Rodzaje kont bankowych. Czym się od siebie różnią i do czego służą?

Poradniki

Rodzaje kont bankowych. Czym się od siebie różnią i do czego służą?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Dziś banki oferują swoim klientom różne rodzaje kont bankowych. Podstawowe rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe to tylko jedna z opcji, z których możesz skorzystać. Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd kont bankowych w pigułce. Ta wiedza przyda Ci się do wyboru rachunku bankowego, który będzie odpowiadał Twoich potrzebom.

Oferty banków to cała gama rachunków, które mogą służyć różnym celom i są przeznaczone dla klientów w różnym wieku. Na aktualności traci już podział na konta bankowe tradycyjne i internetowe, ponieważ dziś już niemal każdy bank umożliwia korzystanie z rachunku za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Za to wciąż można zakładać konta indywidualne i wspólne lub kilka rachunków dostępnych pod tymi samymi danymi do logowania. Jeśli planujesz otwarcie konta, sprawdź jak działają różne rodzaje kont bankowych.

Rodzaje kont osobistych – przegląd dostępnych opcji

W ofertach banków znajdziesz konta osobiste, rachunki oszczędnościowe, konta walutowe i firmowe. Do tego możesz założyć również konto młodzieżowe i studenckie, by przelewać kieszonkowe swojemu dziecku. Wszystkie te konta służą do codziennych operacji bankowych – prywatnych lub firmowych oraz bieżącego gromadzenia oszczędności.

Co to jest konto osobiste?

Rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, czyli podstawowe konta osobiste, które można w ofertach banków spotkać również pod nazwą skróconą ROR. Jest to konto bankowe dla osób fizycznych, na które otrzymasz wypłatę i świadczenia rodzinne, wykonasz przelewy za kredyt lub bieżące opłaty. Do rachunku osobistego wydawana jest karta płatnicza, która pozwala wykonywać transakcje bezgotówkowe. Dziś praktycznie każdy rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy obsługuje się za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jest to podstawowy rachunek płatniczy, przy którym możesz otworzyć na przykład konto walutowe, młodzieżowe lub studenckie. Dobrym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego przy ROR-ze. Narzędzia dodatkowe, które może oferować rachunek osobisty to:

  • wypłaty z bankomatów,
  • transakcji finansowych w Internecie,
  • kartę kredytową,
  • limit debetowy,
  • obsługa BLIK,
  • możliwość skorzystania z innych produktów bankowych bez dodatkowej weryfikacji np. z kredytów gotówkowych, ale również lokat i narzędzi inwestycyjnych.

Konto osobiste dla dzieci i młodzieży

Młodzieżowe konto osobiste przeznaczone są dla dzieci w wieku od 13. do 18. lat. Zwykle, aby założyć konto młodzieżowe, rodzic musi mieć konto osobiste w tym samym banku. Dzieje się tak dlatego, że nastolatki mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Kiedy młody człowiek osiąga pełnoletniość jego konto bankowe może zostać przekształcone w rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy dla dorosłych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ zawsze zmienia to opłaty za prowadzenie konta.

Jak działa młodzieżowe konto osobiste, skoro prawo bankowe nie pozwala na założenie rachunku autonomicznego dla niepełnoletnich?

Jest to dodatkowy rachunek bankowy przy koncie rodzica, który zwykle zakłada się bez dodatkowych opłat. Dziecko może korzystać z konta niemal na takich samych zasadach jak dorosły. Z tą różnicą, że nadzór nad jego finansami sprawuje opiekun prawny. Nastolatek nie może zaciągnąć kredytu, do takiego konta nie jest również wydawana karta kredytowa. Rodzic widzi stan konta dziecka, może je zasilać za pomocą opcji przelewy własnego, może również wypłacać środki z rachunku dziecka, ale tylko do pewnej kwoty. W zależności od oferty banku rodzic może mieć również narzędzia do blokowania wybranych rodzajów płatności lub nakładania limitów wypłat.

Usługi, jakie oferuje młodzieżowe konto osobiste:

  • obsługa płatności bezgotówkowych,
  • możliwość założenia rachunku oszczędnościowego,
  • płatności kartą (również telefonem czy zegarkiem),
  • obsługa BLIK-a,
  • wypłaty z bankomatów własnych banku za darmo (z obcych za opłata).

Konto dla młodych (studenckie)

Konta studenckie działają nieco inaczej niż konto młodzieżowe ze względu na fakt, że ich użytkownikami mogą zostać osoby pełnoletnie. To rodzaj konta osobistego, które bardzo często działa na preferencyjnych warunkach. Założenie konta osobistego dla studenta jest najczęściej bezpłatne tak jak prowadzenie rachunku. W zależności od rodzaju konta mogą zostać naliczane opłaty za użytkowanie karty płatniczej czy przelewy w walucie obcej.

Ten rodzaj rachunku bankowego to inaczej rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy dla osoby dorosłej, która jest studentem. Daje użytkownikowi do ręki takie same możliwości i uprawnienia. Konto studenckie jest po prostu bardziej dostosowane do trybu życia i wymagań młodych ludzi podobnie jak konto młodzieżowe. Banki oferują studentom różnego rodzaje promocje i premie za aktywności w aplikacji mobilnej. Dodatkowo studenci często otrzymują rabaty do sklepów lub na usługi dopasowane do ich potrzeb.

Konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy to konto, na którym możesz odkładać dodatkowe środki finansowe. Możesz zbierać na konkretny cel lub po prostu odkładać nadwyżki. To specjalny rodzaj rachunku bankowego o mniejszych funkcjonalnościach niż konto osobiste. Za to środki, które są na nim zgromadzone są oprocentowane, więc stan tego rachunku bankowego może stale rosnąć.

Założenie konta oszczędnościowego zwykle wymaga posiadania rachunku osobistego. Nie muszą być w tym samym banku, ale zwykle posiadacze konta osobistego w konkretnym banku mogą szybko i na preferencyjnych warunkach zakładać tam konta oszczędnościowe.

Jak działa konto oszczędnościowe? Można je porównać do skarbonki, ale takie, do której dodawane są co miesiąc niewielkie kwoty z tytułu oprocentowania rachunku. Oszczędności rosną zgodnie z warunkami oferowanymi przez bank.

Konta oszczędnościowe mają ograniczone funkcjonalności, co w pewnym sensie wspiera odkładanie pieniędzy. Wypłaty z bankomatów, przelewy na inny rachunek bankowy niż Twoje konto osobiste czy korzystanie z karty płatniczej nie są na ogół niedostępne lub płatne. Prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest natomiast darmowe.

Operacje, które możesz wykonać za pomocą konta oszczędnościowego to najczęściej tylko przelewy z konta osobistego.

Konto oszczędnościowe działa inaczej niż rachunki terminowych lokat oszczędnościowych. Możesz z niego wypłacać dowolne kwoty w różnych terminach. Tracisz odsetki, ale konto oszczędnościowe nie jest zamykane. Natomiast rachunki lokat terminowych nie mogą zostać uszczuplone w trakcie trwania umowy. Jeśli zechcesz wypłacić z nich środki przed czasem, musisz zrobić to w całości i tym samym likwidujesz lokatę.

Jak działa konto walutowe?

Jest to rodzaj konta bankowego, które pozwala na:

  • wykonywanie transakcji finansowych w walucie obcej,
  • gromadzenie środków na koncie w walucie obcej.

Tego rodzaju rachunki rozliczeniowe dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Zwykle otwarcie konta nie jest płatne, ale konta firmowe tego typu mają inną tabelę opłat niż konto walutowe założone w formie konta osobistego.

Konto walutowe może oferować wypłaty z bankomatów i korzystanie z płatności bezgotówkowych za granicą. Jego użytkownik otrzymuje kartę płatniczą oraz dostęp do aplikacji mobilnej.

Rodzaje kont bankowych dla firm? Konto biznesowe

Istnieją również specjalne rodzaje kont bankowych przeznaczone dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz podmiotów działających na mocy prawa handlowego. Służą do obsługi przelewów podatkowych i do ZUS oraz rozrachunków z kontrahentami. Działają nieco inaczej niż konta osobiste, ponieważ oferują dostęp do rozszerzonych usług bankowych.

Konto firmowe czy osobiste?

Teoretycznie osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z kont osobistych do celów firmowych. W praktyce konta firmowe są lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie ograniczają wysokości transakcji bezgotówkowych i pomagają rozdzielić finanse firmowe i prywatne. Również polskie prawo bankowe rozgranicza te dwa typy kont bankowych. Dlatego, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą powinieneś mieć konto osobiste i konto firmowe.

Fakt, że za prowadzenie rachunku bankowego dla firm trzeba zapłacić więcej niż za obsługę konta osobistego, ale opłaty te zalicza się do kosztów uzyskania przychodu i można je odliczyć od podatku.

Konto bankowe dla firm

Otwarcia rachunku bankowego dla firmy może dokonać jej właściciel lub osoba przez niego upoważniona. Konto firmowe zakłada się na podstawie wpisu do CEIDG lub dokumentów rejestracji spółki. Umowa rachunku bankowego przesyłana jest najczęściej do siedziby firmy, nie trzeba fatygować się do placówki.

Prowadzenie konta firmowego może być bezpłatne, dlatego, jeśli planujesz założyć konto dla swojej firmy, sprawdź oferty różnych banków w serwisie sprawdzonekonto.pl.

Rachunek bankowy dla firm pozwala na zlecenie rozliczeń pieniężnych z kontrahentami i urzędami. To rodzaj konta, którego zadaniem jest ułatwienie pracy przedsiębiorcom. Umożliwia wypłaty z bankomatów, płatność kartą i wypłaty gotówki w większych kwotach w oddziale. Tak, jak w przypadku kont osobistych, jednym z narzędzi na rachunku może być również konto oszczędnościowe, ale działa ono nieco inaczej niż tego typu rachunek bankowy dla klientów indywidualnych. Do konta firmowego można dodać również konto walutowe, które umożliwi na przykład wypłaty gotówki i płatności kartą podczas zagranicznych podróży i rozrachunki z zagranicznymi kontrahentami.

Dodatkowo z kontem bankowym dla firm możesz otrzymać również usługi księgowe. Wówczas prowadzenie konta może być nieco droższe, ale część obowiązków związanych z prowadzeniem firmy będzie zdecydowanie łatwiejsza.

Ranking banków – jak korzystać z porównywarki kont osobistych?

Znasz już różne rodzaje kont osobistych i firmowych. Jeśli chcesz założyć rachunek osobisty, konto studenckie czy dla firmy, porównaj oferty różnych banków. Dzięki temu zapłacisz mniej za prowadzenie konta lub uzyskasz lepsze warunki na koncie oszczędnościowym. Konta bankowe możesz porównać w serwisie sprawdzonekonto.pl. Znajdziesz tu przejrzyste i zawsze aktualne rankingi kont osobistych i firmowych. Wprost z nich możesz bezpiecznie przejść na stronę wybranego banku i otworzyć rachunek bankowy online.

Podsumowanie

  • Istnieją różne rodzaje kont bankowych: konto osobiste, konta młodzieżowe i studenckie, konto oszczędnościowe, rachunki walutowe i firmowe.
  • Oferta kont osobistych dostosowana jest do potrzeb różnych typów klientów.
  • Poszczególne rodzaje kont osobistych oferują różne usługi bankowe i zakres możliwości, jeśli chodzi o formy płatności i opcje obsługi konta.
  • Rachunek firmowy to rodzaj konta osobistego przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego, jednostek budżetowych, fundacji i stowarzyszeń.
  • Rachunek oszczędnościowy to konto o ograniczonych funkcjonalnościach, które wymaga posiadania konta osobistego ROR.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
W jakim banku najlepiej założyć konto?

Najlepiej wybrać bank, który oferuje najkorzystniejsze warunki prowadzenia konta osobistego. Aby to zrobić skorzystaj z serwisu sprawdzonekonto.pl, w którym znajdziesz aktualne i rzetelne porównania kont osobistych. Za pośrednictwem serwisu możesz wybrać najlepsze konto osobiste i od razu je założyć.

2
Jakie są warunki otwarcia konta osobistego?

Konto bankowe może założyć osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Konto młodzieżowe to specjalny rodzaj konta dla osób od 13. do 18. roku życia, które jest subkontem zakładanym przy rachunku osobistym prawnego opiekuna.

3
Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie o konto osobiste?

Umowa, na mocy której zakładane jest konto osobiste zawiera dane osobowe właściciela oraz jego podpis. Powinna również określać rodzaj konta oraz warunki prowadzenia rachunku. Poza tym paragrafy na temat zakresu usług i odpowiedzialności banku za powierzone mu środki.

4
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie tego rodzaju konta bankowego zależy od wysokości stóp procentowych, ale też aktualnej oferty banków. Nie wszystkie baki wymagają byś miał u nich również konto osobiste, ale zwykle oferują promocje, które zachęcają do tego typu rozwiązań. Zanim założysz rachunek, sprawdź jakie warunki na koncie oszczędnościowym oferują różne banki. W serwisie sprawdoznekonto.pl na bieżąco porównujemy promocje na konta bankowe i ułatwiamy ich wybór.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta