wysyłanie pieniędzy przez aplikacje bankową

Poradniki

Przelew wewnętrzny – co trzeba o nim wiedzieć?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-07-03
Wysyłanie pieniędzy na konta to powszechne rozwiązanie, które umożliwia szybkie dokonywanie płatności. Jeśli transakcja odbywa się między rachunkami w różnych bankach, to trzeba najczęściej oczekiwać na sesje przychodzące oraz wychodzące. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z przelewów wewnętrznych. To transfer pieniędzy na różne konta w ramach tego samego banku. Dowiedz się nieco więcej na ten temat i poznaj zasadę jego działania.

Przelewy wewnętrzne najczęściej są bezpłatne. Najczęściej przelane w ten sposób środki trafiają na konto odbiorcy nawet w ciągu kilku minut.

Co to jest przelew wewnętrzny?

Przelew wewnętrzny jest realizowany między dwoma kontami w tym samym banku. To jeden z najpopularniejszych transferów pieniężnych ze względu na to, że jest szybki i tani. Dość często bowiem zdarza się, że członkowie najbliższej rodziny mają konta w tym samym banku, aby móc korzystać z korzyści przelewów wewnętrznych. Ich największą zaletą jest z pewnością to, że wysłane środki trafiają na przeciwstawny rachunek w bardzo krótkim czasie.

Czym różni się przelew wewnętrzny od zewnętrznego?

Jak sama nazwa wskazuje, przelew zewnętrzny jest realizowany na zewnątrz banku. Oznacza to, że pieniądze są wysyłane na konto założone w innej instytucji finansowej. W takim przypadku trzeba oczekiwać na sesje wychodzące i przychodzące. Odbywają się one w określonych godzinach w dni robocze. Jeśli więc np. wyślesz pieniądze wieczorem w ramach przelewu zewnętrznego, to dotrą one do odbiorcy dopiero rano kolejnego dnia roboczego. Jeśli będzie to weekend, to adresat przelewu będzie musiał czekać na pieniądze aż do poniedziałku.

Najczęściej banki umożliwiają realizację takich transferów zdecydowanie szybciej. Jest to opcja przelewu natychmiastowego. Wybierając ją, musisz jednak liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty, która może być dość wysoka. Informacje na temat płatności za różnego rodzaju transakcje znajdziesz w tabeli opłat i prowizji na stronie swojego banku.

Jak przelać pieniądze na rachunek w tym samym banku?

Wykonanie przelewu wewnętrznego jest bardzo proste. Wystarczy, że zalogujesz się bankowości internetowej lub aplikacji. Wybierz opcję przelewu i podaj numer konta odbiorcy. Jeśli już kiedyś to robiłeś, to możesz wyszukać dane w historii transakcji. Wpisz kwotę oraz tytuł przelewu i zleć jego wykonanie. Niezbędna będzie autoryzacja takiego transferu np. w aplikacji mobilnej lub poprzez podanie kodu. Po wykonaniu przelewu pieniądze niezwłocznie trafią na przeciwstawny rachunek bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia.

Inne rodzaje szybkich przelewów, które warto znać

Warto wiedzieć, że istnieją także inny typy szybkich przelewów, takich jak:

  • Blue Media – są one realizowane przez pośrednika, aby przelać pieniądze na konkretne konto, wystarczy wybrać rodzaj płatności i zrealizować transakcję,
  • SORBNET – są to przelewy przyspieszone w systemie obsługiwanym przez Narodowy Bank Polski, najczęściej ten system jest wykorzystywany przy dużych transakcjach (pieniądze trafiają na konto w przeciągu około godziny),
  • Elixir – są to zwykłe przelewy realizowane w trybie zwykłym lub przyspieszonym, a system ten znajduje się pod pieczą Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wykonywaniem przelewów czy też innymi transakcjami, zawsze możesz udać się do oddziału swojego banku lub skontaktować się telefonicznie z konsultantem, który udzieli Ci wyczerpujących informacji.

Czym jest i jak działa przelew na telefon?

Dużą popularnością cieszą się obecnie także przelewy na telefon w ramach usługi BLIK. Jest to sposób na szybkie przesłanie pieniędzy osobie, która ma konto w innym banku. Ta nowoczesna metoda płatności może być wykorzystana w przypadku, gdy bank odbiorcy również udostępnia możliwość korzystania z systemu BLIK.

Co ważne, aby wykonać płatność, nie musisz znać numeru konta. Wystarczy, że wybierzesz osobę z listy kontaktów w telefonie, podasz kwotę oraz potwierdzisz dane i zaakceptujesz transakcję. Wszystko zajmuje zaledwie kilka minut.

Przelewy na telefon BLIK to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą np. oddać komuś pieniądze za zakupy lub obiad, a nie mają przy sobie gotówki. W ten sposób możesz także szybko zasilić konto bliskiej osoby w podbramkowej sytuacji.

Pamiętaj! Nigdy nie podawaj kodu BLIK i nie przesyłaj w ten sposób pieniędzy w przypadku, gdy znajomy pisze do Ciebie wiadomość na komunikatorze lub za pomocą SMS-a. W taki sposób bardzo często działają oszuści. Mogło bowiem dojść do włamania na konto w social mediach i prośba o wysłanie pieniędzy lub kodu może pochodzić od przestępcy.

W jaki sposób zasilić swoje konto w banku?

Jeśli już wiesz, czym jest przelew wewnętrzny oraz jakie są najważniejsze różnice między nim a transakcją zewnętrzną, powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na temat funkcjonowania konta w banku. Taka wiedza może być bardzo pomocna w wielu sytuacjach.

Zastanawiasz się, w jaki sposób wpłacić gotówkę na swoje konto w banku, aby następnie przesłać ją na inny rachunek? Możesz to zrobić na kilka sposobów, a omówienie każdego z nich znajdziesz poniżej.

Wpłata w oddziale banku

To rozwiązanie jeszcze do niedawna cieszyło się największą popularnością. Wiele osób regularnie odwiedzało placówki bankowe w celu m.in. zlecenia przelewu, wpłaty lub wypłaty pieniędzy. Było to związane z tym, że bankowość elektroniczna nie była jeszcze tak rozpowszechniona, jak obecnie. Aktualnie odwiedziny w oddziale należą do rzadkości, jednak jest to nadal rozwiązanie, z którego można skorzystać.

Dla niektórych osób taki sposób wpłacania pieniędzy na konto jest uważany za bezpieczny. Przekazuje się je bowiem bezpośrednio pracownikowi banku, który daje potwierdzenie dokonania takiej transakcji. Wcześniej należy okazać dokument tożsamości w celu weryfikacji danych.

To rozwiązanie ma jednak wady. Jedną z nich jest przede wszystkim konieczność odwiedzenia banku, co zajmuje czas. Jeśli oddział znajduje się daleko od Twojego miejsca zamieszkania czy pracy, taka wyprawa może być nie lada wyzwaniem. Trzeba także liczyć się z dużymi kosztami wpłaty pieniędzy w banku. Najczęściej pobierana jest prowizja, która zależy od wpłacanej kwoty. Może więc to okazać się nieopłacalne.

Wpłata gotówki we wpłatomacie

Wiele bankomatów jest wyposażonych w opcję wpłatomatu. Bardzo często można je spotkać także jako osobne urządzenia. Korzystanie z nich jest wygodne oraz umożliwia wpłatę pieniędzy o dowolnej porze. Działają one bowiem 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Aby w ten sposób wpłacić pieniądze na swoje konto, wystarczy:

  • włożyć kartę debetową w odpowiednie miejsce,
  • przygotować banknoty (najlepiej, aby były one ułożone równo w tę samą stronę, powinny nie być uszkodzone ani wymięte),
  • na ekranie może pojawić się informacja o tym, jaką kwotę wpłatomat przyjmuje jednorazowo,
  • wybrać kwotę i włożyć pieniądze do odpowiedniego otworu,
  • zaakceptować transakcję i wyjąć kartę.

Korzystając z wpłatomatu swojego banku, możesz liczyć, że będzie to darmowe. Jeśli jednak zdecydujesz się na wpłacenie pieniędzy w innym urządzeniu, to zostanie pobrana prowizja.

Pamiętaj! Jeśli wpłatomat nie jest w najlepszym stanie technicznym lub coś wzbudza Twój niepokój, lepiej zrezygnuj z korzystania z takiego urządzenia.

Wpłatomat musi wydać Ci potwierdzenie transakcji, na której znajdzie informacje dotyczące m.in. daty i godziny wpłacenia pieniędzy oraz zdeponowanej kwoty. Zachowaj je na wypadek problemów z zaksięgowaniem pieniędzy na Twoim koncie.

Czy wiesz, że możesz korzystać z wpłatomatu nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie karty? Jest to możliwe wyłącznie w przypadku urządzeń obsługujących system BLIK. Wystarczy, że na ekranie wybierzesz opcję wpłaty bez karty, a następnie podasz jednorazowy kod wygenerowany w aplikacji Twojego banku. Następnie konieczne jest włożenie określonej kwoty do podajnika i zakończenie transakcji. Wszystko przebiega szybko i jest rozwiązaniem dla osób, które nie lubią nosić ze sobą kart płatniczych.

Wpłata pieniędzy na poczcie

Jest to rozwiązanie, z którego korzysta jeszcze mniej osób niż w przypadku wizyt w oddziale banku. Najczęściej decydują się na nie starsze osoby, które od wielu lat korzystają z takiego sposobu wpłacania pieniędzy. Odbywa się to na podobnej zasadzie, jak transakcje w banku z tą różnicą, że pracownik poczty nie będzie wymagał okazania dokumentu tożsamości.

Aby zlecić wpłatę pieniędzy na swoje konto, należy podać numer konta bankowego oraz kwotę. Następnie przekazać gotówkę i odebrać potwierdzenie. Taki przelew wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Zazwyczaj wynosi ona kilka lub kilkanaście złotych.

Wpłata w sklepie

Wpłata gotówki na konto jest możliwa także w niektórych sklepach. Do tego celu wykorzystuje się terminal płatniczy. Zanim rozpoczniesz transakcję, poinformuj o tym fakcie sprzedającego. Poprosi on o określenie kwoty, jaką chcesz wpłacić oraz danych konta, a także o okazanie dokumentu tożsamości. Jest to konieczne, gdyż ten proces musi spełniać wymogi przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Następnie wprowadzi na terminal odpowiednią kwotę, którą będziesz musiał potwierdzić kodem PIN. W ten sposób pieniądze trafią na Twoje konto.

Co trzeba wiedzieć o przelewach zagranicznych?

Przelewy zagraniczne są obecnie powszechnie wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy oraz instytucje finansowe. Umożliwiają one przesyłanie pieniędzy między kontami założonymi w bankach w różnych krajach.

Warto znać dwa najpopularniejsze rodzaje przelewów międzynarodowych, czyli SWIFT oraz SEPA. Pierwsze z nich są realizowane w ramach globalnej sieci zrzeszającej instytucje finansowe na całym świecie. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Realizacja takich przelewów wiąże się z kosztami, a transfer pieniędzy może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jednak ze względów bezpieczeństwa są one najpopularniejsze.
W ramach Unii Europejskiej działa system przelewów SEPA. Są one realizowane bardzo szybko i umożliwiają przesyłanie pieniędzy w walucie euro.

Korzystając z przelewów zagranicznych, trzeba liczyć się z kosztami takich transakcji. To, ile za nie zapłacisz, zależy głównie od przesyłanej kwoty, rodzaju waluty, kraju czy czasu, w jakim mają być dostarczone środki. Trzeba także zdecydować, która ze stron transakcji pokryje koszty: odbiorca, nadawca czy zostaną one rozdzielone po równo.

Przelewy wewnętrzne a konta walutowe

Przelewy wewnętrzne można realizować także między kontami w tym samym banku, które prowadzona są w innej walucie. W takim przypadku przelana kwota zostanie automatycznie przewalutowana. Informacje o kosztach takiej transakcji znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego banku.

Jak inaczej wykonać przelew?

W jednym z wcześniejszych akapitów dowiedziałeś się, jak wykonać przelew wewnętrzny. Warto jednak sprawdzić także, w jaki sposób przebiegają innego rodzaju transakcje na koncie. Nie każdy bowiem wie, że można zrealizować przelew za pomocą karty kredytowej. Aby to zrobić, należy wejść na swoje konto w bankowości elektronicznej, a następnie wybrać rachunek, który jest z nią powiązany. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie opcji przelewu, podanie wszystkich danych, w tym rachunku odbiorcy oraz kwoty, którą chcesz przesłać. Następnie musisz potwierdzić wykonanie transakcji.

Pamiętaj! Mimo że przelewy z karty kredytowej to wygodne rozwiązanie, to jednocześnie wiążą się z wysokimi kosztami. Jeśli więc nie musisz z niego korzystać, wybierz inną opcję przelewu środków.

W każdym banku można zlecić także przelewy stałe. Są one przydatne, jeśli obawiasz się, że np. zapomnisz o opłaceniu stałych rachunków np. za telewizję czy Internet. Wystarczy, że raz ustawisz określone parametry takiego przelewu, a będzie on systematycznie realizowany.

Zlecenie stałe to opcja umożliwiająca cykliczne wpłacanie na konkretne konto takiej samej kwoty. Jest to korzystne np. w przypadku płatnych subskrypcji, z których korzystasz. Taka opcja sprawi, że z Twojego konta np. co miesiąc będzie pobierana określona kwota, a by nie będziesz musiał samodzielnie zajmować się wykonywaniem przelewu.
Istnieje także możliwość wyboru polecenia zapłaty. Również daje ono możliwość wykonywania automatycznych cyklicznych przelewów, jednak ich kwota może być różna. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, musisz wyrazić zgodę na systematyczne obciążanie swojego konta. Musisz jej udzielić także odbiorcy przelewu np. firmie dostarczającej energię elektryczną. Między Twoim bankiem, a instytucją finansową obsługującą konkretny podmiot dojdzie do porozumienia oraz przekazania dyspozycji. Jeśli wszystkie informacje zostaną zweryfikowane, uruchomi się polecenie zapłaty. Usługodawca będzie systematycznie wskazywał, jaka kwota oraz w jakim terminie musi zostać pobrana, aby nie powstały zaległości.

Czy można cofnąć wykonany przelew wewnętrzny?

Może zdarzyć się, że w wyniku pośpiechu lub nieuwagi zlecisz błędny przelew i zorientujesz się dopiero po jego potwierdzeniu. Jeśli był to przelew wewnętrzny realizowany w obrębie tego samego banku, to jego cofnięcie nie jest możliwe. Pieniądze bowiem trafiają na konto w ciągu kilku minut i nie ma możliwości anulowania takiej transakcji.

Cofnięcie przelewu jest możliwe wyłącznie w przypadku tych, które oczekują na sesję. Jeśli więc wysłałeś pieniądze za pomocą usługi Elixir i nie doszło jeszcze do sfinalizowania transakcji, to możesz spróbować to cofnąć. Jest to bowiem związane z tym, że środki oczekują na zaksięgowanie, a to odbywa się w określonych godzinach. Jeśli więc zdarzyło się, że popełniłeś błąd, skontaktuj się ze swoim bankiem w celu otrzymania dalszych wskazówek. Niektóre z nich umożliwiają cofnięcie przelewu w bankowości elektronicznej, ale jeśli nigdy tego nie robiłeś, lepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy.

Jeśli wysłałeś pieniądze na numer konta, który już nie jest aktywny, to bank od razu anuluje taki przelew lub zwróci Ci pieniądze w ciągu kilku dni. W sytuacji, gdy podałeś istniejący rachunek, ale popełniłeś błąd, gdyż środki miały trafić do kogoś innego, to musisz jak najszybciej skontaktować się ze swoją instytucją finansową i poinformować o sprawie. W ciągu 3 dni bank poinformuje odbiorcę o pomyłce oraz wezwie do zwrotu środków. Ten z kolei będzie miał 30 dni na to, aby odesłać pieniądze. W przypadku problemów istnieje możliwość skierowania sprawy na drogę sądową.

Podsumowanie

  • Przelewy wewnętrzne to jedne z najczęściej realizowanych transakcji. Są bowiem szybkie oraz tanie. Polegają na przesyłaniu pieniędzy między kontami w tym samym banku.
  • Zazwyczaj pieniądze przesyłane przelewem wewnętrznym trafiają na wskazany rachunek w ciągu kilku minut.
  • Innym sposobem na szybkie przesłanie pieniędzy jest przelew na telefon BLIK. Dzięki niemu nie tylko nie trzeba znać numeru przeciwstawnego konta, ale też można wykonać transfer środków osobie, która ma rachunek w innym banku.
  • Pieniądze na własne konto można wpłacić w oddziale banku, korzystając z wpłatomatu, na poczcie lub w sklepie.
  • Przelewy zagraniczne to głównie SWIFT oraz SEPA. Ich realizacja wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty.
  • Cofnięcie przelewu wewnętrznego nie jest możliwe, gdyż jest on realizowany natychmiast. Można to zrobić wyłącznie w przypadku, gdy przesyłasz pieniądze na konto w innym banku, a transakcja oczekuje na sesje wychodzące oraz przychodzące.

FAQ Najczęściej zadawane pytania

1
Jak długo trzeba czekać na pieniądze wysłane w ramach przelewu wewnętrznego?

Tego rodzaju przelewy są realizowane przez całą dobę. Najczęściej już po kilku minutach od potwierdzenia transakcji trafiają one na przeciwstawny rachunek bankowy.

2
Czy przelewy wewnętrzne są bezpieczne?

Tak, gdyż regulują je przepisy prawa bankowego. Oznacza to, że wykonywanie takich przelewów jest w pełni bezpieczne i objęte ochroną prawną.

3
Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie zbliżeniowo?

Tak, pod warunkiem, że wpłatomat ma wbudowany czytnik zbliżeniowy i obsługuje tego rodzaju wpłaty. Aby skorzystaj z opcji zbliżeniowej, wystarczy przyłożyć kartę lub telefon bądź opaskę z modułem NFC. Następnie wybrać kwotę, którą chcesz wpłacić, włożyć pieniądze oraz zaakceptować transakcję.

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta