Kobieta siedząca przy komputerze w bankowości internetowej

Konta osobiste

Subkonto w banku – co to jest i jak je założyć?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-05-17
Subkonto bankowe jest rachunkiem, który stanowi integralną część rachunku głównego. Ma od niego nieco inne funkcjonalności. Kto może założyć subkonto? W jakich sytuacjach może być ono przydatne i do czego służy? Sprawdź!

Czym jest subkonto bankowe?

Subkonto w banku, nazywane niekiedy rachunkiem pomocniczym lub kontem w koncie, to dodatkowy rachunek prowadzony przez bank w ramach głównego konta klienta. Subkonto może służyć różnym celom, a jego funkcje różnią w zależności od oferty banku oraz indywidualnych potrzeb klienta.

Główną cechą subkonta jest jego powiązanie z głównym kontem klienta. Subkonto nie może istnieć bez rachunku podstawowego, ponieważ stanowi do niego dodatek. Zakłada się je po to, aby zwiększyć funkcjonalność podstawowego konta lub przeprowadzać konkretny rodzaj operacji.

Czym charakteryzuje się subkonto?

Subkonto ma pewne określone cechy, które odróżnia je od innych produktów finansowych. Sprawdź, jakie.

  • Odrębny numer konta – choć subkonto nie może istnieć bez „konta matki”, to jest osobnym rachunkiem o unikalnym numerze.
  • Elastyczność – banki dają dość dużą swobodę w zarządzania subkontami. Zwykle można je otwierać i zamykać w każdej chwili i nie wymaga to wizyty w oddziale.
  • Łatwość zarządzania – subkontem można zarządzać np. w aplikacji mobilnej. Daje ona możliwość przeglądania historii transakcji, wykonywania przelewów itp.,
  • Celowość – każde subkonto zakłada się w określonym celu, np. oszczędnościowym, dla dziecka czy do rozliczeń firmowych.

Od konta głównego subkonto odróżnia się przede wszystkim tym, że nie może istnieć jako niezależny rachunek. Zawsze jest przypisane do innego konta podstawowego.

Jakie są rodzaje subkont?

Poznaj kilka przykładów subkont.

  • Subkonto oszczędnościowe: to rachunek, który służy do oszczędzania pieniędzy. Zwykle określa się go po prostu jako konto oszczędnościowe. Jest subkontem, ponieważ musi być prowadzone jako dodatkowy rachunek do konta głównego. Na subkoncie oszczędnościowym można gromadzić środki, które nie są potrzebne do dokonywania codziennych wydatków i zarabiać na odsetkach.
  • Subkonto dla przedsiębiorcy: to specjalny rachunek pomocniczy dla przedsiębiorców. Służy do przeprowadzania ściśle określonych transakcji w innych bankach niż ten, który prowadzi konto osobiste. To mogą być np. wypłata wynagrodzeń w placówkach terenowych czy wypłata środków w skupie rolnym.
  • Subkonto do transakcji walutowych: to opcja dla klientów często podróżujących i dokonujących transakcji za granicą. Bank może oferować subkonto w różnych walutach. Umożliwia to unikanie kosztownych opłat za przewalutowanie.
  • Subkonto inwestycyjne: przeznaczone dla osób zainteresowanych inwestowaniem. Umożliwia łatwe przenoszenie środków z konta głównego na subkonto i odwrotnie oraz inwestowanie ich w wybrane produkty inwestycyjne.
  • Subkonto dla dziecka: banki często oferują możliwość otwarcia subkonta dla dziecka poniżej 13 roku życia, na które rodzice mogą wpłacać kieszonkowe.
  • Subkonto dla pracownika: Można przelać na taki rachunek określoną sumę pieniędzy i udostępnić ją pracownikowi. Dzięki karcie płatniczej kupi on paliwo do samochodu służbowego czy zapłaci za wydatki podczas delegacji.
    • Subkonto może być także wykorzystywane jako wspólne konto małżonków czy partnerów. Jedna z osób do swojego rachunku osobistego zakłada subkonto. Może na nie przelewać środki i upoważnić drugą osobę do ich wypłacania.

Subkontem zwykle można łatwo zarządzać przez Internet i dostęp mobilny. Umożliwia ono segregację środków na różne cele oraz śledzenie oszczędności przeznaczanych na różne wydatki. Opłaty i warunki korzystania z subkont mogą się różnić w zależności od oferty danego banku.

Jak działa subkonto w banku?

Zasada działania subkonta w banku jest podobna do tej, która obowiązuje inne rodzaje rachunków. W zależności od rodzaju subkonta możesz wpłacać na nie pieniądze, wykonywać za jego pomocą transakcje, niekiedy także płacić kartą w sklepach stacjonarnych czy internetowych, czy wypłacać gotówkę w bankomacie.

Wiele zależy jednak od typu subkonta. Przykładowo, to przeznaczone dla dzieci ma bardzo zbliżone funkcjonalności do standardowego konta osobistego. Natomiast przy pomocy rachunku oszczędnościowego nie można płacić kartą czy wypłacać środków z bankomatu. Do takich zadań wykorzystuje się główne konto osobiste.

W przypadku subkonta oszczędnościowego często można się spotkać się z limitem transakcji, po którego przekroczeniu bank nalicza dodatkowe opłaty. Na przykład trzy wypłaty środków z takiego konta w miesiącu będą bezpłatne, ale za każdą kolejną trzeba będzie ponieść opłatę. Warunki działania subkonta zawsze należy sprawdzić w konkretnym banku.

Dlaczego warto założyć subkonto?

Subkonto w banku może dawać jego użytkownikowi liczne korzyści. Pozwala na sprawniejsze zarządzanie finansami. Niezależnie od tego, czy mowa o subkoncie dla pracownika, dla dziecka czy służącym do oszczędzania, taki rachunek ułatwia wiele kwestii. Przede wszystkim jest przystosowany do pełnienia określonych funkcji, których nie zapewnia rachunek główny.
Przykładowo:

  • subkonto walutowe umożliwia dokonywanie płatności bez przewalutowania,
  • subkonto dla dziecka daje opiekunowi kontrolę nad działaniami podejmowanymi na rachunku,
  • subkonto oszczędnościowe sprzyja oszczędzaniu (jest oprocentowane, a pieniądze są oddzielone od głównego salda),
  • subkonto dla pracownika umożliwia mu korzystanie z firmowych pieniędzy.

Ponadto subkonto pozwala oddzielić środki przeznaczone na różne cele, co ułatwia osiągnięcie konkretnych celów finansowych. Sprawia również, że śledzenie wydatków i oszczędności może być dokładniejsze. Dzięki temu łatwiej zarządzać budżetem i unikać niepotrzebnych kosztów.

Jak założyć subkonto w banku?

Założenie subkonta w banku zwykle jest bardzo łatwe. Możesz po prostu udać się do swojego banku i poprosić konsultanta o założenie odpowiedniego rachunku. Dużo łatwiej zrobisz to jednak w bankowości internetowej. W aplikacji lub na stronie internetowej znajdziesz ofertę, która Cię interesuje. To może być np. subkonto oszczędnościowe lub walutowe.

Wystarczy wybrać odpowiednią opcję i kliknąć „załóż konto”. Z pewnością przejdziesz krótką weryfikację, która będzie wymagała potwierdzenia Twojej tożsamości poprzez wpisanie kodu z SMS-a lub podania hasła. Zostaniesz także poproszony o zaakceptowanie warunków świadczenia określonej usługi.

Jeśli masz wątpliwości, czy dana oferta jest dla Ciebie, dokładnie zapoznaj się z jej zasadami. Dowiedz się np. jakie oprocentowanie oferuje konto oszczędnościowe lub jakie są limity wypłat na subkoncie dla dziecka. Choć takie rachunki są dość elastyczne i można je przeważnie zamknąć bez konsekwencji, lepiej od razu upewnić się, czy wybrana opcja jest tą, której potrzebujesz.

W jakim banku założyć subkonto?

Subkonto zawsze jest połączone z Twoim kontem głównym, dlatego możesz je otworzyć tylko w tym banku, który już prowadzi dla Ciebie rachunek. Oczywiście możesz zmienić dostawcę usług bankowych. Warto to zrobić, jeśli np. zależy Ci na koncie oszczędnościowym z wysokim oprocentowaniem i znalazłeś taką ofertę w innym banku.

Zawsze jednak najpierw musisz założyć konto główne (osobiste lub firmowe), a dopiero do niego możesz otworzyć subkonto.
Subkonto oszczędnościowe – czym jest?

Rachunek oszczędnościowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych subkont. Zakłada się go jako dodatek do konta osobistego. Służy głównie do gromadzenia oszczędności i generowania odsetek od kapitału.

Jakie są główne cechy subkonta oszczędnościowego?

  • Zazwyczaj oferuje oprocentowanie środków. Jest ono przeważnie wyższe niż na zwykłym koncie bieżącym i może być stałe lub zmienne. Jest uzależnione od polityki banku oraz warunków rynkowych.
  • Środki na subkoncie oszczędnościowym są objęte gwarancją depozytową oferowaną przez instytucje finansowe. To zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonym oszczędnościom.
  • Subkonto oszczędnościowe zazwyczaj nie wymaga minimalnego okresu trzymania środków. Oznacza to, że klient może w każdej chwili dokonać ich wypłaty.
  • Pieniądze na subkoncie oszczędnościowym są zwykle dostępne do wypłaty w dowolnym momencie.
  • Niektóre subkonta oszczędnościowe mogą wymagać utrzymywania minimalnego salda, aby móc korzystać z określonych korzyści, takich jak wyższe oprocentowanie.

Subkonto oszczędnościowe jest przeważnie wybierane przez osoby, które chcą lepiej segregować swoje środki i mieć większą kontrolę nad wydatkami.

Jakie zalety ma subkonto oszczędnościowe?

Subkonto oszczędnościowe przede wszystkim pozwala oddzielić swoje oszczędności od środków przeznaczanych na codzienne wydatki. To pozwala efektywniej gromadzić zasoby i zabezpiecza w pewien sposób przed ich roztrwonieniem. Aby skorzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, najpierw trzeba wykonać z niego przelew na konto osobiste. Nie ma więc obawy, że środki pochodzące z oszczędności zostaną „przypadkowo” wydane podczas zakupów z użyciem karty czy kupowania w sieci.

Konto oszczędnościowe to także świetne miejsce na budowanie poduszki finansowej. Takim mianem określa się oszczędności gromadzone „na czarną godzinę”. Dodatkowym plusem jest oprocentowanie, którego zwykle nie ma na rachunkach osobistych lub jest niewielkie.

Dlaczego jeszcze warto rozważyć założenie subkonta służącego do oszczędzania?

  • Możesz regularnie odkładać pieniądze na konto oszczędnościowe i śledzić postępy w osiąganiu swoich celów finansowych.
  • Zyskujesz poczucie bezpieczeństwa finansowego w przypadku nagłych wydatków, utraty pracy lub innych niespodziewanych sytuacji życiowych.
  • Możesz zarabiać na swoich oszczędnościach, choć oprocentowanie zwykle jest dość niskie, więc zyski są raczej symboliczne.
  • Chronisz oszczędności przed działaniem inflacji dzięki oprocentowaniu.
  • Masz swobodny dostęp do swoich środków w razie potrzeby, bez obaw o kary umowne czy utratę odsetek.

Warto mieć konto oszczędnościowe, ponieważ jego założenie jest bardzo łatwe, a prowadzenie często darmowe. Możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i generować dochód pasywny (niewielki, ale pozwalający choć w pewien sposób chronić zasoby przed inflacją).

Subkonto dla firmy – dlaczego warto?

Jak wspomniano, subkonto to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy udostępniają środki swoim pracownikom. Wówczas pracodawca nie musi dawać im dostępu do głównego konta firmowego. Tworzy subkonta, z których korzystają uprawnione osoby. Jednocześnie nie mają one możliwości pobierania środków z konta głównego. To bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli zatrudnieni muszą ponosić wydatki z rachunku firmowego, np. podczas delegacji.
W niektórych przypadkach otworzenie kilku subkont do głównego rachunku firmowego jest znacznie bardziej opłacalne niż zakładanie dla każdego pracownika osobnego rachunku.

Subkonto dla dziecka – co warto wiedzieć?

Subkonto dla dziecka jest rachunkiem, z którego korzysta osoba małoletnia. Przepisy prawa umożliwiają założenie rachunku młodzieży powyżej 13 lat. W tym wieku dziecko uzyskuje tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może więc samodzielnie zawrzeć umowę rachunku bankowego. Jej ważność zależy natomiast od potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego.

To oznacza, że osoba powyżej 13 lat może mieć osobne konto w banku, jednak musi wyrazić na to zgodę jej rodzic lub opiekun.

Młodsze dzieci także mogą mieć konto, jednak znajduje się ono pod pełną kontrolą rodziców i to oni są jego oficjalnymi posiadaczami. Na tym właśnie polega subkonto dla dziecka – jest dodatkowym rachunkiem podpiętym do konta rodzica lub opiekuna.

Główny właściciel konta ma pełny dostęp do własnego rachunku podstawowego i do jego wszystkich subkont. Dzięki temu może kontrolować, jakie aktywności podejmuje małoletni. Subkonto dla dziecka ma również ograniczone funkcjonalności, np. może nie mieć dostępu do „dorosłej” aplikacji mobilnej, a jedynie do wersji dla dzieci. Szczegóły zawsze warto sprawdzić w konkretnym banku.

Dlaczego warto założyć subkonto dziecku? Przede wszystkim dlatego, że będzie mogło skorzystać z potrzebnych środków w dowolnym momencie. Jeśli np. wyjedzie na kolonie lub obóz, nie będziesz musiał się zastanawiać, czy dałeś mu wystarczającą ilość kieszonkowego. Gdy zabraknie mu środków, możesz szybko je przelać ze swojego konta

Jednocześnie jako rodzic masz pewność, że nie stracisz kontroli nad wydatkami z subkonta. Możesz w każdej chwili sprawdzić jego saldo i historię. Dziecko nie ma również dostępu do konta głównego, nie ma więc ryzyka, że wyda Twoje pieniądze. Gdyby natomiast jego karta płatnicza została skradziona lub zgubiona, osoba postronna w najgorszym wypadku może wypłacić jedynie środki z subkonta, a nie z konta głównego.
Subkonto dla dziecka to świetny sposób na naukę zarządzania finansami, która odbywa się w kontrolowanych warunkach.

Subkonto walutowe – jakie daje korzyści?

Subkonto walutowe to dodatkowy rachunek, który jest prowadzony w walucie innej niż polska. To może być np. konto w dolarach, euro czy frankach szwajcarskich. Istnieją także konta wielowalutowe. Pozwalają na przechowywanie środków w walutach obcych, co jest szczególnie przydatne osobom prowadzących transakcje międzynarodowe lub podróżujących za granicę.

Główną zaletą subkonta walutowego jest możliwość unikania kosztów przewalutowania podczas dokonywania transakcji w obcych walutach. Środki na subkoncie są przechowywane w danej walucie i można nimi dysponować bez konieczności konwersji na lokalny pieniądz.

Dodatkowo konto walutowe może dawać szansę na lepsze zarządzanie oszczędnościami w kontekście inflacji, która dla różnych walut może mieć inny wskaźnik w danym okresie.

Subkonto walutowe będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które często dokonują transakcji w walucie innej niż złotówki. Dzięki temu unikną kosztów przewalutowania, które niekiedy mogą być naprawdę spore. Nawet zwyczajne wydatki za granicą, takie jak np. zapłata rachunku w restauracji czy zakup biletu na autobus mogą sprawić, że wycieczka będzie znacznie droższa niż planowałeś. Wszystko za sprawą kosztownego przewalutowania. Konto walutowe pozwoli Ci płacić bez dodatkowych opłat.

Różnego typu subkonta mogą być bardzo przydatne, ponieważ rozszerzają funkcjonalności twojego rachunku podstawowego. Banki oferują wiele różnych rodzajów takich kont. Warto zapoznać się z ofertą, aby wybrać subkonto idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Podsumowanie

  • Subkonto to dodatkowe konto działające w ramach głównego rachunku. Nie może istnieć oddzielnie, choć ma osobny numer identyfikacyjny.
  • Wśród najczęściej wykorzystywanych subkont można wskazać rachunki oszczędnościowe, dla dzieci, dla firm (przeznaczone dla pracowników), walutowe lub inwestycyjne.
  • Każde subkonto ma określoną specyfikę działania i warunki, na jakich można z niego korzystać.
  • Niektóre subkonta umożliwiają korzystanie z karty płatniczej (np. dla dziecka), a inne nie (np. oszczędnościowe). Jest to związane z ich funkcjonalnością.
  • Subkonto można założyć jedynie do już istniejącego konta. Nie można go otworzyć jako niezależnego rachunku.
  • Kradzież karty kredytowej przypisanej do subkonta nie grozi utratą środków z konta głównego.
  • Subkonto i konto podstawowe to dwa niezależnie rachunki, choć należące do tego samego właściciela. On z kolei może udzielać dostępu do subkont poszczególnych użytkownikom, np. dziecku, żonie, mężowi, pracownikowi.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

1
Mojemu dziecku skradziono kartę przypisaną do jego subkonta. Czy środki na moim rachunku są zagrożone?

Nie, ponieważ z pozycji subkonta nie można podejmować żadnych działań na koncie głównym. Jeśli karta dostała się w niepowołane ręce, ryzyko utraty pieniędzy dotyczy jedynie subkonta. W każdym przypadku taką sytuację trzeba jak najszybciej zgłosić do banku lub zablokować kartę w aplikacji bankowej.

2
Czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

Środki na takim koncie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To znaczy, że nawet jeśli bank byłby niewypłacalny (co jest prawie niemożliwe), pieniądze zgromadzone przez klientów są zabezpieczone przed utratą do określonej kwoty. Nie ma więc obaw, że bank je przejmie lub „przepadną” z dowolnych innych przyczyn. Bezpieczeństwo środków na koncie w dużej mierze zależy jednak od samego posiadacza rachunku. Pamiętaj, aby chronić dane dostępowe do konta i nie logować się na niesprawdzonych urządzeniach. Najwięcej kradzieży z rachunków zdarza się z powodu lekkomyślnego zachowania użytkowników, a nie z winy banków.

3
Czy subkonto dla pracownika to dobry pomysł?

Tak, szczególnie jeśli pracownik sporo podróżuje i musi ponosić opłaty z firmowych pieniędzy. Z pomocą subkonta może np. płacić za paliwo, hotele, dokonywać transakcji w imieniu firmy czy brać udział w rozliczeniach z kontrahentami z upoważnienia szefa. Karta płatnicza jest w tym przypadku znacznie wygodniejszą opcją niż przekazywanie pracownikowi pieniędzy w gotówce. Ułatwia także księgowanie kosztów firmowych.

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta