Zakładanie konta oszczędnościowego przez komputer

Konta oszczędnościowe

Jak założyć konto oszczędnościowe BNP Paribas?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-05-17
Planujesz założyć konto oszczędnościowe w BNP Paribas? Dowiedz się, jak wygląda taka procedura krok po kroku. Sprawdź, gdzie możesz założyć konto i jakimi metodami możesz to zrobić. Poznaj warunki korzystania z rachunku oszczędnościowego w tym banku i upewnij się, czy jest to opłacalna opcja dla Ciebie.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Na wstępie warto sprawdzić, czym w ogóle jest konto oszczędnościowe i do czego możesz je wykorzystać. Jest to rachunek bankowy, który służy do gromadzenia środków finansowych w celu oszczędzania. Różni się od konta osobistego głównie sposobem wykorzystania i dostępności środków. Poznaj główne cechy konta oszczędnościowego.

  • Oszczędności: głównym zadaniem prowadzenia konta oszczędnościowego jest gromadzenie oszczędności. Można to robić w celu osiągnięcia krótkoterminowych celów finansowych, takich jak zakup samochodu, opłacenie remontu. Konto oszczędnościowe idealnie sprawdza się również do budowania poduszki finansowej oraz do oszczędzania na cele długoterminowe, takie jak emerytura lub inwestycje.
  • Ograniczony dostęp: w porównaniu z kontem osobistym dostęp do środków na koncie oszczędnościowym jest nieco bardziej ograniczony. Niekiedy istnieją limity wypłat lub warunki co do liczby transakcji bez dodatkowych opłat. Każdy bank ustala własne zasady korzystania z konta oszczędnościowego, więc ograniczenia nie są regułą.
  • Oprocentowanie: na kontach oszczędnościowych zazwyczaj oferowane jest oprocentowanie – zmienne lub stałe. To sprawia, że kapitał pracuje na odsetki i powiększa pulę dostępnych środków.
  • Bezpieczeństwo: podobnie jak inne rachunki bankowe, konta oszczędnościowe są objęte gwarancją zapewnianą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To oznacza, że środki zgromadzone na takim koncie są zabezpieczone na wypadek niewypłacalności banku (choć takie sytuacje niemal nigdy się nie zdarzają).

Konta oszczędnościowe są bardzo popularnym narzędziem do zarządzania finansami osobistymi. Umożliwiają gromadzenie środków na przyszłość i generowanie dodatkowych zysków z oprocentowania.
Konto oszczędnościowe a osobiste – czym się różnią?
Konto oszczędnościowe i konto osobiste to dwa różne rodzaje rachunków bankowych, z których każdy służy innym celom i ma inne cechy. Poznaj główne różnice między nimi.

1. Cel prowadzenia

  • Konto oszczędnościowe jest przeznaczone głównie do gromadzenia oszczędności i generowania dodatkowych dochodów z oprocentowania kapitału. Na rachunku oszczędnościowym można trzymać pieniądze, które nie są potrzebne do ponoszenia codziennych wydatków.
  • Konto osobiste służy do wykonywania standardowych operacji finansowych, takich jak wpłaty, wypłaty, przelewy, zakupy online i inne transakcje.

2. Dostępność środków

  • Konto oszczędnościowe może przewidywać ograniczony dostęp do środków. To oznacza, że mogą obowiązywać limity darmowych wypłat lub inne zasady, które mają zachęcić do trzymania pieniędzy na koncie przez dłuższy czas.
  • Konto osobiste: środki są zazwyczaj łatwo dostępne za pomocą karty płatniczej, przelewów lub wypłat gotówkowych z bankomatu.

3. Oprocentowanie

  • Konto oszczędnościowe: zazwyczaj oferuje oprocentowanie, które może być zmienne lub stałe.
  • Konto osobiste: zwykle nie oferuje oprocentowania lub jest ono niewielkie.

Podsumowując – różnica między kontem oszczędnościowym a osobistym polega na ich przeznaczeniu, dostępności środków, oprocentowaniu oraz sposobie wykorzystywania. Konto oszczędnościowe służy głównie do oszczędzania, podczas gdy konto osobiste jest używane do wykonywania codziennych transakcji finansowych.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?

Czy warto założyć konto oszczędnościowe? Zobacz, dlaczego jest to dobre rozwiązanie.

  • Oszczędzanie na cele krótkoterminowe – konto oszczędnościowe może służyć do gromadzenia środków na planowane wydatki krótkoterminowe, takie jak wakacje, remont mieszkania czy zakup nowego sprzętu AGD.
  • Gromadzenie rezerw finansowych – gromadzenie kapitału na koncie pozwala na zbudowanie poduszki finansowej, która może być wykorzystana w nagłych sytuacjach, takich jak naprawa samochodu czy nagła wizyta u lekarza.
  • Bezpieczeństwo środków – konto oszczędnościowe to bezpieczne miejsce przechowywania pieniędzy, ponieważ środki są objęte gwarancją depozytową.
  • Oprocentowanie – mimo że oprocentowanie na kontach oszczędnościowych może być stosunkowo niskie w porównaniu z innymi formami inwestycji, to nadal zapewnia dodatkowy dochód z odsetek.
  • Budowanie portfela inwestycyjnego – rachunek oszczędnościowy jest zwykle pierwszym krokiem w budowaniu stabilnej sytuacji finansowej. Może też stanowić podstawę do rozpoczęcia inwestowania w bardziej złożone instrumenty finansowe.
  • Kontrola wydatków – taki rachunek może pomóc w zarządzaniu finansami poprzez oddzielenie środków przeznaczonych na oszczędności od tych wykorzystywanych na codzienne wydatki z konta osobistego.

Korzystanie z konta oszczędnościowego wymaga nieco dyscypliny finansowej i regularnego odkładania środków, aby osiągnąć zamierzone cele oszczędnościowe.

Bank BNP Paribas – co warto wiedzieć?

Bank BNP został założony w 1848 roku pod nazwą Comptoir National d’Escompte de Paris (CNEP). Był to jeden z największych banków we Francji w XIX i XX wieku. W 1966 roku zmienił nazwę na Banque Nationale de Paris (BNP).

Drugi z komponentów, czyli Bank Paribas założono w 1872 roku jako Compagnie Financière de Paris et des Pays-Bas. Bank szybko stał się jednym z najważniejszych banków we Francji.

W 1999 roku doszło do połączenia BNP i Paribas, co zapoczątkowało jedną z największych instytucji finansowych na świecie – BNP Paribas. Fuzja umocniła pozycję banku zarówno we Francji, jak i na arenie międzynarodowej, tworząc podmiot o silnym potencjale i zasięgu globalnym. Po fuzji BNP Paribas kontynuował rozwijanie swojej działalności na całym świecie, oferując szeroki zakres usług bankowych i finansowych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i instytucji.

BNP Paribas Bank Polska SA (BGŻ BNP Paribas Bank Polska, BNP Paribas Fortis) to z kolei bank z siedzibą w Warszawie, działający pod tą nazwą od 2011. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i stanowi część międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas.

Czy BNP Paribas jest godnym zaufania bankiem?

Bank BNP Paribas oferuje klientom indywidualnym produkty oszczędnościowo-inwestycyjne oraz kredyty (m.in. mieszkaniowe oraz konsumenckie). Przedsiębiorstwom zapewnia z kolei rozwiązania z zakresu finansowania działalności na rynku krajowym i międzynarodowym. Klienci Banku mogą także korzystać z usług doradztwa inwestycyjnego.

Czy warto zaufać temu bankowi? Co za tym przemawia?

  • BNP Paribas ma długą historię działalności bankowej, sięgającą XIX wieku. Bank zyskał reputację jako jeden z największych i najbardziej renomowanych instytucji finansowych na świecie.
  • BNP Paribas dysponuje znacznymi zasobami finansowymi i rozbudowaną infrastrukturą, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla klientów.
  • Banki takie jak BNP Paribas są ściśle regulowane przez organy nadzoru finansowego we Francji oraz inne instytucje regulacyjne w krajach, w których prowadzą swoją działalność. Przestrzeganie przepisów regulacyjnych pomaga w utrzymaniu wysokich standardów bezpieczeństwa dla klientów.
  • BNP Paribas działa w różnych obszarach finansów, w tym bankowości detalicznej, korporacyjnej, inwestycyjnej, majątkowej i wielu innych. Dzięki temu bank może równoważyć ryzyko i wykorzystać różne źródła dochodów.
  • Bank cieszy się dobrymi opiniami klientów.
    Podsumowując – BNP Paribas jest uznawany za solidnego gracza na rynku bankowym. Zawsze jednak konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami konkretnych usług, aby dobrać je do swoich potrzeb i oczekiwań.

Jakie konta oferuje BNP Paribas?

W BNP Paribas można znaleźć następujące rodzaje kont dla klientów indywidualnych:

  • rachunki osobiste (Konto osobiste, Konto na Teraz, Rachunek Podstawowy – dla osób, które nie mają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej)
  • rachunki walutowe (Rachunek Walutowy),
  • rachunki dla dzieci (Konto Samodzielniaka, Konto Karty Samodzielniaka),
  • rachunki oszczędnościowe (Konto Lokacyjne).

Warto przyjrzeć się bliżej ostatniemu z rachunków. Jak założyć konto oszczędnościowe? Gdzie to zrobić? Sprawdź.

Czym jest Konto Lokacyjne w BNP Paribas?

Jak BNP Paribas prezentuje swoje konto oszczędnościowe? Czego można dowiedzieć się z opisu na stronie banku? W ofercie występuje ono pod nazwą Konto Lokacyjne. Jest to rachunek z miesięczną kapitalizacją odsetek. Można otworzyć je przez Internet, bez konieczności odwiedzania oddziału. Jeśli jednak wolisz założyć je osobiście, także masz taką możliwość.

Za pomocą takiego rachunku oszczędzasz, na co chcesz – urlop, samochód, remont, przyszłość dzieci, emeryturę. Środki możesz wpłacać i wypłacać, kiedy chcesz. Nie tracisz przy tym naliczonych odsetek. Do rachunku masz dostęp 24/7, czyli przez cały czas bez ograniczeń. Możesz z niego korzystać za pomocą aplikacji GOmobile i bankowości internetowej GOonline.

Konto oszczędnościowe możesz założyć, jeśli masz już konto osobiste w Banku BNP Paribas. Otwarcie zarówno rachunku oszczędnościowego, jak i osobistego, jest całkowicie darmowe.

Jak przebiega zakładanie konta oszczędnościowego w BNP Paribas?
Konto oszczędnościowe w BNP Paribas możesz założyć na kilka sposobów:

  • w oddziale banku,
  • w aplikacji GOmobile,
  • w bankowości internetowej GOonline,
  • przez telefon.

Jak to zrobić krok po kroku?

Zobacz, jak założyć konto oszczędnościowe przy wykorzystaniu różnych metod, które dostarcza bank.

Przez Internet i w aplikacji GoMobile

Najprościej i najszybciej założysz konto oszczędnościowe przez Internet – także w aplikacji bankowej. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1.  Zaloguj się do systemu GOonline
  2. Wybierz wniosek
  3. Wybierz zakładkę Moje Finanse, a następnie Oszczędności
  4.  Kliknij Otwórz Konto
  5.  Wypełnij Wniosek o Konto Lokacyjne (Sprawdź adres e-mail i numer telefonu kontaktowego oraz zaakceptuj warunki prowadzenia rachunku)
  6. Potwierdź otwarcie rachunku kodem SMS

Telefonicznie

Klienci mający dostęp do Centrum Telefonicznego mają możliwość otwarcia konta przez telefon. Wystarczy, że zadzwonią pod numer +48 500 990 500 lub +48 22 134 00 00. Infolinia jest czynna przez całą dobę. Koszt połączenia jest naliczany według stawki operatora.

Osobiście

Możesz założyć konto oszczędnościowe osobiście, czyli podczas wizyty w oddziale banku. Masz możliwość rezerwacji spotkania z doradcą na konkretną godzinę. Umów się na wygodny dla Ciebie termin i dopełnij formalności na miejscu z pomocą pracownika banku.

Ile kosztuje założenie i obsługa konta oszczędnościowego w BNP Paribas?

Otwarcie rachunku oraz korzystanie z niego jest całkowicie darmowe. Jest to jedna z ważnych zalet Konta Lokacyjnego w BNP Paribas. Przelewy są bezpłatne, o ile wykonuje się je za pomocą aplikacji bankowej lub bankowości internetowej.

Jakie oprocentowanie oferuje konto oszczędnościowe w banku BNP Paribas?

Konta oszczędnościowego należy szukać w BNP Paribas pod nazwą „Konto Lokacyjne”. Oprocentowanie promocyjne dla równowartości nowych środków wynosi na nim 5% do 200 000 zł w skali roku. Promocja trwa do 30.04.2024 r. Jeśli nie zdążysz założyć konta w tym okresie, najprawdopodobniej nic straconego – bank dość często organizuje promocje związane z preferencyjnym oprocentowaniem na rachunku oszczędnościowym. Warto więc zaczekać na kolejną odsłonę. Standardowe oprocentowanie zmienne poza promocją wynosi 1% w skali roku.

Co BNP Paribas rozumie pod pojęciem „nowych środków”? Warto to sprawdzić, ponieważ każdy bank może stosować własną definicję i inne zasady dotyczące wpłacanych pieniędzy.

Jeśli chcesz skorzystać z promocyjnego oprocentowania, musisz wiedzieć, że nowe środki według BNP Paribas to suma środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunkach Klienta na koniec danego dnia w okresie obowiązywania oprocentowania promocyjnego, stanowiących nadwyżkę ponad saldo początkowe. Pozostałe środki podlegają oprocentowaniu standardowemu.

W skrócie: jeśli masz oszczędności na koncie osobistym i chcesz przelać je na konto oszczędnościowe, zostaną one objęte standardowym oprocentowaniem w wysokości 1% w skali roku.

Bank zaznacza także, że w przypadku salda ujemnego wynikającego z wykorzystania kredytu odnawialnego w koncie osobistym na potrzeby ustalenia Salda Początkowego i Nowych Środków przyjmowane jest saldo 0 PLN.

Środki na Rachunkach Klienta w walutach obcych przelicza się na złotówki według Kursu Średniego NBP dla danej waluty.

Kto może założyć konto oszczędnościowe w BNP Paribas? Jakie warunki trzeba spełnić?

Konto oszczędnościowe w BNP Paribas mogą założyć osoby, które mają w tym banku konto osobiste. Jest to jedyny warunek, który należy spełnić, aby otworzyć taki rachunek. Należy także pamiętać, że promocyjne oprocentowanie dotyczy wyłącznie nowych środków. Powyżej zostało omówione, czym dokładnie one są w przypadku tego banku.

Co można zyskać, wybierając konto oszczędnościowe w BNP Paribas?

Bank deklaruje, że wybierając Konto Lokacyjne, można liczyć na poniższe atrakcyjne warunki:

  • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
  • wypłata środków w każdej chwili bez utraty odsetek,
  • wszystkie przelewy na rachunki własne w banku zlecone przez telefon i Internet – za darmo,
  • miesięczna kapitalizacja odsetek,
  • 5% w skali roku oprocentowanie promocyjne 1 do 200 000 zł Nowych Środków,
  • 1% w skali roku standardowe oprocentowanie zmienne.

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Zastanawiasz się, czym jest kapitalizacja odsetek i dlaczego to, że odbywa się co miesiąc, jest korzystne?

Kapitalizacja odsetek to proces dodawania do kapitału początkowego odsetek wypracowanych w danym okresie. W praktyce oznacza to, że są one dodawane do salda głównego, a następnie generują kolejne odsetki. Im częściej odbywa się kapitalizacja, tym więcej możesz zyskać, mając takie konto.

Kapitalizacja odsetek może odbywać się miesięcznie, kwartalnie, rocznie lub w innych okresach – w zależności od polityki banku lub instytucji finansowej.

Kapitalizacja odsetek daje następujące korzyści.

  • Zwiększenie wartości odsetek: dodanie odsetek do kapitału początkowego zwiększa całkowitą kwotę, od której naliczane są kolejne odsetki. Oznacza to, że im częściej występuje kapitalizacja, tym więcej odsetek otrzymujesz.
  • Efekt składania: kapitalizacja wykorzystuje efekt składania, co oznacza, że odsetki doliczone w jednym okresie stają się częścią kapitału początkowego w następnym okresie. W rezultacie odsetki generują odsetki, co prowadzi do szybszego wzrostu salda konta.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek jest istotnym czynnikiem do uwzględnienia przy wyborze konta oszczędnościowego, ponieważ wpływa na Twój dochód pasywny.

Podsumowanie

  • Konto oszczędnościowe służy do gromadzenia środków pieniężnych. Zakłada się go jako dodatkowy rachunek do konta osobistego, z którego można przelewać na niego pieniądze.
  • Konta oszczędnościowe zwykle są oprocentowane, czyli do kapitału są doliczane odsetki. W przypadku Konta Lokacyjnego w BNP Paribas standardowe oprocentowanie wynosi 1%, natomiast promocyjne 5% w skali roku. Promocja dotyczy wyłącznie nowych środków.
  • Ważnym kryterium wyboru konta oszczędnościowego jest częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli ich doliczania do kapitału. Im częściej się ona odbywa, tym jest to bardziej opłacalne. W przypadku rachunku oszczędnościowego w BNP Paribas klienci mogą liczyć na miesięczną kapitalizację odsetek, co jest dla nich korzystne.
  • Konto oszczędnościowe w BNP Paribas można założyć przez Internet, dzwoniąc na infolinię lub osobiście – w siedzibie banku.
  • Warunkiem do otwarcia konta jest bycie posiadaczem rachunku osobistego w tym banku. Konto oszczędnościowe zakłada się jako „dodatek” do już prowadzonego konta.
  • PNB Paribas to instytucja założona we Francji, będącą efektem fuzji dwóch banków (BNP i Paribas). Prowadzi oddziały w wielu krajach i cieszy się zaufaniem klientów.
  • Bank BNP Paribas Polska SA działa w naszym kraju pod tą nazwą od 2011 roku

FAQ Najczęściej zadawane pytania

1
Lepiej założyć konto osobiste czy oszczędnościowe?

Każde z nich zakłada się w nieco innym celu, dlatego wszystko zależy od Twoich potrzeb. Konto osobiste służy do wykonywania standardowych, codziennych transakcji, np. do opłacania zakupów w sieci, płatności kartą w sklepach stacjonarnych, odbierania i wykonywania przelewów czy wypłat z bankomatów. Konto oszczędnościowe ma z kolei na celu przede wszystkim gromadzenie środków. Dobrym rozwiązaniem jest więc prowadzenie obu kont jednocześnie.

2
Czy BNP Paribas jest bezpiecznym bankiem?

Tak, a świadczy o tym obecność na rynku francuskim już od ponad 100 lat, a także prężne działanie w Polsce od kilkunastu lat. Dowodem na wiarygodność może być też stale powiększające się grono klientów. BNP Paribas, tak jak inne banki, jest objęty gwarancją depozytową. To znaczy, że Twoje środki nie mogą „przepaść”, nawet jeśli bank byłby niewypłacalny.

3
Jakie oprocentowanie konta oszczędnościowego oferuje BNP Paribas?

Standardowe oprocentowanie wynosi 1% w skali roku. Natomiast dla klientów, którzy skorzystają z promocji, jest ono dostępne na poziomie 5% (tylko na nowe środki).

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont oszczędnościowych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta