Konta osobiste
Czym jest konto maklerskie i do czego służy?
Spis treści:
Zaledwie 12 proc. Polaków ocenia swoją wiedzę na temat giełdy jako „bardzo” i „raczej dużą”. Aż 55 proc. podchodzi do niej krytycznie, a co czwarta osoba nic nie wie na ten temat [1]. Wbrew pozorom jednak inwestowanie na giełdzie nie jest trudne, a z perspektywy potencjalnego inwestora szczególną rolę w tym procesie odgrywa rachunek maklerski. Prowadzenie konta tego typu jest możliwe na trzy podstawowe sposoby:
- za pośrednictwem bankowego rachunku maklerskiego,
- z pomocą fintechów,
- przez zewnętrzne biuro maklerskie.
Pierwsze rozwiązanie jest szczególnie łatwo dostępne, więc na nim skupiliśmy się w tym artykule. Sprawdziliśmy, do jakich instrumentów finansowych możesz zyskać dostęp z poziomu rachunku maklerskiego, na co uważać przy jego wyborze i które aspekty jego funkcjonowania są istotne dla inwestora.
Czym jest rachunek maklerski?
Rachunek maklerski to rodzaj konta inwestycyjnego, który pozwala na kupno oraz sprzedaż instrumentów finansowych. Zależnie od danego rozwiązania, może oferować takie walory, jak m.in.:
- akcje spółek notowanych na giełdzie polskiej lub zagranicznych,
- obligacje (spółek prywatnych czy emitowane przez Skarb Państwa),
- kontrakty terminowe,
- ETF-y,
- certyfikaty inwestycyjne,
- inne papiery wartościowe.
Może być prowadzone przez biura maklerskie lub domy maklerskie. Czasem bywa postrzegane jako alternatywa dla np. kont oszczędnościowych czy lokat. Wiąże się natomiast z ryzykiem inwestycyjnym. Podejmowane na koncie maklerskim decyzje inwestycyjne mogą skutkować zarówno zyskami, jak i prowadzić do utraty majątku.
W ramach rachunku maklerskiego możesz liczyć na szereg usług dodatkowych. Ich lista (podobnie jak lista instrumentów finansowych) zależy od konkretnej oferty danej instytucji. Najczęściej natomiast zakłada m.in. dostęp do:
- szkoleń,
- raportów,
- analiz,
- śledzenia zmian giełdowych,
- rekomendacji profesjonalnych traderów,
- robo-doradcy.
Kto może założyć konto maklerskie?
Rachunek maklerski jest dostępny w takim samym stopniu jak tradycyjne konto bankowe. Oznacza to, że możesz otworzyć go każda osoba, która:
- ukończyła 18. rok życia,
- dysponuje ważnym dokumentem tożsamości,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych.
Przed jego założeniem wskazane jest wypełnienie ankiety MiFID. Jej celem jest określenie Twojej wiedzy dotyczącej kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Zawarte w niej pytania dotyczą m.in. doświadczenia inwestycyjnego, celów inwestycyjnych czy gotowości na ryzyko. Na tej podstawie algorytm określa, jakim inwestorem jesteś, dzięki czemu otrzymujesz lepiej dopasowane oferty.
Aby założyć konto maklerskie, musisz przedstawić wymagane informacje. Zazwyczaj – oprócz ważnego dowodu osobistego – niezbędne jest:
- wskazanie urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania,
- podanie numeru rachunku bankowego (będą na nie realizowane zlecane wypłaty środków).
Gdzie założyć rachunek maklerski?
Jak wspominaliśmy, otwarcie rachunku maklerskiego możliwe jest w różnego rodzaju instytucjach finansowych. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z konta maklerskiego oferowanego przez tradycyjny bank. Takie rozwiązanie oferuje m.in.:
- mBank,
- PKO BP,
- Santander Bank Polska,
- Pekao,
- ING Bank Śląski,
- Alior Bank,
- i wiele innych.
Alternatywnie możesz skorzystać z niezależnego domu maklerskiego. Ich listę znajdziesz na oficjalnej stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Korzystaj wyłącznie z instytucji finansowych, które zostały na niej uwzględnione. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje środki są bezpieczne. Znajdziesz tam takie firmy, jak m.in.:
- CASPAR ASSET MANAGEMENT S.A.,
- CERES DOM INWESTYCYJNY S.A.,
- CHATHAM FINANCIAL EUROPE SP. Z O.O,
- CVI DOM MAKLERSKI SP. Z O.O.,
- i inne.
Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie z konta maklerskiego oferowanego przez fintechy. Przykładem takiego rozwiązania może być Revolut.
Czym kierować się przy wyborze rachunku maklerskiego?
Przy wyborze konta maklerskiego warto uważnie porównać wszystkie opcje dostępne na rynku. Poszczególne oferty różnią się pod wieloma względami, wpływającymi zarówno na komfort ich obsługi, jak i finanse użytkowników. Szczególną uwagę radzimy zatem zwrócić na:
- rynki i kategorie instrumentów finansowych – zawsze sprawdzaj czy dane konto maklerskie zapewnia dostęp do instrumentów, które Cię interesują. Mowa tu zarówno o konkretnych giełdach (np. polskich i zagranicznych), jak i rodzajach walorów;
- koszty prowadzenia rachunku maklerskiego i korzystania z niego – sprawdź, jakie koszty może generować założenie i prowadzenie konta maklerskiego. Upewnij się ponadto, ile będą kosztowały Cię wszelkie operacje przeprowadzane w jego ramach;
- wygodę obsługi – sprawdź, w jaki sposób możesz obsługiwać dane konto maklerskie. Zazwyczaj służą do tego serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne. Niektóre biura oferują różne rodzaje platform, w zależności od stopnia zaawansowania inwestora. Jeśli to możliwe, przetestuj dane rozwiązanie, by zyskać pewność, że jego interfejs Ci odpowiada;
- dodatkowe usługi i możliwości – firmy prześcigają się w rozbudowywaniu swoich ofert, by przyciągać nowych klientów. Sprawdź, co zyskasz w danym biurze maklerskim i porównaj to z propozycjami konkurencji. Im więcej danych, informacji oraz udogodnień jest do Twojej dyspozycji, tym lepsze jest to konto maklerskie.
Wartościową funkcją jest ponadto konto maklerskie z opcją bezpiecznego środowiska. Pozwala ono na wykonywanie symulacji doskonałych do nauki inwestowania.
Podsumowanie
- Konto maklerskie możesz otworzyć za pośrednictwem tradycyjnego banku (jeśli ma takie rozwiązanie w ofercie), korzystając z niezależnej firmy lub fintechu. Różnią się one zarówno pod względem oferty (dostępnych rynków i instrumentów), jak i generowanych kosztów.
- Konto maklerskie służy zarówno do przechowywania papierów wartościowych i innych instrumentów inwestycyjnych, jak i zarządzania nimi. Na rachunku maklerskim możesz zlecać ich zakup, sprzedaż, a także korzystać z rozmaitych usług dodatkowych (np. szkoleń).
- Konto maklerskie może założyć każda osoba pełnoletnia, która dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych. Wystarczy do tego tylko okazanie ważnego dowodu osobistego. Wskazane jest ponadto wypełnienie ankiety MiFID, pomagającej w określeniu profilu inwestora.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Na koncie maklerskim możesz przeprowadzać transakcje kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, które obracane są na giełdzie papierów wartościowych. Zależnie od oferty konkretnej firmy zyskasz również możliwość kupna innych rozwiązań, takich jak kontrakty terminowe, opcje, ETF-y i wiele innych.
Korzystanie z rachunku maklerskiego gwarantuje dostęp do giełd (krajowych i zagranicznych, zależnie od oferty). Warto je zatem założyć, jeśli zamierzasz kupować i sprzedawać akcje oraz zarządzać innymi instrumentami finansowymi. Pamiętaj natomiast, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.
Nie, rachunek maklerski nie jest tradycyjnym rachunkiem bankowym. Służy do inwestowania i nie zapewnia dostępu do usług oferowanych przez zwykłe konta (np. nie otrzymasz na niego wypłaty). Często natomiast te dwa rozwiązania mogą być ze sobą połączone i zarządzane z poziomu jednej platformy (np. możesz otworzyć rachunek maklerski i konto bankowe w tej samej instytucji).