Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Podstawowym zadaniem konta oszczędnościowego jest umożliwienie bezpiecznego przechowywania i pomnażania środków pieniężnych. To jeden z rodzajów rachunków bankowych, który łączy w sobie cechy rachunku osobistego oraz lokaty. Sprawdź jakie korzyści mogą oferować konta oszczędnościowe i jak wybrać najlepsze.

Chcesz odkładać pieniądze na konkretny cel lub roztropnie gromadzisz nadwyżki „na czarną godzinę”? Konto oszczędnościowe to dobry sposób, by bezpiecznie odkładać pieniądze i mieć swobodny dostęp do gotówki na rachunku. Konta oszczędnościowe działają nieco inaczej niż lokaty terminowe, ale zwykle oferują niższe oprocentowanie. Zastanówmy się, dlaczego warto zakładać konto oszczędnościowe i na jakie szczegóły zwrócić uwagę porównując oferty różnych banków.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to rachunki, na których można odkładać nadwyżki finansowe, które są powiększane o zyski wynikające z oprocentowania na rachunku. Może być założone przy koncie osobistym w tym samym banku, ale nie jest to obowiązek. Różnica pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą terminową polega na tym, że to pierwsze oferuje Ci nieograniczony dostęp do Twoich pieniędzy i jest zakładane bezterminowo.

Jest to instrument finansowy, który pomaga w wyrobieniu nawyku oszczędzania. Dlatego zakres operacji na takim koncie jest ograniczony w porównaniu do tego, co oferuje nam ROR (rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy). Po pierwsze, aby wygodnie korzystać z konta oszczędnościowego trzeba mieć konto osobiste. To na ten rachunek bankowy będziesz przelewał środki z konta oszczędnościowego, jeśli będziesz chciał z nich skorzystać.

Rachunek oszczędnościowy nie umożliwia płatności kartą czy wykonywania przelewów na dowolne konto. Fakt, że możesz ten rachunek wskazać dla przelewów przychodzących i pieniądze z różnych źródeł mogą spływać bezpośrednio tam. Twoje pieniądze nie są zamrożone jak na lokatach terminowych, ale pamiętaj, że wysokość naliczanych odsetek zależy od stanu konta oszczędnościowego.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego – dlaczego jest ważne?

Oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym zależy od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz aktualnej oferty banku. Oprocentowanie podawane jest w skali roku, ale odsetki dopisywane są najczęściej co miesiąc. Trzeba pamiętać również o opodatkowaniu, które pomniejsza zyski. Jest ono pobierane automatycznie z konta po każdorazowym naliczeniu odsetek na rachunku oszczędnościowym.

Wysokości oprocentowania mogą zmieniać się, jeśli zmianom ulegną warunki panujące na rynku. Dlatego najlepszy moment na otwarcie konta oszczędnościowego jest wtedy, gdy stopy procentowe są wysokie.

Jak wybrać konto oszczędnościowe i na co warto zwrócić uwagę?

Skorzystanie z rzetelnej porównywarki to najlepszy sposób na szybkie zapoznanie się z aktualnymi ofertami kont oszczędnościowych. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze cechy kont oszczędnościowych:

  • Oprocentowanie – sprawdź nie tylko jego wysokość, ale również warunki, które jej dotyczą. Banki kuszą rekordową wysokością promocyjnego oprocentowania i dużych zysków kapitałowych. W przypadku ofert promocyjnych korzystne warunki mogą dotyczyć tylko nowych klientów. Częstą sytuacją jest podawanie oprocentowania w skali roku, które naliczane jest tylko przez pierwsze kilka miesięcy, dla nowych środków lub do kwoty o określonej wysokości.
  • Opłaty za operacje na koncie oszczędnościowym – sprawdź, ile możesz zrobić darmowych przelewów w ciągu miesiąca na rachunek osobisty. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy bank w ogóle nie pobiera opłat za kolejne wypłaty. Warto również sprawdzić, czy możesz wypłacać pieniądze w oddziale banku bez prowizji.
  • Kapitalizacja odsetek – im częściej jest wykonywana, tym lepiej dla Ciebie. Najczęściej jest to kapitalizacja miesięczna, ale bywa, że częstotliwość naliczania odsetek jest mniejsza. Dobrym przykładem są konta oszczędnościowe, które oferują wyższe oprocentowanie na pierwsze trzy miesiące, wtedy dopiero po tym czasie wykonywana jest kapitalizacja odsetek.
  • Warunki dodatkowe – banki często uzależniają wyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego, od posiadania u nich rachunku ROR. Warto wtedy sprawdzić opłaty za takie dodatkowe konto, z którego nie będziesz korzystać, bo masz już rachunek rozliczeniowy w innym banku. Może się bowiem okazać, że opłaty za wydanie karty bankomatowej czy prowadzenie konta będą wyższe od zysków kapitałowych z konta oszczędnościowego. Miesięcznie bank może pobierać od kilku do kilkunastu złotych za takie usługi.
  • Premie i bonusy – oferty konta oszczędnościowego z premią pojawiają się coraz częściej. Warto z nich skorzystać, jeśli możemy powiększyć saldo rachunku oszczędnościowego o dodatkowe środki. Czasem, aby dostać bonus trzeba otworzyć dodatkowo konto osobiste lub regularnie przelewać określone kwoty na konto oszczędnościowe.

Korzyści, jakie przynosi konto oszczędnościowe

Podstawową jest oczywiście bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Znacznie wyższe niż trzymanie swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Na tym nie kończą się jego zalety. Konto oszczędnościowe jest oprocentowane, co oznacza, że zyskują, lub w zależności od realiów inflacyjnych, tracą mniej na wartości.

Założenie konta oszczędnościowego to sposób by chronić swoje nadwyżki finansowe przed ich roztrwonieniem. Między innymi dlatego, aby z nich skorzystać trzeba przelać je najpierw z rachunku oszczędnościowego na osobisty. Sama świadomość, że uszczuplenie salda oznacza częściową utratę wypracowanych odsetek może powstrzymać Cię przed wypłatą środków.

Z drugiej strony, gdy wydarzy się coś niespodziewanego możesz w każdej chwili wypłacić środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym. Nie są zamrożone jak w przypadku lokaty, a ich wypłacenie nie wiąże się z całkowitą utratą odsetek i zamknięciem konta. Nawet jeśli w danym miesiącu wyzerujesz saldo, to w przyszłym możesz zacząć wpłacać od nowa.

Jakie są wady konta oszczędnościowego?

Rachunek oszczędnościowy jako taki nie ma wad – to pożyteczny instrument finansowy. Zwykle wady kont oszczędnościowych kryją się w ofertach banków i skomplikowanych regulaminach promocji, które tylko z pozoru oferują wysokie oprocentowanie. Dlatego warto najpierw obliczyć zysk, sprawdzić czy możemy przekazywać środki bezpłatnie i bez ograniczeń. Dobrze jest również dowiedzieć się o limity, do jakich naliczane są wyższe odsetki. Ich przekroczenie zawsze oznacza niskie oprocentowanie dla nadwyżki.

Czy opłaca się trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Zdecydowanie tak, ponieważ konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Saldo powiększa każda kapitalizacja miesięczna. Nawet jeśli oprocentowanie konta oszczędnościowego jest niższe niż inflacja, to trzymając oszczędności w skarpetce będziesz mógł tylko obserwować jak spada ich siła nabywcza.

Pieniądze na kontach oszczędnościowych nie są zamrożone jak na lokacie. Wypłacenie części oszczędności nie oznacza utraty odsetek od całej kwoty.

Korzystaj z promocji bankowych

Wiesz już jak działa konto oszczędnościowe i jakie warunki oferują banki. Promocje rachunków oszczędnościowych bywają bardzo korzystne. Śledź aktualne porównania ofert w serwisie sprawdzonekonto.pl i spraw by pieniądze pracowały jeszcze wydajniej. Możesz mieć kilka kont oszczędnościowych, aby uzyskać najkorzystniejsze oprocentowanie środków. Otwórz konto oszczędnościowe z premią lub skorzystaj z lukratywnej oferty lokaty bankowej dla części zgromadzonych środków.

Opłaty za konto oszczędnościowe

Najlepiej jest poszukać oferty gwarantującej bezpłatne prowadzenie konta osobistego i kont oszczędnościowych. W przeciwnym wypadku opłaty konto mogą pochłonąć jego oprocentowanie. Bardzo ważne jest również to, aby konto oszczędnościowe umożliwiało nielimitowane przelewy wewnętrzne na Twój rachunek osobisty.

Gdzie najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Wygodnie jest korzystać z jednej aplikacji mobilnej do obsługi wszystkich kont, ale jeśli warunki są korzystne może mieć rachunki w różnych bankach.

Znasz już wady i zalety konta oszczędnościowego, więc najlepiej udać się na stronę sprawdzonekonto.pl i prześledzić rankingi oraz porównania warunków jakie aktualnie oferują konta oszczędnościowe. Serwis umożliwia również założenie konta oszczędnościowego – wprost z niego zostaniesz bezpiecznie przekierowany na bankową stronę produktu, który najbardziej Cię zainteresował.

Podsumowanie

  • Konto oszczędnościowe to bezpieczny instrument, który służy do gromadzenia środków finansowych na konkretny cel lub w celu zabezpieczenia przyszłości.
  • Jest to konto bankowe, które zwykle jest dodatkowym rachunkiem do konta osobistego. Taka konfiguracja pozwala zarządzać kontami z poziomu jednej aplikacji mobilnej i pozwala na robienie wygodnych przelewów wewnętrznych.
  • Banki często oferują lepsze warunki dla nowych klientów, dlatego jeśli planujesz założyć rachunek oszczędnościowy sprawdź aktualne oferty w serwisie sprawdzonekonto.pl
  • Rachunek oszczędnościowy ma niższe oprocentowanie środków od lokaty bankowej, ale oferuje większą elastyczność. Pieniądze z takiego konta możesz wypłacić w dowolnym momencie.
  • Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci ekonomii. Warto by Twoja pociecha wiedziała jak działa konto oszczędnościowe, a najlepiej nauczy się tego w praktyce. Możesz założyć konto dla dziecka, które pomaga w wyrabianiu nawyku oszczędzania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Czy bank oferuje dodatkowe korzyści dla posiadaczy konta oszczędnościowego?

Tak, czasem mogą korzystać z systemów rabatowych, innym razem otrzymują premie za regularne przelewy na swoje konto oszczędnościowe. Pojawiają się również promocje wysoko oprocentowanych lokat lub dodatkowych rachunków oszczędnościowych zakładanych na krótki czas za to z wyższym oprocentowaniem.

2
Kiedy można wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Zwykle w dowolnej chwili, ale to również zależy jak działa konto oszczędnościowe, które wybrałeś. Wypłata zawsze wiąże się z pomniejszeniem zysków kapitałowych, a czasami również z dodatkowymi opłatami za operację. Jeśli to możliwe wypłaty środków rób zawsze wtedy, gdy miała już miejsce miesięczna kapitalizacja odsetek.

3
Jak usunąć konto oszczędnościowe?

Możesz je zamknąć w placówce lub za pośrednictwem bankowości internetowej, lub aplikacji. Przelej środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym na konto osobiste i złóż dyspozycję jego zamknięcia. Taka operacja w większości banków jest bezpłatna.

4
Czy bank wymaga posiadania na koncie oszczędnościowym minimalnego salda?

Minimalna wysokość środków zgromadzonych na koncie nie jest istotna. Dziś banki oferują zysk od pierwszej złotówki. Natomiast może się okazać, że Twoje konto oszczędnościowe ma górny limit środków, które będą korzystniej oprocentowane.

5
Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Twój zysk zależy od tego jak oprocentowane jest konto oszczędnościowe, które wybrałeś. Im mniej wypłat z rachunku, tym większe będą kwoty odsetek, które powiększą jego saldo. Oczywiście oprocentowanie zależy od wysokości stóp procentowych, ale oferty banków są tak zróżnicowane, że można z nich wyłonić najkorzystniejsze oferty.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont oszczędnościowych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta