz wygodniejsze rozwiązanie. Porównywarka w sposób czytelny i dokładny poda informacje o najkorzystniejszych ofertach (dane są aktualizowane na bieżąco). Za pośrednictwem serwisu sprawdzonekonto.pl możesz założyć konto firmowe z księgowością dla swojej firmy.

Warto wiedzieć

  1. Konto firmowe z księgowością pomaga w prowadzeniu dokumentacji finansowej.
  2. To niedrogie i wygodne rozwiązanie, które udostępnia narzędzia do samodzielnego fakturowania i księgowania, może również oferować osobistą opiekę księgowego, monitorowanie terminów płatności czy automatyczne generowanie dokumentów do US i ZUS.
  3. Warto wybrać konto firmowe z księgowością, które oferuje zakres usług odpowiedni do formy prawnej prowadzonej przez Ciebie działalności.
  4. Jeśli wybierasz konto firmowe z obsługą księgowego sprawdź, czy biuro rachunkowe, które będzie Cię obsługiwać jest w Twojej miejscowości lub na tyle blisko, abyś mógł tam szybko dojechać.
  5. Chcesz szybko znaleźć odpowiednie dla swojej firmy konto z obsługą księgową? Skorzystaj z porównywarki na sprawdzonekonto.pl.

Podsumowanie

  • Konto firmowe z księgowością pomaga w prowadzeniu dokumentacji finansowej.
  • To niedrogie i wygodne rozwiązanie, które udostępnia narzędzia do samodzielnego fakturowania i księgowania, może również oferować osobistą opiekę księgowego, monitorowanie terminów płatności czy automatyczne generowanie dokumentów do US i ZUS.
  • Warto wybrać konto firmowe z księgowością, które oferuje zakres usług odpowiedni do formy prawnej prowadzonej przez Ciebie działalności.
  • Jeśli wybierasz konto firmowe z obsługą księgowego sprawdź, czy biuro rachunkowe, które będzie Cię obsługiwać jest w Twojej miejscowości lub na tyle blisko, abyś mógł tam szybko dojechać.
  • Chcesz szybko znaleźć odpowiednie dla swojej firmy konto z obsługą księgową? Skorzystaj z porównywarki na sprawdzonekonto.pl.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Jakie konto firmowe z księgowością?

Dopasowane do formy prawnej prowadzenia działalności. Wybierz konto, które rzeczywiście ułatwi Ci prowadzenie dokumentacji podatkowej i kadrowej w firmie. Większość kont firmowych z księgowością oferuje przedsiębiorcom narzędzia do samodzielnego wystawiania i segregowania dokumentów. Jeśli nie masz na to czasu lub miesięcznie wystawiasz dużo dokumentów wybierz konto firmowe z osobistą obsługą księgowego.

2
Dlaczego warto założyć konto firmowe z księgowością?

Z kilku powodów. Otrzymujesz dostęp do narzędzi ułatwiających prowadzenie dokumentacji finansowej. Możesz liczyć na pomoc profesjonalistów np. za pośrednictwem infolinii lub osobiście. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, dodatkowo możesz wygodnie korzystać z różnych form finansowania działalności.

3
Gdzie można założyć konto firmowe z księgowością?

Taką usługę oferują praktycznie wszystkie duże banki w Polsce, a ich oferty bardzo różnią się od siebie. Za pośrednictwem serwisu sprawdzonekonto.pl możesz szybko porównać oferty, wybrać najlepszą i założyć konto firmowe z księgowością.

4
Jakie są minusy konta firmowego z księgowością?

Jedyną wadą części z tych kont są limity dokumentów, które są księgowane w abonamencie. Większość opcji darmowych ogranicza się wyłącznie do modułu samodzielnego wystawiania faktur.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont firmowych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta