Przygotowaliśmy ranking kont osobistych, aby ułatwić i przyspieszyć wybór oferty najlepiej dopasowanej do Twoich aktualnych potrzeb. Zaprojektowaliśmy zestawienie w sposób pozwalający porównać najważniejsze parametry dostępnych na rynki rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Dzięki temu szybko i wygodnie sprawdzisz m.in., ile kosztuje założenie i prowadzenie konta osobistego, jaka jest opłata za kartę debetową oraz czy bank pobiera prowizję za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Bardziej szczegółowe informacje na temat każdej oferty znajdziesz w dodatkowej zakładce. Dowiesz się również, czy za założenie konta osobistego bank przygotował dodatkową premię pieniężną lub inny wartościowy bonus. Weryfikacja ofert zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście minut. Wierzymy, że pozyskane w ten sposób informacje pozwolą Ci sprawdzić najlepsze konta osobiste na rynku i podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Konto osobiste jest podstawowym produktem bankowym służącym przede wszystkim do realizacji i przyjmowania płatności oraz zarządzania osobistym budżetem. Trzeba przy tym pamiętać, że oferowane obecnie rachunki ROR oferują znacznie więcej niż możliwości niż przelewy internetowe czy płatności kartą. Wybór odpowiedniego konta osobistego może zatem w odczuwalny sposób uprościć Twoje finansowe życie. Aby ułatwić ostateczną decyzję przygotowaliśmy ranking kont osobistych.
Konto osobiste, nazywane też często kontem bankowym, rachunkiem bankowym lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), jest podstawowym produktem finansowym otwieranym i prowadzonym przez bank. Najczęściej rachunek ten wykorzystywany jest do realizacji standardowych operacji tj. zlecenia przelewów, otrzymywanie środków na konto bankowe, płatności bezgotówkowe za pomocą karty debetowej podpiętej do rachunku lub wypłaty gotówki z bankomatów.
Konta osobiste mogą oferować także szereg usług i rozwiązań skierowanych do bardziej wymagających użytkowników, dzięki czemu zyskują oni np. dostęp do nowoczesnej bankowości mobilnej obsługiwanej z poziomu smartfonu, możliwość całodobowej wymiany walut w kantorze internetowym lub dostęp do bogatej oferty oszczędnościowej. Posiadacze konta osobistego mogą również często liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania w tym samym banku, ponieważ nie są traktowani, jako nowi klienci.
Rachunki bankowe zróżnicowane są również pod kątem specyficznych potrzeb potencjalnych użytkowników. Większość banków posiada w swojej ofercie zarówno standardowe konta osobiste przeznaczone dla klientów masowych, jaki i specjalne propozycje przygotowane dla m.in. klientów private banking, dzieci i młodzieży, przedsiębiorców, podróżników lub graczy komputerowych. Zróżnicowanie kosztów związanych z posiadaniem konta osobistego, karty debetowej i realizacji poszczególnych usług jest bardzo szerokie, co może utrudniać wybór odpowiedniej oferty. Aby ułatwić porównanie i ewentualną decyzję, stworzyliśmy ranking kont osobistych.
W oparciu o doświadczenie i znajomość rynku kont osobistych, kolejność prezentowanych ofert ustalana jest przez autora zestawienia. Pod uwagę brane są m.in. poniższe kryteria:
Warto podkreślić, że w zestawieniu mogą pojawiać się oferty sponsorowane lub reklamy, które plasowane są w rankingu niezależnie od przedstawionych powyżej zasad, zgodnie z ustaleniami poczynionymi pomiędzy administratorem a partnerem zlecającym przygotowanie oferty. Tego typu oferty będą zawsze odpowiednio oznaczone.
Rankingi kont osobistych powstają przede wszystkim, aby zaspokoić potrzebę związaną ze znalezieniem oferty nie tylko spełniającej bieżące oczekiwania klientów banków, ale również najkorzystniejszej opcji pod kątem generowanych kosztów. Banki działające w warunkach wzmożonej konkurencji starają się zachęcać potencjalnych klientów przede wszystkim jak najniższą ceną. Na rynku można najczęściej trafić na trzy modele ustalania opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku ROR:
Oprócz wymienionych powyżej kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem konta osobistego wyróżnić można podstawowe opłaty za m.in.:
Oprócz tego wyróżnić można całą listę opłat związanych z operacjami zlecanymi bezpośrednio w oddziałach banków np. za wpłatę i wypłatę gotówki, zlecenie przelewu czy wydrukowanie historii rachunku. W większości przypadków są to usługi płatne mimo tego, że w bankowości elektronicznej i mobilnej realizowane są bez dodatkowych kosztów. W ten sposób banki starają się zachęcić swoich klientów do bankowości internetowej. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów poszczególnych usług ujęte są w tabelach opłat i prowizji, które muszą być udostępniane przez banki.
Aktualnie trudno wyobrazić sobie taką sytuację, ale jeszcze kilkanaście lat temu posiadacze standardowych kont osobistych mogli liczyć na dodatkowe odsetki od środków przechowywanych na takich rachunkach. Obecnie oprocentowane konta osobiste raczej nie pojawiają się w ofertach banków – szczególnie w segmencie klientów masowych. Możliwość pomnażania nadwyżek finansowych daje prowadzone odrębnie konto oszczędnościowe.
Konto oszczędnościowe może być oferowane przez banki jako niezależny produkt lub wymaga posiadania konta osobistego w danym banku. W drugim przypadku możliwość otrzymania dodatkowych odsetek wykorzystywana jest przez instytucje finansowe jako argument przemawiający za założeniem rachunku ROR. Samo konto oszczędnościowe pozwala na pomnażanie oszczędności z zachowaniem elastycznego dostępu do środków zgromadzonych na takim rachunku – tyle w teorii.
O poziomie swobodnego dostępu do oszczędności decydują opłaty za przelewy z takiego konta – często jeden w miesiącu jest darmowy, a każdy kolejny wiąże się z dodatkową prowizją. W rezultacie wypracowane odsetki mogą być skonsumowane przez koszty wypłat z konta oszczędnościowego.
Duża konkurencja pomiędzy bankami oraz wysokie nasycenie rynku powodują, że coraz trudniej jest przekonać potencjalnego klienta do założenia pierwszego lub kolejnego konta osobistego. Sposobem na poprawę tej sytuacji są organizowane przez banki akcje specjalne, w których za otwarcie rachunku ROR oraz spełnienie dodatkowych warunków można otrzymać dodatkowy bonus np. premię pieniężną, bon do znanych sieci handlowych lub elektroniczny gadżet tj. smartfon, aparat fotograficzny lub smartwatch. Wartościowa nagroda może być argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej oferty banku.
Założenie konta osobistego wymaga podpisania umowy z bankiem w tym zakresie. Można często zrobić to online, w obecności kuriera wysłanego z dokumentami przez bank lub bezpośrednio w oddziale banku w asyście doradcy klienta. Umowa musi mieć formę pisemną i zawierać m.in. dane identyfikujące strony umowy, rodzaj i walutę rachunku, okres jej obowiązywania, wysokość oprocentowania (jeśli rachunek jest oprocentowany), wysokość opłat i prowizji naliczanych przez bank, warunki zmiany lub rozwiązania umowy i terminy realizacji dyspozycji klienta.
Karta debetowa jest kartą płatniczą, która powiązana jest z saldem konta osobistego. Oznacza to, że można za jej pomocą dokonywać transakcji na kwotę odpowiadającą wysokości środków na rachunku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której klient podpisał umowę o debet na koncie – wtedy płatności kartą można wykonywać także w ciężar przyznanego limitu.
Karta debetowa pozwala na realizację płatności bezgotówkowych w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale POS. Możliwe są również transakcje zbliżeniowe. Wirtualne karty płatnicze dostarczane są drogą elektroniczną zaraz po podpisaniu umowy z bankiem. Można wykorzystywać je do płatności z wykorzystaniem smartfonu lub zegarka korzystając m.in. z portfeli Google Pay lub Apple Pay. Za pomocą karty debetowej można pobrać również gotówkę z bankomatu.
Generalnie możliwe jest założenie konta osobistego bez karty debetowej, ale po pierwsze utrudnia to codzienne zarządzanie osobistym budżetem, a po drugie konto bankowe bez podpiętej karty debetowej może okazać się płatne. Wyrobienie i posiadanie takiej karty mogą być bezwarunkowo bezpłatne, ale najczęściej bank rezygnuje z opłat w zamian za wykonanie każdego miesiąca konkretnej liczby operacji bezgotówkowych lub płatności na określoną kwotę. Szczegóły możesz sprawdzić w naszym rankingu kont osobistych.
Nie da się wskazać idealnego konta osobistego, które w takim samym stopniu zaspokoi potrzeby wszystkich klientów banków. W końcu część z nich potrzebuje uniwersalnego rozwiązania pozwalającego na bezkosztową realizację przelewów, płatności mobilne za pomocą smartfonu oraz dającego możliwość uniknięcia opłat za prowadzenie konta i posiadanie karty debetowej.
Osoby posiadające nadwyżki finansowe w pierwszej kolejności zainteresowane będą atrakcyjną ofertą oszczędnościową. Być może, że szansa na wysokie odsetki zrekompensuje wyższe koszty związane z posiadaniem konta czy z realizacją podstawowych operacji finansowych. W takim scenariuszu kluczowymi czynnikami będą parametry dostępnych kont oszczędnościowych i lokat terminowych.
Jeszcze inne oczekiwania będą miały osoby podróżujące turystycznie i służbowo. W takiej sytuacji cała uwaga skupi się na możliwości założenia karty wielowalutowej, zakładania subkont w walutach obcych, prowizjach za wypłaty z bankomatów zagranicznych oraz dostępie do kantoru internetowego z poziomu aplikacji mobilnej.
Pomimo bardzo zróżnicowanych oczekiwań klientów można wyróżnić elementy, które doceni każda grupa – bez względu na specyficzne potrzeby. Idąc tym tropem idealne konto osobiste powinno:
Mając na uwadze powyższe elementy można dokonać bardziej świadomego wyboru i zdecydować się na konto osobiste, które zaspokoi większość potrzeb użytkownika. W szczególnych sytuacjach odpowiednie usługi może zapewnić dopiero większa liczba rachunków np. jedno ma najlepszą na rynku depozytową, drugie posiada kartę wielowalutową, a trzecie najkorzystniejszą ofertę dla dzieci.
Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb potencjalnego posiadacza konta. Osoba, która potrzebuje konta osobistego w celu gromadzenia środków i wykonywania podstawowych operacji finansowych tj. przelewy na inne rachunki, ustanawianie zleceń stałych czy płatności bezgotówkowe kartą debetową, z pewnością zadowolą się jednym kontem. Oczywiście nawet w takiej sytuacji warto zadbać, aby wybrany rachunek i oferowane usługi generowały jak najniższe koszty, a sposób korzystania z konta był prosty i intuicyjny.
Osoby posiadające bardziej skomplikowane oczekiwania mogą zderzyć się z koniecznością założenia dwóch, a nawet większej liczby rachunków ROR. Każde z nich będzie oferować najlepszy zestaw usług w wybranych obszarach np. atrakcyjnych kursach wymiany walut, bezpłatnych przelewów ekspresowych lub możliwości dokonywania płatności smartfonem. Do rozwiązań zaspakajających określone potrzeby zaliczyć można:
To tylko wycinek potrzeb potencjalnych posiadaczy rachunków ROR. W kolejnych krokach można dokonywać bardziej szczegółowych podziałów uwzględniając specyficzne oczekiwania m.in. seniorów, studentów, graczy lub kierowców. Warto o tym pamiętać porównując oferty w rankingu kont osobistych. Odpowiednie decyzje mogą doprowadzić do sytuacji, w której nawet kilka rachunków ROR będzie prowadzonych bezpłatnie po spełnieniu relatywnie prostych warunków.
Konto osobiste (ROR) jest podstawowym produktem finansowym. Wejście w relacje z bankiem w większości przypadków rozpoczyna się od założenia właśnie takiego rachunku. Choć konto osobiste jest z natury produktem prostym to przed wyborem oferty warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe elementy (szczególnie jeśli nasze oczekiwania przekraczają otrzymywanie wynagrodzenia i zlecanie przelewów):
Podczas wyboru banku, w którym założone zostanie konto osobiste, często brane są pod uwagę nie tylko kwestie związane z katalogiem dostępnych produktów i usług, ale również fakt posiadania takiego rachunku przez rodzinę i bliskich. To oni jako bezpośredni użytkownicy konta są autorami najbardziej rzetelnych i obiektywnych opinii na temat swojego konta. Posiadanie kont osobistych w tym samym banku znacznie ułatwia rozliczenia pomiędzy ich posiadaczami – przelewy środków pomiędzy rachunkami realizowane są niemal w czasie rzeczywistym.
Trzeba się jednak poważnie zastanowić, czy takie udogodnienie powinno przysłaniać potrzeby związane z dostępem do pożądanych usług lub przekładać się na wyższe koszty związane z prowadzeniem i korzystaniem z konta osobistego. Pobieżne porównanie ofert i kierowanie się tylko jednym kryterium może skutkować wyborem nieodpowiedniego rachunku. Warto też zadać sobie pytanie o to jak często przelewamy pieniądze na rachunki bliskich i jak ważny jest w tym wszystkim czas księgowania takiego przelewu. Możliwe, że konto osobiste w innym banku oferowane jest z pakietem darmowych przelewów ekspresowych, co może załatwić sprawę.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby posiadać więcej niż jedno konto bankowe. Często założenie kolejnego rachunku ROR wynika z konieczności skorzystania z produktów, których nie oferuje dotychczasowy bank. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której klient od momentu założenia pierwszego konta zgromadził znaczne środki, ale oferta oszczędnościowa jego banku znacznie odbiega od rynkowych standardów. Przykładowo różnica w oprocentowaniu kont oszczędnościowych wynosi kilka procent lub inna instytucja finansowa posiada większy wybór lokat.
Decyzja o założeniu kolejnego konta osobistego może wiązać się z również koniecznością ochrony zgromadzonych środków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) gwarantuje w całości bezpieczeństwo środków zgromadzonych w jednym banku do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100.000 euro w złotych polskich. Osoby posiadające wysokie zasoby finansowe, którym zależy na pełnej ochronie powinny przemyśleć podzielenie tej kwoty pomiędzy różne banki. Warto przy tym zweryfikować, czy każda z tych instytucji oferuje produkty oszczędnościowe pozwalające wygenerować zadowalające odsetki.
Analogicznie do atrakcyjnej oferty oszczędnościowej powodem do założenia kolejnych kont osobistych może być dostęp do innych produktów i usług lub atrakcyjniejsze ceny taki rozwiązań. Możemy wymienić tu m.in. ofertę skierowaną dla dzieci w wieku od 0 do 13 lat, możliwość wyrobienia karty wielowalutowej, dostęp do usługi BLIK i portfeli elektronicznych Google Pay i Apple Pay, nielimitowaną liczbę przelewów ekspresowych w miesiącu lub nowoczesną bankowość mobilną.
Potrzebę posiadania kolejnego konta osobistego z pewnością poczuły osoby, które chciały dokonać płatności lub wypłacić gotówkę z bankomatu, ale awaria banku uniemożliwiła przeprowadzenie żadnej z tych operacji. Ryzyko odcięcia od własnych środków, szczególnie w pilnych sytuacjach, może być bardzo frustrujące. Zdarza się również, że zamknięcie założonego przed laty konta osobistego wiąże się z koniecznością aktualizacji numeru rachunku bankowego we wszystkich urzędach i instytucjach, co zniechęca do takiego kroku. W takiej sytuacji “stare konto osobiste” służyć może głównie do otrzymywania przelewów, a pozostałe operacje realizowane są z nowego rachunku ROR.
Szczególną grupą klientów banków, którzy posiadają kilka kont bankowych jednocześnie są łowcy promocji bankowych. Udział w kilku akcjach specjalnych pozwala zwiększyć korzyści związane z sumowaniem się premii i innych bonusów. Często przekazywanie nagród przez banki rozłożone jest na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, co wymusza utrzymywanie kont osobistych przez taki okres. Później konta te są zazwyczaj zamykane, ale w międzyczasie otwierane są kolejne.
Aktualnie większość banków, które oferują konta osobiste, proponuje przynajmniej kilka sposobów na ich założenie. Rachunek ROR można najczęściej otworzyć:
Procedura zakładania kont osobistych najczęściej uproszczona jest do niezbędnego minimum i jest podobna w większości banków. Samo złożenie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. Przed wypełnieniem formularza warto przygotować ważny dowód osobisty. Sam proces składa się zazwyczaj z następujących kroków:
Najmniej angażującym wariantem jest założenie konta osobistego online – przez stronę internetową lub w aplikacji mobilnej banku (czasami można pobrać ją na smartfon jeszcze przed otwarciem rachunku). Wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny i potwierdzić swoją tożsamość. W zależności od banku można to zrobić na różne sposoby np. tożsamość weryfikuje kurier dostarczający umowę, trzeba zlecić przelew weryfikacyjny lub weryfikacja odbywa się na podstawie zdjęcia dokumentu tożsamości i zdjęcia twarzy jego posiadacza.
Na rynku pojawiła się także opcja pozwalająca założyć konto osobiste online za pomocą e-dowodu osobistego. W takiej sytuacji oprócz odpowiedniego dokumentu tożsamości trzeba jeszcze dysponować kodem PIN do e-dowodu, aplikacją w smartfonie eDO App, telefonem z anteną NFC i dostępem do Internetu. W skrócie należy w trakcie składania wniosku o konto osobiste przyłożyć do telefonu e-dowód. Po odczycie danych bank uzupełni wszystkie dane oraz potwierdzi tożsamość posiadacza dokumentu. I to wszystko.
Bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest założenie konta osobistego za pośrednictwem bankowej infolinii. Przed wykonaniem telefonu należy przygotować ważny dokument tożsamości. Osoby o bardziej konserwatywnym podejściu do bankowości, które cenią sobie bezpośredni kontakt z człowiekiem, mogą założyć konto osobiste w oddziale banku. Przy okazji konsultant bankowy może wyjaśnić wszystkie wątpliwości oraz udzielić informacji na temat innych produktów i usług oferowanych przez bank.
Poradniki na sprawdzonekonto.pl to profesjonalne źródło wiedzy o kontach bankowych i szeroko pojętych finansach. Nasze artykuły pomogą Ci w znalezieniu najlepszego konta bankowego oraz innych produktów finansowych.