logowanie do banku

Poradniki

Podawanie numeru konta – czy to bezpieczne?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-07-03
Z kont bankowych obecnie korzysta prawie każdy. Nic dziwnego, gdyż daje to dużą swobodę oraz umożliwia wykonywanie wielu transakcji. Ze względu na ryzyko ataków cyberprzestępców wiele osób czuje obawę o swoje pieniądze. Niekiedy wiąże się to nawet z tym, że nie chcą podawać swojego numeru konta. Warto wiedzieć, czy jest to w pełni bezpieczne oraz przekonać się, jak zmniejszyć ryzyko ataku hakerów na pieniądze gromadzone na rachunku.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez korzystania z konta bankowego. Każdy powinien wiedzieć, czym ono jest oraz w jaki sposób funkcjonuje. Taka wiedza może także zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z bankowości elektronicznej.

Co to jest konto osobiste?

Warto zacząć od zdobycia wiedzy na temat tego, czym w ogóle jest konto osobiste. Jest to ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To podstawowy produkt oferowany przez banki osobom fizycznym. Na takie konto trafia wynagrodzenie, stypendia czy inne świadczenia pieniężne. Ten rachunek umożliwia obsługę zobowiązań, wykonywanie przelewów, wypłatę gotówki z bankomatu oraz dokonywanie wielu innych transakcji.

Środkami zgromadzonymi na koncie jego właściciel może dowolnie rozporządzać. Oznacza to, że ma opcję zarówno ich wypłacenia, jak i zasilenia salda. Tego rodzaju konta zazwyczaj nie są oprocentowane.

Pamiętaj! Do konta osobistego wydawane są karty płatnicze. Umożliwiają one dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach oraz innych miejscach. Nie jest to jednak obowiązkowe i możesz zrezygnować z takiej karty. Weź pod uwagę to, że banki najczęściej pobierają opłaty, gdy klient nie korzysta z tej opcji lub nie spełnia określonych warunków niezbędnych, aby mogła być ona darmowa.

Najważniejsze informacje o koncie osobistym

Można stwierdzić, że rachunek osobisty umożliwia zarządzanie budżetem.

Takie konto najczęściej służy do:

  • otrzymywania wynagrodzenia za pracę,
  • płacenia za transakcje w sieci,
  • transakcji w sklepach stacjonarnych i innych miejscach,
  • wypłacania gotówki z bankomatu.

Dzięki niemu można także wykonywać oraz otrzymywać przelewy. Do najważniejszy zalet takiego konta zalicza się:

  • możliwość bezpiecznego przechowywania pieniędzy – dzięki niemu nie trzeba trzymać gotówki w domu, gdzie może paść łatwym łupem złodzieja,
  • możliwość korzystania z nich w dowolnym momencie – właściciel konta ma prawo do dysponowania swoimi pieniędzmi przez cały czas z dowolnego miejsca,
  • łatwe zarządzanie finansami – dzięki bankowości mobilnej i aplikacjom wykonywanie przelewów, opłacanie rachunków czy wszelkie inne transakcje można wykonywać o każdej porze dnia i nocy bez konieczności odwiedzania banku.

Te zalety niewątpliwie wpływają na dużą popularność, jaką cieszą się tego rodzaju produkty bankowe.

Jak wygląda numer konta bankowego?

To indywidualny numer, który składa się z 26 cyfr. Umożliwia bankom i innym instytucjom finansowym zidentyfikować konkretne konto oraz kraj, w którym się ono znajduje.
Standardowy format numeru konta bankowego składa się z następujących elementów:

  • dwóch pierwszych cyfr kontrolnych — służą one do weryfikacji, czy numer konta jest poprawny. Dzięki nim można zapobiec błędom podczas wykonywania transakcji;
  • ośmiu kolejnych — jest to numer rozliczeniowy banku, który przydziela Narodowy Bank Polski,
  • ostatnich szesnastu cyfr —to unikalny numer konta, który jest generowany losowo i przypisany do konkretnego klienta w danym banku umożliwiający ustalenie tożsamości właściciela.

Niekiedy można także spotkać z zapisem numeru konta bankowego w standardzie IBAN. Czym jest i co go charakteryzuje? To międzynarodowy sposób podawania numeru konta. Wyróżnia się tym, że ciąg 26 cyfr jest poprzedzony kodem kraju, w którym obsługiwany jest rachunek bankowy. Dla Polski jest to oznaczenie PL.

Każde konto osobiste ma swój indywidualny numer. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie transakcji bankowych (przelewów, wpłaty oraz wypłat). Inną ważną jego funkcją jest także możliwość identyfikacji konkretnego konta w czasie operacji. Numery kont są nadawane zgodnie z międzynarodowymi standardami, co zdecydowanie ułatwia wykonywanie transakcji także poza granice kraju.

Czym sam numer konta rachunku osobistego jest wystarczający, aby wykonać płatność?

Jak doskonale wiesz, realizacja przelewu wymaga podania numeru konta bankowego odbiorcy oraz nadawcy. Jest to jedynie identyfikator rachunku. Do tego, aby np. opłacić rachunek, musisz mieć także inne dane, takie jak:

  • dane odbiorcy,
  • adres (opcjonalnie),
  • kwotę przelewu,
  • tytuł przelewu.

Oznacza to, że podanie numeru konta bankowego jest potrzebne do wykonania przelewu, ale to zdecydowanie nie wystarczy, aby dostać się na czyjś rachunek i przejąć jego pieniądze. Dodatkowo wiele banków dba o bezpieczeństwo kont swoich klientów, stosując takie rozwiązania, jak:

  • konieczność autoryzacji transakcji jednorazowymi kodem,
  • konieczność autoryzacji transakcji PIN-em,
  • konieczność autoryzacji transakcji hasłem do bankowości mobilnej.

Musisz wiedzieć, że serwery są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone i chronione przed dostępem osób niepowołanych. Z kolei transmisja danych na stronie internetowej banku jest szyfrowana, o czym świadczy przedrostek „https” w adresie.

W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z podawania swojego numeru konta?

Jak już wiesz, sama znajomość numeru konta nie wystarczy, aby cyberprzestępcy mogli wykorzystać Twoje pieniądze poprzez nieautoryzowane transakcje. Musisz jednak pamiętać, że stosują oni coraz bardziej wyrafinowane i skuteczne metody, dlatego w niektórych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Może bowiem dojść do próby wyłudzenia wrażliwych danych, które w niepowołanych rękach mogą być niebezpieczne.

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach nie należy udostępniać numeru rachunku bankowego? Unikaj tego, przede wszystkim wtedy, gdy:

  • odbierzesz telefon od rzekomego pracownika banku – pamiętaj, że prawdziwy przedstawiciel nigdy nie poprosi Cię o podanie numeru konta, hasła lub PIN-u, a także loginu i dostępu do bankowości mobilnej. Te dane mogą bowiem wystarczyć do tego, aby dostać się na konto. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, to rozłącz się i samodzielnie skontaktuj z bankiem poprzez infolinię. Opiekun klienta nigdy nie będzie bowiem wymagał od Ciebie wrażliwych danych. Może jednak zapytać np. końcówkę numeru PESEL czy nazwisko panieńskie matki. Takie pytania są niezbędne do potwierdzenia tożsamości klienta;
  • otrzymasz wiadomość e-maila, SMS lub przez portal społecznościowy – jeśli jest ona wysłana przez nieznajomego, który prosi o podanie numeru konta bankowego, gdyż rzekomo należy Ci się nagroda, zwrot pieniędzy lub innych benefitów, to powinieneś zachować czujność. Bardzo często są to próby phishingu mającego na celu wyłudzenie poufnych danych, które następnie mogą zostać wykorzystane np. do kradzieży pieniędzy z konta;
  • korzystasz z publicznych sieci WI-FI – dotyczy to również sytuacji, gdy logujesz się na ogólnodostępnych komputerach. Lepiej z tego zrezygnuj, a na swoich urządzeniach zastosuj skuteczne programy antywirusowe, które zmniejszą ryzyko ataku hakerów.

Szczególną ostrożność zachowaj także, gdy finalizując transakcję w sieci, zostaniesz poproszony o podanie informacji takich, jak Twój adres e-mail, numer karty, login, dane uwierzytelniające, numer PESEL. Nie są one potrzebne w przypadku takich płatności, dlatego również mogą być próbą wyłudzenia wrażliwych danych przez cyberprzestępców.

Pamiętaj! Płacąc za towary lub usługi w sieci, zwróć uwagę, czy w adresie strony znajduje się wspomniany już przedrostek „https” oraz zielona kłódka. Jeśli tak, to znaczy, że połączenie jest szyfrowane, a Ty możesz z niego bezpiecznie skorzystać.

Jak zadbać o bezpieczeństwo konta bankowego?

Jeśli chcesz maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta, powinieneś wiedzieć, jakie zastosować rozwiązania, które zmniejszą ryzyko tego, że padniesz ofiarą złodziei działających w sieci. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które powinieneś wykorzystać także w przypadku swojego rachunku bankowego.

Ustaw limity przelewów

Dotyczy to zarówno pojedynczych transakcji, jak i ich dziennych sum. Ustaw je na takim poziomie, aby korzystanie z konta nadal było dla Ciebie wygodne, a jednocześnie utrata określonej sumy nie była nadmiernie odczuwalna.

Zmień kody SMS na autoryzację w aplikacji banku

Korzystanie z kodów SMS było jeszcze do niedawna bardzo popularne. Jednak nie jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie swojego konta. Przede wszystkim hakerzy korzystają z wyszukanych metod oszust, a jedną z nich jest wysyłanie złośliwego oprogramowania. Jeśli nieświadomie zainstalowałeś je na swoim telefonie, to mogą przejąć otrzymywane przez Ciebie wiadomości, w tym te z kodami jednorazowymi. Jeśli będą mieć dostęp do loginu oraz hasła do bankowości internetowej, możesz łatwo stracić nawet bardzo dużą sumę.

Ustaw limity na karcie

Weź pod uwagę to, że Twoja karta może zostać skradziona lub po prostu ją zgubisz. W takim przypadku nieuczciwa osoba, która ją przejmie, może wykorzystać do własnych celów. Na szczęście transakcje zbliżeniowe powyżej 100 zł wymagają podania numeru PIN, jednak w ciągu dnia można ich kilka wykonać, co sprawi, że ostatecznie stracisz sporo pieniędzy. Ustalając limity, możesz temu skutecznie zapobiec.

Uruchom powiadomienia o logowaniu na konto

Taka opcja da Ci wiedzę o tym, czy ktoś próbował włamać się na Twoje konto. Otrzymasz informację także o nieautoryzowanych transakcjach. Taka wiedza może być bezcenna, zwłaszcza w sytuacji, gdy podejrzewasz, że ktoś mógł przejąć wrażliwe dane.

Ustaw silne hasło do bankowości elektronicznej

Najlepiej, aby nie było ono używane nigdzie indziej. Nie ustawiaj także oczywistego hasła związanego np. z Twoimi imieniem czy nazwiskiem lub miejscowością. Unikalny szyfr z pewnością będzie trudny do złamania.

Zakładanie konta bankowego – co warto wiedzieć?

Jeśli już wiesz, w jaki sposób chronić swoje konto w banku, powinieneś także dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy wybierasz ofertę na założenie rachunku. Analizując propozycje poszczególnych banków, zweryfikuj je przede wszystkim pod kątem:

  • opłat za korzystanie z konta – banki pobierają prowizje za obsługę konta oraz różne transakcje, niekiedy oferują darmowe rachunki w zamian za spełnienie określonych wymogów,
  • funkcjonalności bankowości elektronicznej – strona internetowa banku i aplikacja mobilna powinny być czytelna oraz bezproblemowe w użytkowaniu,
  • dodatkowych usług – uwzględnij przede wszystkim dostęp do produktów oszczędnościowych,
  • możliwości płatności za granicą – jeśli dużo podróżujesz, to istotne będą dla Ciebie np. koszty wypłat z bankomatów poza Polską.

Bezpłatne konta osobiste to sposób na przyciągnięcie nowych oraz zatrzymanie dotychczasowych klientów. W niektórych bankach prowadzenie rachunku jest darmowe bez konieczności spełniania określonych wymogów. Jednak w innych zwolnienie z opłat może wiązać się np. z koniecznością zasilenia rachunku określoną kwotą każdego miesiąca lub zrealizowaniem transakcji kartą na konkretną sumę. Aby mieć pewność, że konto, które wybrałeś, jest darmowe, sprawdź zestawienie opłat i prowizji. Możesz także dopytać o tę kwestię pracownika banku.

Warto wiedzieć, że nie każdy bank oferuje darmową kartę do konta. Bardzo często jest to związane ze wspomnianymi już wymogami dotyczącymi np. transakcji na określoną kwotę. Jeśli się z tego nie wywiążesz, zostanie pobrana opłata. Mimo że najczęściej nie jest to wygórowana kwota, to w rocznym zestawieniu może być już nieco odczuwalna. Pamiętaj także o tym, że wyrobienie karty nie jest obowiązkiem. Jeśli wiesz, że nie będziesz z niej korzystał, to lepiej z niej zrezygnuj, aby uniknąć opłat.

Z kolei dla osób, które często wypłacają gotówkę z bankomatów, bardzo ważne są koszty takich operacji. Najczęściej jest to możliwe bez ponoszenia dodatkowych opłat, jeśli korzystasz z bankomatów swojego banku. Wiele z nich współpracuje także z operatorami, takimi jak Euronet lub Planet Cash. Niektóre banki dają natomiast możliwość darmowej wypłaty jedynie powyżej określonej kwoty. Z kolei inne oferują bezpłatne jedynie kilka pierwszych operacji. Za każdą kolejną jest pobierana opłata.

Jeśli chcesz założyć konto oraz uzyskać bonus, poszukaj banków oferujących premię na start. Jest to działanie marketingowe mające na celu przyciągnięcie nowych klientów. Jeśli oferta banku Ci odpowiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał także z bonusu. Jednak, aby było to możliwe, trzeba spełnić określone warunki. Najczęściej dotyczą one określonego wpływu na rachunek czy dokonania transakcji kartą na pewną kwotę. Może to jednak być opłacalne, gdyż nie rzadko takie premie to nawet kilkaset złotych.

Podsumowanie

  • Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy dla osób fizycznych. Umożliwia gromadzenie, wypłacanie oraz dysponowanie środkami finansowymi.
  • Korzystanie z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych ma wiele korzyści, co wpływa na ich ogromną popularność. Dają one m.in. swobodny wgląd do zgromadzonych pieniędzy w dowolnym czasie oraz miejscu.
  • Numer konta bankowego ma 26 cyfr. Służą one do identyfikacji konta oraz kraju, w którym zostało założone. Jego znajomość to jedna z informacji niezbędnych do wykonania przelewu.
  • Sam numer rachunku bankowego nie wystarczy do tego, aby włamać się na konto i przejąć znajdujące się na nim środki. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy ktoś prosi o podanie dodatkowo wrażliwych danych takich jak np. login i hasło do bankowości mobilnej czy kodów autoryzacyjnych.
  • Oszuści stosują wiele sposobów na to, aby uzyskać dostęp do kont swoich ofiar. Trzeba zachować szczególną ostrożność np. podczas rozmowy z rzekomym pracownikiem banku, który prosi o podanie niestandardowych informacji.
  • Warto zastosować sprawdzone rozwiązania, które mogą pomóc w ochronie konta bankowego przed atakiem hakerów. Należy do nich m.in. ustalenie dziennych limitów transakcji oraz zamiana kodów SMS na autoryzację w aplikacji mobilnej.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

1
Jak postępować w sytuacji, gdy wrażliwe dane trafiły w niepowołane ręce?

W takim przypadku najważniejsza jest szybka reakcja. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą oszustów lub Twoje urządzenie mobilne zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank. Doradca zablokuje lub całkowicie zawiesi rachunek i w ten sposób zabezpieczy Twoje pieniądze, które sią na nim znajdują. Warto także zastrzec kartę oraz sprawdzić, czy na koncie nie ma śladów nieautoryzowanych transakcji. Należy także jak najszybciej zmienić hasło do logowania na stronie bankowości elektronicznej i w aplikacji mobilnej

2
Czy numer konta może posłużyć do kradzieży środków z konta?

Nie, gdyż do realizacji przelewu potrzebne są także inne poufne dane, takie jak np. login i hasło do Twojego konta. Jeśli podasz komuś swój numer rachunku bankowego, to nie musisz się niczego obawiać. Twój niepokój powinny wzbudzić jedynie sytuacje, gdy ktoś chce otrzymać dane, których nie potrzebuje do sfinalizowania transakcji.

3
Czy pracownik banku może prosić o podanie danych logowania do bankowości mobilnej?

Jest to dość popularne oszustwo stosowane przez nieuczciwe osoby chcące wyłudzić dane i dostęp do konta. Jeśli odbierzesz telefon, a po drugiej stronie usłyszysz rzekomego pracownika banku proszącego o dane do logowania do bankowości elektronicznej, to nigdy ich nie podawaj. Jest to bowiem próba oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i nie kontynuować rozmowy. Zadzwoń także na infolinię swojego banku i poinformuj o sytuacji.

4
Czy klikanie linków otrzymanych w wiadomości e-mail lub SMS jest niebezpieczne?

Tak, gdyż mogą one być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Klikając je, narażasz się na ryzyko, że na Twoim komputerze lub telefonie zostanie zainstalowany wirus, który umożliwi przestępcom dostęp do konta. Z tego względu zaleca się zmianę sposobu autoryzacji transakcji z kodów SMS na powiadomienia w aplikacji. Uważaj także na dziwne wiadomości wysyłane przez znajomych na portalach społecznościowych. Może to być wynik przejęcia konta i próby wyłudzenia danych lub chęci zainfekowania urządzenia wirusem.

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta