Jak założyć konto w banku - 8 najlepszych sposobów

Konta osobiste

Jak założyć konto w banku – 8 najlepszych sposobów

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Kiedyś proces zakładania konta bankowego wiązał się z wizytą w oddziale banku. Dziś nie musisz stawiać się osobiście by otworzyć rachunek, możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Sprawdź, jak założyć konto bankowe online lub przez telefon.

Konto w banku to dziś konieczność – mają je nie tylko dorośli, ale również dzieci. Korzystamy z niego podczas opłacania rachunków, wypłacamy pociechom kieszonkowe, robimy zakupy online itd. Konto osobiste daje też poczucie bezpieczeństwa – Twoje pieniądze są chronione przez systemy bankowe. Założenie konta nie jest procesem skomplikowanym, szczególnie dziś, gdy mamy kilka różnych możliwości dopełnienia formalności. Być może nie wiedziałeś o tym, że możesz założyć konto w banku na kilka różnych sposobów, na przykład robiąc sobie “selfie”? Poniżej przedstawimy je wszystkie i wyjaśnimy jak przejść przez taki proces szybko i bezproblemowo.

Osiem sposobów na założenie konta bankowego

Wiele banków postanowiło przenieść proces zakładania rachunku do przestrzeni wirtualnej, aby ułatwić życie swoim klientom. Procedury są proste i skonstruowane tak, aby zakładanie konta było również bezpieczne. Otwarcie konta w banku metodą tradycyjną, czyli podczas wizyty w oddziale to tylko jedna z opcji. Wciąż jest chętnie wybierana i dla wielu najbardziej pewna, dlatego właśnie od niej zaczniemy.

Jak wygląda zakładanie konta bankowego w oddziale?

Wiele osób wciąż wybiera zakładanie konta w placówce banku. Ta metoda wydaje im się najbezpieczniejsza choć czasochłonna. Kiedy większość klientów załatwia wszystkie sprawy w bankowości internetowej banki ograniczają liczbę personelu w oddziałach. W związku z tym na założenie rachunku trzeba się umawiać z pracownikiem banku. To częsta praktyka dziś, więc możesz tego nie załatwić wchodząc z ulicy wolnej chwili.

Dobra wiadomość jest taka, że umawiasz się na konkretną godzinę, więc nie czekasz w kolejce, a otwieranie rachunku przebiega bardzo sprawnie. Jeśli zakładasz konto bankowe dla siebie zabierasz tylko dowód osobisty. Konto wspólne lub konto dla nastolatka wymagają obecności wszystkich osób, które będą z korzystać z tego rachunku bankowego. Gdy dziecko nosi inne nazwisko niż rodzic, do dowodów tożsamości trzeba dodać jeszcze akt urodzenia dziecka.

Podczas takiego spotkania pracownik banku przygotuje umowę i wyjaśni wszystkie kwestie związane z obsługą rachunku, pomoże w uruchomieniu bankowości elektronicznej, podpowie, jak przenieść środki i zamknąć konto w innym banku, jeśli zechcesz to zrobić po założeniu nowego rachunku. Po podpisaniu umowy i odejściu od bankowego okienka nie będziesz mógł jeszcze korzystać z rachunku w pełni. Możliwe będą przelewy za pośrednictwem bankowości elektronicznej, wpłacanie pieniędzy np. z tytułu wynagrodzenia lub świadczeń socjalnych. Będziesz również mógł korzystać z blika i robić zakupy online. Natomiast na kartę płatniczą będziesz musiał poczekać jeszcze kilka dni.

Zakładanie konta bankowego przez infolinię

To kolejna opcja zakładania konta dla osób, które preferują kontakt z żywym człowiekiem i chcą by pracownik banku przeprowadził je przez cały proces. Jeśli nie masz czasu na wizytę w oddziale banku, ale nie poruszasz na tyle swobodnie w Internecie, by załatwiać tak ważne sprawy – kontakt z infolinią banku to dobry wybór.

Pracownik banku poprosi Cię o podanie wszystkich danych do umowy takich jak adres zamieszkania, PESEL czy numer dowodu osobistego. Podczas rozmowy wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych i otrzymasz informację o warunkach, jakie oferuje bank. Jak weryfikuje się tożsamość przy zakładaniu konta przez telefon?

Choć proces otwarcia konta odbywa się zdalnie, to do aktywacji konta potrzeba potrzebne jest podpisanie umowy. Zostanie ona dostarczona na adres do korespondencji za pośrednictwem kuriera, któremu będziesz musiał okazać dokument tożsamości. Jeśli podczas rozmowy zamówiłeś również kartę debetową otrzymasz ją w ciągu kilku dni od momentu, gdy bank otrzyma podpisaną umowę.

Otwarcie rachunku osobistego podczas wideorozmowy

To forma założenia konta przez Internet, z tym że masz prawie osobisty kontakt z pracownikiem banku. Wystarczy, że wypełnisz wniosek na stronie internetowej banku. Po krótkim czasie (zwykle trwa to kilka minut) odezwie się do Ciebie pracownik banku, by założyć konto podczas rozmowy wideo.

Taka forma przyspiesza proces identyfikacji za pomocą dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Otwieranie konta bankowe w ten sposób odbywa się w 100% zdalnie.

Zakładanie konta za pośrednictwem strony internetowej i wizyta w oddziale banku

Możesz również założyć konto osobiste w sposób mieszany. Czyli na etapie składania wniosku o otwarcie rachunku korzystasz porównywarki sprawdzonekonto.pl, która przenosi Cię bezpiecznie na stronę internetową banku, natomiast w celu podpisania umowy udajesz się do oddziału banku.

W praktyce wygląda to tak, że na stronie internetowej banku dokonujesz wyboru konta osobistego, wypełniasz w domu wniosek swoimi danymi i wysyłasz go zgodnie z instrukcją. W tym procesie możesz wybrać placówkę banku, w której chcesz dopełnić formalności. Kiedy umowa będzie gotowa otrzymujesz informację, że możesz udać się do oddziału banku, aby ją podpisać. Nie zapomnij dokumentu tożsamości, aby pracownik banku mógł ją potwierdzić. Bez tego uruchomienie konta nie będzie możliwe.

Otwarcie konta bankowego w aplikacji mobilnej

To najprostszy sposób założenia konta za pośrednictwem Internetu. Możesz w ten sposób otworzyć konto osobiste lub zlecić założenie rachunku oszczędnościowego. Dziś praktycznie każdy bank oprócz strony ma również swoją aplikację na smartfony. Zatem pierwszym krokiem jest jej pobranie i zarejestrowanie się. Ponieważ z aplikacji mobilnej banków korzystają głównie już aktywni klienci zwróć uwagę na opcję, która będzie nazywać się „nie mam konta”. Wówczas zostaniesz przekierowany do procesu zakładania konta bankowego.

Wypełniasz wniosek w telefonie i zakładasz konto online w analogiczny sposób jak podczas wizyty na stronie internetowej banku. W zależności od polityki banku podpisanie umowy może odbywać się za pośrednictwem kuriera lub w oddziale.

Korzystanie z konta osobistego za pomocą aplikacji mobilnej banku jest wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnej bankowości internetowej. Warto rozważyć tę opcję, szczególnie gdy Twoje konto w banku powiązane jest z rachunkiem dziecka. Płatności telefonem powoli zastępują kartę płatniczą i w przecherstwie do niej wciąż są bezpłatne.

Jak założyć konto w banku na „selfie”?

Proces zakładania konta bankowego może zostać usprawniony za pomocą nowych technologii. Jak wygląda weryfikacja tożsamości do otwarcia konta na podstawie zdjęcia? Przygotuj smartfon i dowód osobisty. Do otwarcia rachunku potrzebna będzie też aplikacja mobilna banku, w którym otwierasz konto.

Identyfikację wykonujesz samodzielnie, wykonując krok po kroku polecenia pojawiające się na ekranie Twojego smartfonu. Fotografujesz najpierw dokument tożsamości, a następnie swoją twarz z różnych perspektyw. Do otwarcia konta w ten sposób potrzebne są konkretne dane biometryczne stąd takie wymagania. Nie weryfikuje ich pracownik banku – precyzyjne porównanie wykonuje algorytm.

Zakładając konto w ten sposób unikniesz wizyty w oddziale banku w celu podpisania umowy. Aplikacja powiadomi Cię, że aktywacja konta przebiegła pomyślenie, w więc wpłaty i wypłaty gotówki są możliwe.

Jak założyć konto bankowe za pomocą przelewu weryfikacyjnego?

Założenie konta można również wykonać za pomocą przelewu z innego banku. Założenie konta w ten sposób nie wymaga weryfikacji za pomocą dowodu osobistego czy wizyty w placówce banku. Wszystko odbywa się za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Proces zakładania konta jest uproszczony, ponieważ wykonał go już system innego banku, w którym już masz konto. Tam porównano dokument tożsamości z Twoim wyglądem, więc wystarczy przelew weryfikacyjny, by otworzyć konto. Warunek jest jeden przelew weryfikacyjny musi zostać wykonany za pomocą bankowości elektronicznej, z której korzystasz.

Po wypełnieniu wniosku o zakładanie konta bankowego w innym banku zaznacz opcję przelewu weryfikacyjnego. W ten sposób bank potwierdzi dane do założenia konta u siebie. Środki z przelewu weryfikacyjnego zostaną zwrócone na konto bankowe, z którego zostały przelane.

Pamiętaj, że dane osobowe powinny być dokładnie takie same jak te z dowodu osobistego. Czasem zdarza się, że po zmianie nazwiska nie wymieniamy od razu dokumentu, wówczas otwieranie konta tą metodą może okazać się niemożliwe.

Otwarcie konta online za pośrednictwem kuriera

Jak założyć konto w banku korzystają z usług firmy kurierskiej? Nie jest to skomplikowane, co więcej nie musisz pojawiać się placówce banku i wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu. Do otwarcia rachunku w ten sposób potrzebny jest dostęp do Internetu, dowód osobisty i rzecz jasna adres korespondencyjny.

Na stronie banku wybierz opcję: otwórz konto i wypełnij wniosek. Pamiętaj, by zaznaczyć, że chcesz, aby umowa została dostarczona kurierem. Kiedy umowa zostanie przygotowana i kurier ją dostarczy, jego zadaniem będzie zweryfikowanie Twojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego. Potem wystarczy podpisać umowę i oddać ją kurierowi. Jeśli proces zakładania konta bankowego przebiegnie prawidłowo bank aktywuje je w ciągu kilku dni.

Wiesz już jak założyć konto w banku

Otwieranie konta w banku jest coraz łatwiejsze, bardzo często można zupełnie pominąć w tym procesie wizytę w placówce banku. Dziś możesz otworzyć konto bez wychodzenia z domu na kilka sposobów – wystarczy aktualny dowód osobisty. Zanim to zrobisz porównaj warunki prowadzenia konta osobistego w różnych bankach. Sprawdź, jakie są opłaty za prowadzenie konta i czy przelewanie środków z tytułu wynagrodzenia wystarczy, by konto pozostało darmowe. Zapoznaj się również z warunkami otwierania rachunku online lub sprawdź, gdzie masz najbliższy oddział banku. Możesz zrobić to sam, jeśli masz mnóstwo wolnego czasu lub wejść na nasz ranking i przeczytać aktualne porównania.

Podsumowanie

  • Do zakładania konta bankowego niezbędny jest aktualny dowód osobisty. Jeśli chodzi o zakładanie konta nieletniemu – wymagany jest dowód osobisty rodzica.
  • W polskim banku możesz otworzyć konto przez internetowy serwis transakcyjny, przez telefon lub odwiedzając placówkę banku osobiście.
  • Otwieranie konta zawsze wymaga weryfikacji tożsamości – przez pracownika banku, za pośrednictwem kuriera, aplikacji z identyfikacją biometrii lub przelewu weryfikacyjnego.
  • Przelew weryfikacyjny możesz wykorzystać do otwarcia konta tylko wtedy, gdy masz już konto w innym banku. Dowód osobisty nie będzie potrzebny, ponieważ Twoja tożsamość została już zweryfikowana podczas otwierania konta osobistego w innym banku.
  • Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak założyć konto w banku porównaj oferty różnych banków. Najwygodniej będzie, jeśli skorzystasz z serwisu sprawdzonekonto.pl, bo za jego pośrednictwem też możesz założyć konto osobiste, które wybierzesz np. z zamieszczonego tam rankingu czy porównania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Co trzeba zrobić, żeby założyć konto w banku?

Potrzebny będzie aktualny dowód osobisty lub konto w banku. Zakładanie konta może odbywać się osobiście, przez telefon oraz online na przykład za pomocą połączenia wideo z pracownikiem banku lub za pośrednictwem strony banku czy aplikacji mobilnej.

2
O co pytają przy zakładaniu konta w banku?

Do otwarcia konta potrzebne są wyłącznie dane osobowe. Pytania zadawane przez pracownika banku skupiają się głównie na tym, jak chcesz by wyglądało korzystanie np. czy będziesz korzystał z karty debetowej lub wykonywał przelewy zagraniczne.

3
Ile płaci się za założenie konta w banku?

Otwarcie rachunku bankowego jest na ogół bezpłatne. Opłaty naliczane są za prowadzenie konta. Dlatego, zanim założysz konto, porównaj w serwisie sprawdzonekonto.pl, jakie są koszty w różnych bankach.

4
Gdzie najłatwiej założyć konto bankowe?

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Dla jednych będzie to zakładanie konta przez internetowy serwis transakcyjny lub aplikację mobilną. Inni uważają, że jak założyć konto w banku to tylko w oddziale lub przez telefon, bo nie mają zaufania do metod wirtualnych i nie poruszają się swobodnie w Internecie.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta