Poradniki
Jaki to bank? Identyfikacja banku po numerze konta bankowego
Spis treści:
- Z czego składa się numer rachunku bankowego?
- Co oznaczają poszczególne cyfry w formacie NRB?
- IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego
- Przejście z numeru NRB na IBAN
- Jak sprawdzić, czy numer IBAN jest prawidłowy?
- Identyfikatory IBAN w różnych krajach
- Jaki to bank? Identyfikacja banku po numerze konta
- Narzędzie do identyfikacji banku po numerze rachunku
- Jak sprawdzić do kogo należy konto bankowe?
- Czym jest SWIFT?
- Wiesz już, jak rozpoznać bank po numerze konta
W numerze rachunku bankowego ukryte są bardzo ważne informacje – identyfikator banku i kraju, w którym założone jest konto. Taka konstrukcja numeru rachunku służy głównie systemom bankowym, ale klienci instytucji finansowych również mogą wykorzystać te informacje. Choćby podczas wpisywania numeru konta do wykonania przelewu – znajomość prawidłowej konstrukcji numerów kont bankowych pomoże uniknąć pomyłki i może uchronić Cię przed oszustami.
Z czego składa się numer rachunku bankowego?
Numer rachunku klienta banku może być zapisany w dwóch formatach – IBAN (International Bank Account Number) lub NRB (Numer rachunku bankowego). NRB składa się z 26 cyfr, natomiast IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego zawiera 26 cyfr oraz dwie litery na początku, które są oznaczeniem kraju, w którym zarejestrowany jest dany rachunek.
Co oznaczają poszczególne cyfry w formacie NRB?
Numer rachunku zapisany w formacie NRB to 26 cyfr, które można podzielić w następujący sposób:
11 22222222 3333333333333333 gdzie jedynki stanowią sumę kontrolną, które pozwala sprawdzić, czy numer konta jest prawidłowy. Dwójki to numer rozliczeniowy banku, natomiast trójki numer rachunku klienta.
Na tym nie koniec informacji, które zawiera numer konta bankowego. Otóż pierwsze cztery cyfry numeru rozliczeniowego banku informują, jaki to bank. Kolejne trzy dają informację na temat oddziału banku, w którym założone jest konto. Ostatnia cyfra jest kontrolna.
Suma kontrolna w formacie NRB generowana jest przez specjalnie napisany algorytm, który wylicza ją na podstawie pozostałych cyfr z numeru konta.
IBAN – międzynarodowy numer rachunku bankowego
Numer konta bankowego zapisany w formacie IBAN (International bank Account Number) służy do identyfikacji banku w transakcjach międzynarodowych. Jest to standard numeracji kont bankowych zawierający litery określające kod kraju.
Za IBAN odpowiada Europejski Komitet Standardów Bankowych i dla każdego kraju tworzy go inaczej. W Polsce ma on 28 znaków, ale w innych krajach numer rachunku bankowego może mieć na przykład 30 znaków. Każdy kraj ma własną konstrukcję oznaczeń cyfr w numerach rachunków.
Przejście z numeru NRB na IBAN
Ta operacja jest bardzo prosta – jeśli chcesz polski numer rachunku bankowego zmienić w międzynarodowy numer rachunku bankowego wystarczy dodać z przodu identyfikator kraju, czyli litery PL. Nasz przykładowy numer konta bankowego będzie wtedy wyglądał tak:
PL11 22222222 3333333333333333
Jak sprawdzić, czy numer IBAN jest prawidłowy?
Polski numer rachunku bankowego to 26 cyfr, przed nimi widnieją litery PL. Jeśli robisz przelew w bankowości elektronicznej system sam sprawdza poprawność numeru konta. Na podstawie numeru konta algorytmy określają identyfikator instytucji bankowej i placówkę banku, po czym wyświetlają ją pod numerem konta.
Mobilne usługi bankowe posiadają kilka funkcjonalności, które pomagają w weryfikacji i podnoszą bezpieczeństwo transakcji. Na przykład, kiedy robisz przelew w bankowości internetowej i przeklejasz numer rachunku strona poprosi Cię o ręczne wpisanie pierwszych dwóch cyfr.
Identyfikatory IBAN w różnych krajach
Numery rachunków bankowych w różnych krajach różnią się od siebie oznaczeniem literowym i długością kodu. Każdy kraj określa własną długość numeru rachunku bankowego. Na przykład belgijskie numery kont mają składają się z 16 znaków, natomiast norweskie zaledwie z 15. Najdłuższe są numery IBAN na karaibskiej Saint Lucii, które mają po 32 znaki.
Jaki to bank? Identyfikacja banku po numerze konta
Identyfikator instytucji bankowej to cyfry od trzeciej do szóstej w numerze konta bankowego zapisanego w formacie NRB. Aby rozpoznać dany bank, trzeba znać oznaczenia lub wiedzieć, gdzie to sprawdzić. Poniżej zamieszczamy identyfikatory największych polskich banków:
1010 – Narodowy Bank Polski
1020 – PKO BP
1030 – Citi Bank Handlowy,
1090 – Santander Bank Polska
1050 – ING Bank Śląski
1060 – Bank Spółdzielczy
1130 – BGK
1140 – mBank
1160 – Bank Millennium
1240 – Pekao SA
1320 – Bank Pocztowy
1540 – BOŚ Bank
1580 – Mercedes-Benz Bank Polska
1610 – SGB – Bank
1680 – Plus Bank
1840 – Societe Generale
1870 – Nest Bank
1930 – Bank Polskiej Spółdzielczości
1940 – Credit Agricole Bank Polska
2030 – BNP Paribas
2120 – Santander Bank Polska
2160 – Toyota Bank
2190 – DNB Bank Polska
2490 – Alior Bank
2710 – FCE Bank Polska
2720 – InBank
2770 – Volkswagen Bank
2800 – HSBC
2850 – BFF Bank
2870 – Bank Nowy
2910 – Aion Bank
2930 – VeloBank
Znając te numery jesteś w stanie rozpoznać do jakiego banku przypisany jest dany rachunek. Dzięki temu możesz zweryfikować poprawność numeru konta.
Narzędzie do identyfikacji banku po numerze rachunku
Najprostsze, które masz zawsze pod ręką to Twoje konto osobiste, a konkretnie jego aplikacja mobilna lub strona bankowości internetowej. Wystarczy otworzyć okno zlecania przelewu i wpisać do niego numer konta. Pod spodem wyświetli się informacja o tym jaki to bank oraz oddział banku. System bankowy weryfikuje również po kontrolnej cyfrze poprawność numeru konta.
Możesz również z internetowych wyszukiwarek, które identyfikują jaki to bank po numerze konta. Algorytm rozpozna identyfikator banku.
Jak sprawdzić do kogo należy konto bankowe?
Numer rachunku klienta i jego dane są chronione, zatem ich sprawdzanie może być nielegalne. Na podstawie danych zamieszczonych powyżej możesz jedynie sprawdzić, jaki bank prowadzi dany rachunek. Zlecony przelew przychodzący będzie zawierał dane osobowe lub nazwę firmy i adres, o ile przelewający pieniądze je udostępni. W inny sposób nie zdobędziesz informacji o właścicielu rachunku bankowego.
Zauważ, że podczas wypełniania druku w oddziale banku lub zlecania przelewu w bankowości internetowej wypełniasz pola: numer konta, tytuł ale również dane osoby lub instytucji, której przelewasz pieniądze. Te informacje muszą się zgadzać, w przeciwnym razie przelew wróci na Twoje konto osobiste.
Czym jest SWIFT?
SWIFT to organizacja międzynarodowa, która czuwa nad bezpieczeństwem transakcji finansowych na całym świecie. To właśnie ta organizacja przypisuje kody, dzięki którym możliwa jest identyfikacja banku. Pozwala to określić, z którego banku i jakiego kraju pochodzi przelew.
Wiesz już, jak rozpoznać bank po numerze konta
O formie numeru rachunku bankowego decydują organizacje gwarantujące bezpieczeństwo transakcji. Europejski Komitet Standardów Bankowych w 2004 roku stworzył IBAN, który został przyjęty jako ISO13616. Umożliwia to szybko zidentyfikować bank po numerze konta. W Polsce funkcjonuje dodatkowo format NRB, który zawiera nadawany przez Bank Centralny numer rozliczeniowy banku i numer rachunku klienta. Działa to dokładnie tak samo w przypadku banków komercyjnych i państwowych.
Możliwość rozpoznania jaki to bank po numerze konta zapewnia bezpieczeństwo transakcji i uniemożliwia wykonywanie przelewów finansujących działania terrorystyczne lub zbrojne.
Podsumowanie
- Na podstawie numeru możesz stwierdzić w jakim banku zostało założone dane konto. Wystarczy znać numer rozliczeniowy banku (cyfry od 3 – 10 w numerze rachunku). Możesz to sprawdzić korzystając z bankowości internetowej lub specjalnych wyszukiwarek.
- Kraj, w którym założony jest rachunek ujawnia numer IBAN, który w Polsce składa się 28 znaków.
- W każdym kraju numer IBAN jest konstruowany inaczej i może mieć różne długości.
- Na podstawie numeru konta nie można sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Dane osobowe są chronione, możesz tylko sprawdzić jaki to bank i w jakim oddziale konto jest prowadzone.
- Każdy rachunek bankowy ma unikatowy numer. Co więcej, jeśli swój rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy wzbogacisz o dodatkowe konto osobiste – każdy z nich będzie miał własny numer.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Sprawdź jaki to bank za pomocą wyszukiwarki lub bankowości internetowej. Numer rozliczeniowy banku (cyfry 3-10 w numerze konta) zawierają pełną informację. Numery kont zagranicznych rozpoznasz po tym, że zapisywane są w formacie IBAN.
Aby mieć pewność, że przelew trafił na właściwe konto wypełnij również nazwę i adres odbiorcy przelewu. Aby wykonać przelew zagraniczny w systemie SWIFT musisz podać numer IBAN.
Wyraźnie i drukowanymi literami zachowując dokładnie schemat okienek na litery i cyfry. Wpisz nadawcę i odbiorcę i bardzo dokładnie przepisz NRB numer rachunku bankowego jeśli robisz przelew krajowy. Jeśli nie masz pełnej informacji, sprawdź jaki to bank na podstawie numeru rachunku.
Bez względu na to w jakim banku mamy konto Polski numer będzie składać się z 26. cyfr. Do sprawdzenia poprawności służy suma kontrolna (dwie pierwsze cyfry w numerze konta). Kiedy wpiszesz nieprawidłowy numer konta w oknie zlecania przelewu, bankowość internetowa zasygnalizuje to zanim pozwoli przelać jakiekolwiek pieniądze.
Kiedyś było to możliwe, dziś potrzebny będzie jeszcze kod SWIFT, który służ dodatkowej identyfikacji stron transakcji.
19 banków w jednym miejscu!
Porównaj konta