Poradniki
Podawanie numeru karty – czy to bezpieczne?
Spis treści:
- Dlaczego płacenie kartą cieszy się tak dużą popularnością?
- Co trzeba wiedzieć o transakcjach dokonywanych kartami płatniczymi w sieci?
- W jaki sposób banki dbają o bezpieczeństwo transakcji kartami płatniczymi?
- Podawanie numery karty – o tym trzeba pamiętać
- Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej w sieci?
- Bezpieczne płatności w Internecie – to musisz wiedzieć
- Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych?
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby radzenia sobie z zabezpieczeniami. Banki przykładają jednak dużą wagę do nowoczesnych zabezpieczeń i innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu skuteczną ochronę przed takimi atakami.
Dlaczego płacenie kartą cieszy się tak dużą popularnością?
Stosowanie kart płatniczych to obecnie powszechne rozwiązanie. Są one używane zarówno do płacenia za towary i usługi stacjonarnie, jak i w sieci. To właśnie uniwersalne zastosowanie jest jedną z najważniejszych zalet tej metody płatniczej. Oprócz niej należy wspomnieć także o:
- wygodzie – w przypadku punktów stacjonarnych w większości z nich można zastosować płatności zbliżeniowe, które nie wymagają wkładania karty do czytnika, a do pewnej kwoty także podawania numeru PIN,
- szybkości – płacąc kartą w sieci, wystarczy że podasz najważniejsze dane i potwierdzisz wykonanie transakcji w aplikacji mobilnej swojego banku, co trwa zdecydowanie krócej niż zrobienie tradycyjnego przelewu,
• uniwersalnym zastosowaniu – kartą można zapłacić w wielu miejscach zarówno w Polsce, jak i na świecie, - bezpieczeństwie – transakcje zwłaszcza te w sieci są szyfrowane z wykorzystaniem wielu nowoczesnych zabezpieczeń, takich jak m.in. 3D Secure.
Dzięki tej metodzie płatności nie trzeba nosić w portfelu dużych sum, co pozwala zmniejszyć ryzyko ich utraty na wypadek kradzieży. Jeśli padniesz ofiarą złodziei, którzy zabiorą portfel z kartą, wystarczy, że zastrzeżesz ją w banku, a nie będzie można dokonać nią żadnej transakcji.
Czy karty płatnicze mają wady?
Mimo wielu zalet karty płatnicze nie są wolne od wad. Jedną z nich jest z pewnością to, że w niektórych miejscach dokonywanie takich płatności nie jest możliwe. Dotyczy to głównie małych sklepików czy bazarków. Wybierając się na zakupy w takie lokalizacje, musisz wyposażyć się w gotówkę.
Inną wadą kart płatniczych jest to, że istnieje możliwość wystąpienia awarii systemu płatniczego. Jeśli to nastąpi, to nie będziesz mógł skorzystać z karty. Jest to dość kłopotliwe zwłaszcza dla osób, które nie noszą ze sobą gotówki.
Dla wielu klientów banków dysponujących kartami płatniczymi największy problem stanowi brak anonimowości przy dokonywaniu płatności. Każda transakcja jest bowiem rejestrowana z uwzględnieniem zarówno kwoty, jak i miejsca, w której była ona dokonywana. To wpływa na zdolność kredytową, gdyż banki podczas jej obliczania biorą pod uwagę m.in. ogólne wydatki gospodarstwa domowego.
Co trzeba wiedzieć o transakcjach dokonywanych kartami płatniczymi w sieci?
Aby dowiedzieć się, czy korzystanie z kart płatniczych w sieci to bezpieczne rozwiązanie, musisz poznać przebieg takiej transakcji. Zapoznaj się z poniższym opisem, aby zrozumieć, jak to działa.
- Wybierz interesujące Cię produkty, a następnie dodaj je do wirtualnego koszyka. Po uzupełnieniu informacji o sposobie i adresie wysyłki zostaniesz przekierowany do płatności. Tam wybierz opcję płatności kartą, klikając ikonę przedstawiającą wariant, którym dysponujesz np. MasterCard, Visa.
- Zostaniesz poproszony o podanie najważniejszych danych niezbędnych do przeprowadzenia takiej transakcji takich jak:
- datę ważności karty,
- numer karty w formacie 16-cyfrowym,
- kod zabezpieczający CVC2 lub CVV2,
- imię i nazwisko właściciela.
- Zazwyczaj transakcja musi zostać dodatkowo potwierdzona w aplikacji banku, co stanowi zabezpieczenie. Po tym, jak to zrobisz, informacja o niej trafi bezpośrednio do instytucji finansowej, w której masz konto lub do operatora płatności. Jest to niezbędne, aby system ocenił, czy karta jest aktywna i można zakończyć transakcję.
Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, proces zostanie sfinalizowany, a środki zostaną pobrane z Twojego konta.
W jaki sposób banki dbają o bezpieczeństwo transakcji kartami płatniczymi?
W przypadku płatności stacjonarnych transakcje są zabezpieczane poprzez kody PIN. Nie jest to jednak regułą, gdyż większość banków umożliwia swoim klientom możliwość płatności bez jego podawania. Jest to możliwe w przypadku płatności zbliżeniowych zazwyczaj do kwoty 100 zł.
Jednak także podczas płatności kartą w sieci można być spokojnym, gdyż banki stosują szereg zabezpieczeń. Do najważniejszych z nich zalicza się głównie:
- 16-cyfrowy numer PIN przypisany do konkretnej karty, umożliwiający jej identyfikację oraz przypisanie do określonego właściciela,
- kod CVC2/CVV2 w postaci najczęściej 3-cyfrowego numeru umieszczonego z tyłu karty,
- protokół 3D Secure wymagający dodatkowej weryfikacji np. poprzez wprowadzenie hasła lub kodu autoryzacyjnego.
Oznacza to, że sama znajomość numeru karty nie jest wystarczająca do tego, aby dokonać nią płatności w sieci. Aby to zrobić, trzeba mieć dostęp także do kodu CVC2/CVV2 oraz możliwość dodatkowego uwierzytelnienia transakcji.
Podawanie numery karty – o tym trzeba pamiętać
Mimo że w większości przypadków podawanie numerów karty jest bezpiecznie i służy wyłącznie sfinalizowaniu transakcji, to i tak należy zawsze zachować szczególną czujność. Zanim to zrobisz, zastanów się:
- czy transakcja wymaga podania wyłącznie numeru karty, czy też pozostałych niezbędnych informacji – do opłacenia usługi czy towaru w sieci potrzebny jest także kod zabezpieczający, data ważności oraz imię i nazwisko właściciela,
- czy po drugiej stronie jest wiarygodny kontrahent – zanim dokonasz płatności w sklepie internetowym, zapoznaj się z opiniami w sieci, sprawdź dane rejestrowe itp., co pomoże Ci określić, czy jest to rzetelny sprzedawca.
Pamiętaj! Jeśli ktoś prosi Cię o podanie wyłącznie numeru karty, ostatnich cyfr lub fragmentu jej numeru, to nigdy tego nie rób. Może to być próba wyłudzenia danych.
Jedną ze strategii stosowanych przez cyberprzestępców jest pobieranie danych osobowych z nielegalnych baz i wykorzystywanie ich do wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej polega to na wysłaniu linków ze złośliwym oprogramowaniem mailowo lub w wiadomościach tekstowych. Zazwyczaj odbywa się to pod pretekstem dopłaty np. do rachunku czy złożonego zamówienia. Pod żadnym pozorem nie klikaj takich linków, gdyż przeniosą Cię one na strony stworzone przez hakerów, do złudzenia przypominające te, z których korzystasz. Tam zostaniesz poproszony np. o podanie wszystkich danych z karty wraz z kodem autoryzacyjnym z aplikacji. W ten sposób przestępcy mogą wykorzystać ją do płatności mobilnych, a Ty stracisz swoje pieniądze.
Dość często zdarza się także, że takie linki prowadzą do rzekomej strony banku, na której musisz podać numer klienta oraz hasło do bankowości elektronicznej. W ten sposób oszuści mogą uzyskać dostęp bezpośrednio do Twojego konta, co również grozi utratą pieniędzy.
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej w sieci?
Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, których powinieneś przestrzegać, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo płacenia kartą w Internecie.
- Zmniejsz limity płatności kartą w Internecie – jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci zminimalizować straty w razie ewentualnego ataku hakerskiego. Limity uniemożliwią dokonanie płatności powyżej ustalonej kwoty, co pomoże Ci uchronić swoje oszczędności. Możesz je także zastosować do transakcji stacjonarnych i wypłat z bankomatów.
- Wybieraj inne metody płatności w sieci – podczas finalizowania transakcji możesz wybrać, w jaki sposób chcesz zapłacić. Jeśli mimo wszystko obawiasz się podawania danych ze swojej karty, zdecyduj się na przekierowanie na stronę swojego banku. Będziesz musiał zalogować się do niego i wykonać przelew. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z płatności BLIK. Aby zapłacić w ten sposób za swoje zakupy czy usługi, musisz wygenerować w aplikacji mobilnej jednorazowy kod, a następnie podać go na stronie. Dodatkowo będziesz musiał potwierdzić transakcję.
- Korzystaj z zabezpieczenia 3D Secure – jest to standard stworzony w celu zwiększenia ochrony płatności w sieci. Wymaga dodatkowego potwierdzenia transakcji w bankowości mobilnej lub podania kodu bądź hasła. To zabezpieczenie jest darmowe, dlatego warto z niego skorzystać, gdyż może pomóc uchronić się przed kradzieżą pieniędzy z konta.
Przestrzeganie tych zasad to dobre rozwiązanie dla każdego, kto obawia się płacenia kartą w sieci.
Bezpieczne płatności w Internecie – to musisz wiedzieć
Jeśli chcesz maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo transakcji w Internecie, to pamiętaj także o tym, aby:
- zawsze sprawdzać logowania do bankowości elektronicznej – najlepiej ustawić automatyczne powiadamianie o próbach logowania zarówno tych zakończonych sukcesem, jak i nieudanych. Systematycznie weryfikuj, czy na Twoim koncie nie było nietypowych aktywności, które mogą świadczyć o tym, że ktoś niepowołany próbował się do niego dostać;
- wybieraj wyłącznie zaufane sklepy w sieci – zapoznaj się z opiniami o danym sprzedawcy oraz sprawdź jego dane za pomocą numeru NIP, który znajdziesz m.in. w regulaminie sklepu. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoją nieufność, lepiej zrezygnuj z przeprowadzenia takiej transakcji;
- nie włączaj funkcji zapamiętywania loginów i haseł – dotyczy to przede wszystkim danych do bankowości elektronicznej. Najlepiej zawsze samodzielnie wpisuj login oraz hasło, co da Ci pewność, że te dane są bezpieczne. Zrezygnuj również z opcji zapamiętywania danych karty debetowej lub kredytowej;
- dokładnie weryfikuj płatność przed jej zatwierdzeniem – płacąc w sieci, zawsze wnikliwie sprawdzaj dyspozycje przed zatwierdzeniem płatności. Zweryfikuj przede wszystkim, czy zgadza się kwota oraz nazwa sprzedawcy. Tak samo zachowuj się przy płatnościach zbliżeniowych. Zanim przyłożysz kartę do terminala, sprawdź, czy została na nim nabita poprawna kwota. Może bowiem zdarzyć się, że sprzedawca przez pomyłkę wpisze niewłaściwe cyfry;
- sprawdź, czy strona ma certyfikat bezpieczeństwa – adres powinien zaczynać się od przedrostka https. Zanim zalogujesz się do swojego banku także po przekierowaniu ze sklepu, zwróć uwagę, czy strona zaczyna się właśnie w taki sposób;
- nie podawaj przez telefon swoich danych do logowania – pracownik banku nigdy nie prosi o podanie loginu oraz hasła do bankowości mobilnej. Jeśli otrzymasz taki telefon, rozłącz się, a następnie sam zadzwoń na infolinię i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
Inną ważną i dość oczywistą zasadą bezpieczeństwa, jest nieudostępnianie nikomu numeru PIN czy danych do logowania w bankowości elektronicznej. Jeśli masz problem z zapamiętaniem tych informacji, zapisz je w bezpiecznym miejscu. Nigdy nie przechowuj numeru PIN w portfelu, gdyż jest to idealna okazja dla złodzieja.
Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych?
Płatności zbliżeniowe stały się obecnie powszechne i korzysta z nich wiele osób. Jest to związane głównie z wygodą. Wystarczy, że przyłożysz kartę do terminala oraz podasz numer PIN, jeśli transakcja przekracza kwotę 100 zł. Nie musisz wkładać jej do czytnika, co zajmuje więcej czasu.
Płatności zbliżeniowe można finalizować również telefonem lub zegarkiem wyposażonym w moduł NFC. Wystarczy, że podepniesz swoją kartę do wirtualnego portfela, a będziesz mógł z niej korzystać nawet wtedy, gdy nie będziesz jej miał fizycznie przy sobie.
Tego rodzaju transakcje przebiegają w następujący sposób:
- osoba obsługująca terminal wprowadza na nim odpowiednią kwotę,
- klient przykłada do niego kartę, telefon, zegarek w celu wykonania płatności,
- czytnik odbiera sygnał emitowany przez kartę lub urządzenie,
- terminal sygnalizuje dokonanie płatności (najczęściej poprzez charakterystyczny dźwięk i zaświecenie się zielonej diody),
- określona kwota zostaje pobrana z rachunku klienta (zazwyczaj takie transakcje są księgowane zdecydowanie później).
Płatności zbliżeniowe są obecnie akceptowane w wielu miejscach, co jest dużą wygodą dla klientów. Czy jednak są one bezpieczne?
Płacąc w ten sposób, nie musisz obawiać się o swoje środki na koncie. Przesyłanie danych jest bowiem odpowiednio zabezpieczone. Czytnik terminalu tuż po zakończeniu transakcji zostaje wyłączony i nie ma możliwości np. ponownego pobrania pieniędzy. Dodatkowo transakcje powyżej 100 zł są zabezpieczone kodem PIN. Zgubienie karty może być problematyczne, ze względu na możliwość płacenia nią bez podawania tego zabezpieczenia. Warto więc zadbać o to, aby była ona przechowywana w bezpiecznym miejscu.
Podsumowanie
- Karty płatnicze cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na to, że korzystanie z nich jest wygodne. Można nimi płacić za towary i usługi w wielu miejscach.
- Płatności kartą płatniczą mają także wady. Jedną z nich jest możliwość wystąpienia awarii systemu, co uniemożliwi zapłacenie za towary czy usługi.
- Płatność kartą w sieci to proces składających się z kilku etapów. Do jej sfinalizowania musisz podać numer karty wraz z kodem zabezpieczającym, datę ważności oraz imię i nazwisko właściciela.
- Banki stosują szereg zabezpieczeń przy płatnościach w sieci, dlatego sama znajomość numeru karty nie wystarczy, aby dokonać transakcji.
- Przed podaniem swojego numeru karty wraz z innymi informacjami, należy dokładnie zweryfikować, czy sprzedawca nie próbuje wyłudzić danych.
- Nigdy nie należy klikać w podejrzane linki otrzymane np. mailowo czy w wiadomości tekstowej.
- W punktach stacjonarnych największą popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe. Umożliwiają na szybkie zapłacenie w wielu miejscach bez konieczności wkładania karty do czytnika.
- Stosowanie zasad bezpieczeństwa zmniejszy ryzyko, że padniesz ofiarą cyberprzestępców. Warto o nich pamiętać nie tylko podczas płatności w sieci, ale również w punktach stacjonarnych.
FAQ Najczęściej zadawane pytania
Tak, gdyż numer karty to jedna z informacji, którą trzeba podczas finalizowania transakcji w Internecie. Pozwala ona na zidentyfikowanie konta, z którego mają zostać pobrane środki.
Jeśli nie masz pewności, czy nie trafiła ona w niepowołane ręce, jak najszybciej zastrzeż ją w swoim banku. Możesz to zrobić telefonicznie lub korzystając z bankowości mobilnej. Wiele banków udostępnia opcję tymczasowej blokady karty. Jeśli okaże się, że ją jednak znalazłeś np. w torebce lub w domu, to możesz anulować jej unieważnienie i nadal korzystać.
Podszywanie się pod pracowników banku w celu wyłudzenia wrażliwych danych to jeden ze sposobów stosowanych przez cyberprzestępców. Najczęściej dzwonią oni w celu poinformowania, że na koncie pojawiły się niepokojące transfery i proszą, aby zabezpieczyć pieniądze np. poprzez zainstalowanie aplikacji. W rzeczywistości taki program to złośliwe oprogramowanie, które pozwala otrzymać dostęp do urządzenia oraz konta i w ten sposób je „wyczyścić”. Zdarza się także prośba o wykonanie przelewu na konkretny numer rachunku. Pamiętaj, że nigdy nie zostaniesz o to poproszony przez prawdziwego pracownika banku. W trakcie rozmowy z przedstawicielem instytucji finansowej, w której masz konto lub kredyt, możesz zostać poproszony np. o numer PESEL czy nazwisko panieńskie matki, gdyż są to dane potrzebne do weryfikacji klienta. Jeśli jednak cokolwiek wzbudza Twój niepokój, rozłącz się i sam zadzwoń na infolinię
Przede wszystkim zadbaj o to, aby hasło do bankowości elektronicznej było na tyle silne, że jego złamanie stanowiłoby spory problem. Możesz w tym celu skorzystać z managera haseł, który wygeneruje dla Ciebie unikalny kod. Pamiętaj o tym, aby nie używać oczywistych rozwiązań, takich jak np. Twoje imię czy nazwisko. Zadbaj również o to, aby PIN do karty był trudny do odgadnięcia. Ustawianie kodu 1234 lub podobnego jest najgorszym pomysłem.
19 banków w jednym miejscu!
Porównaj konta