Upoważnienie do konta bankowego. Jak ustanowić pełnomocnika do rachunku?

Poradniki

Upoważnienie do konta bankowego. Jak ustanowić pełnomocnika do rachunku?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Ustanowienie pełnomocnika do konta bankowego lub upoważnienie osoby zaufanej to sposób na zabezpieczenie swoich interesów w różnych sytuacjach. Każdy posiadacz rachunku bankowego może wyznaczyć osobę, która będzie mogła w określonym zakresie korzystać i zarządzać rachunkiem.

Pełnomocnictwa i upoważnienia do rachunków bankowych to przydatne narzędzia, które pomagają w prowadzeniu finansów firmowych i rodzinnych. Różne rodzaje pełnomocnictw określają zakres czynności, które osoba trzecia może wykonywać w imieniu właściciela konta bankowego. Zanim zdecydujesz się na udzielenie upoważnienia lub pełnomocnictwa powinieneś poznać zakres każdej z tych czynności prawnych.

Co oznacza upoważnienie do konta bankowego?

Upoważnienie do konta bankowego daje upoważnionemu przede wszystkim dostęp do informacji na temat salda i operacji wykonywanych na rachunku. Upoważnienia może udzielić właściciel konta na rzecz osoby fizycznej lub instytucji. Z definicji upoważnienie do konta bankowego nie oznacza pełnego dostępu do środków czy możliwości wykonywania operacji.

Zakres upoważnienia do konta bankowego może być ograniczony wyłącznie do informacji – tak często działają konta dla nastolatków i studentów zakładane przy rachunku rodzica. Opiekun ma wgląd w historię rachunku bankowego dziecka, ale bez możliwości wykonywania przelewów.

Upoważnienie do konta bankowego – wzór

Ustanowienie upoważnienia do konta bankowego nie wymaga wizyty u notariusza. Wzór upoważnienia znajdziesz w bankowości internetowej. Jeśli nie korzystasz z tej formy zarządzania rachunkiem, możesz upoważnienie napisać samodzielnie lub skorzystać z wzoru. Pamiętaj, aby na dokumencie znalazły się wszystkie niezbędne informacje tj. dane Twoje i osoby upoważnionej, czas trwania i zakres upoważnienia. Podpisane upoważnienie trzeba złożyć w placówce banku.

Jak powinien wyglądać wzór upoważnienia do konta bankowego?

Wzór upoważnienia do konta bankowego może różnić się w zależności od kraju i wymogów banku, ale ogólnie powinien zawierać kluczowe informacje, takie jak dane osób zaangażowanych w upoważnienie, numer konta, zakres uprawnień oraz datę ważności. Oto przykładowy wzór upoważnienia do konta bankowego:

[Twoje Imię i Nazwisko]

[Adres zamieszkania]

[Numer PESEL lub inny identyfikator]

[Data]

[Bank]

[Adres Banku]

[Numer konta, które chcesz udzielić upoważnienia]

OŚWIADCZENIE O UPOWAŻNIENIU DO KONTA BANKOWEGO

Ja, …………………………., zamieszkały/a pod adresem ……………………………………………….., posiadający/a numer PESEL …………………, niniejszym upoważniam [Imię i Nazwisko osoby, której udzielam upoważnienia], zamieszkałego/a pod adresem …………………………………………….., posiadającego/a numer PESEL ………………….., do reprezentowania mnie i działań w moim imieniu w odniesieniu do mojego konta bankowego o numerze [Numer konta].

Zakres uprawnień obejmuje:

  1. …………………………………………………..
  2. …………………………………………………..
  3. …………………………………………………..

Upoważnienie to jest ważne od dnia [data rozpoczęcia ważności] do dnia [data zakończenia ważności].

Zobowiązuję się do potwierdzenia w banku zakończenia tego upoważnienia przed wygaśnięciem ważności lub w razie, gdy osoba upoważniona nie będzie miała dłużej prawa do działania w moim imieniu.

[Twoje Imię i Nazwisko]

[Podpis]

Jak cofnąć upoważnienie do konta bankowego?

Właściciel rachunku może cofnąć upoważnienie w każdej chwili. Nawet jeśli zostało wydane na konkretny okres. Tę formalność również trzeba załatwić w oddziale banku. Możesz również dostarczyć upoważnienie za pośrednictwem poczty. Bardzo ważne jest, abyś otrzymał dokument zwrotny potwierdzający, że osoba upoważniona nie ma już dostępu do Twojego konta.

W czasach bankowości elektronicznej swego rodzaju upoważnieniem do konta jest podanie danych do logowania. Ze względu na kilkuetapowe zatwierdzanie operacji, sam login będzie działać jak upoważnienie do konta bankowego ograniczonego do informacji o tym, co dzieje się na rachunku. W takiej sytuacji wystarczy zmienić dane do logowania, by zamknąć osobie trzeciej dostęp do konta.

Upoważnienie do konta na wypadek śmierci

Jest to specjalna forma upoważnienia, które pozwala osobie lub osobom trzecim dostęp do rachunku bankowego po śmierci właściciela konta. Jeśli posiadacz rachunku bankowego pozostawi taką dyspozycję, umożliwia rodzinie dostęp do zgromadzonych na nim środków pieniężnych jeszcze przed otwarciem spadku. Ta forma upoważnienia jest przydatna w sytuacji, gdy umiera jedyny żywiciel rodziny na przykład samotny rodzic.

Wniosek składa się w formie pisemnego oświadczenia lub formularza dostarczonego przez bank. Po śmierci właściciela konta beneficjenci mogą uzyskać do niego dostęp po okazaniu aktu zgonu. Należy pamiętać, że upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci właściciela konta może zawierać ograniczenia dostępu do środków. Nie zawsze beneficjenci będą mogli wypłacić pieniądze do wysokości salda.

Upoważnienie bliskich na wypadek śmierci nie ma takiej mocy prawnej jak testament.

Upoważnienie do konta bankowego po śmierci właściciela. Co się dzieje z pieniędzmi?

Jeśli właściciel konta nie złożył w banku opisanego wyżej upoważnienia, środki pieniężne czekają na rachunku do momentu otwarcia testamentu lub zakończenia postępowania spadkowego.

Pamiętaj, że w przypadku śmierci posiadacza rachunku, którego jesteś spadkobiercą, należy skontaktować się z bankiem i prawnikiem. Każdy bank ma inne procedury, których należy dopełnić, aby odziedziczyć środki po posiadaczu rachunku.

Upoważnienie do konta bankowego a komornik

Jeśli posiadacz rachunku, do którego jesteś upoważniony ma długi, może się toczyć przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. W świetle prawa upoważniony nie odpowiada za działania właściciela konta, więc nie ma ryzyka, że komornik zainteresuje się również Twoim majątkiem. Postępowanie komornicze odbywa się zupełnie niezależnie od upoważnień – środki pieniężne zostaną zabezpieczone na poczet długu. Jeśli właściciel rachunku umrze i długi zostaną ujawnione po jego śmierci, to bez względu na upoważnienia do konta, postępowanie będą przebiegać zgodnie z aktualnymi przepisami prawa spadkowego.

Upoważnienie do konta bankowego a pełnomocnictwo – jaka jest między nimi różnica?

Upoważnienie do konta bankowego często mylone jest z pełnomocnictwem. Pomiędzy tymi dwiema czynnościami prawnymi są istotne różnice w zakresie i formie ich przeprowadzania:

  • Upoważnienie do konta bankowego ma mniejszy zakres niż pełnomocnictwo.
  • Wzór upoważnienia to prosty dokument, który można przygotować samodzielnie. Pełnomocnictwo to formalny akt prawny, którego sporządzenie zleca się prawnikowi.
  • W przypadku osoby upoważnionej za wszystkie transakcje na rachunku odpowiada sam właściciel konta. Natomiast pełnomocnik w świetle prawa bankowego jest reprezentantem właściciela konta i jako taki ponosi odpowiedzialność za swoje działania.
  • Tak jak udzielenie pełnomocnictwa również jego wycofanie jest bardzie skomplikowane niż w przypadku upoważnienia.

Co może pełnomocnik konta bankowego?

Polskie prawo definiuje pełnomocnictwo bankowe jako akt prawny, który umożliwia konkretnej osobie prawo do dysponowania rachunkiem bankowym. Pełnomocnik to osoba, która ma prawo działać w imieniu innej osoby lub instytucji i zawsze na jej korzyść. Na mocy pełnomocnictwa wskazana osoba może dokonywać różnych operacji na rachunku bankowym.

Pamiętaj, jednak że pełnomocnik to nie współwłaściciel konta, a jedynie zaufany dysponent. Prawo bankowe nakłada na pełnomocnika odpowiedzialność za wszystkie podejmowane przez niego decyzje i wykonywane transakcje.

Dokument musi zostać sporządzony w formie pisemnej, czasem może przyjąć formę aktu notarialnego. Dużą wagę przykłada się do jasnej i zgodnej z obowiązującym prawem treści pełnomocnictwa. Musi bardzo precyzyjnie określać rodzaj i zakres uprawnień.

Banki do udzielenia pełnomocnictwa wymagają, by przedstawić potwierdzony notarialnie wzór podpisu pełnomocnika. Nie można ustanowić pełnomocnika do wszystkich kont na raz. Do każdego rachunku bankowego trzeba składać osobne pełnomocnictwo.

Właściciel rachunku potwierdza pełnomocnictwo odręcznym podpisem. Na ogół pełnomocnictwa składa się w oddziale banku. Od momentu złożenia lub daty jego obowiązywania pracownik banku będzie identyfikował pełnomocnika na podstawie dowodu osobistego.

Kto może ustanowić pełnomocnika?

Tylko i wyłącznie właściciel konta może ustanowić pełnomocnika do rachunku bankowego. Z drugiej strony z kont korzystają osoby małoletnie, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji pełnomocnikiem automatycznie staje się opiekun prawny małoletniego.

Pełnomocnictwo rodzajowe i szczególne

W polskim prawie funkcjonują dwa rodzaje pełnomocnictw, każde z nich służy do przeprowadzania czynności prawnych określonego rodzaju.

Pełnomocnictwo rodzajowe (funkcjonuje również pod nazwami: ogólne i szczegółowe) – to akt prawny podpisany przez posiadacza rachunku, na mocy którego pełnomocnik otrzymuje szerokie uprawnienia do jego reprezentowania. Może być sporządzone w formie aktu notarialnego. Pełnomocnictwo ogólne może uprawniać osobę trzecią do:

  • zarządzania kartą debetową,
  • dokonywanie wpłat i wypłat środków pieniężnych,
  • wykonywanie przelewów na wskazane konta np. opłacanie rachunków,
  • podejmowanie decyzji w sprawach finansowych,
  • składanie oświadczeń w imieniu posiadacza rachunku.

Zakres uprawnień pełnomocnika ogólnego może być bardzo szeroki, ale ważne jest by były one doprecyzowane na akcie prawnym.

Pełnomocnictwo szczególne – to akt prawny, który bardzo dokładnie określa uprawnienia pełnomocnika. Różni się ono od pełnomocnictwa na zasadach ogólnych tym, że wyszczególnia operacje np. pełnomocnik może dokonywać transakcji za pomocą karty debetowej, ale tylko na określone cele.

W obu przypadkach pełnomocnika identyfikuje numer dowodu osobistego lub numer PESEL. Pełnomocnictwo szczegółowe i szczególne daje uprawnienia do korzystania ze środków, ale należy pamiętać, że są one własnością posiadacza rachunku.

Czego nie może robić pełnomocnik rachunku bankowego?

Nawet osoba, której udzielono pełnomocnictwa ogólnego nie staje się właścicielem konta. Oznacza to, że pełnomocnik nie może korzystać ze środków w celach innych niż wskazane w akcie prawnym. Nie może również wypowiedzieć i zawierać nowych umów w tym i każdym innym banku w imieniu osoby udzielającej pełnomocnictwo. Nie może również zaciągać zobowiązań finansowych i wpłacać pieniądze na dowolne rachunku bankowe.

Pełnomocnik nie ma uprawnień do tego, by spisać ostatnią wolę za właściciela rachunku bankowego lub udzielania dalszych pełnomocnictw czy upoważnienie do konta osobie trzeciej.

Do kiedy pełnomocnictwo do konta bankowego jest ważne?

Akt prawny ustanawiający pełnomocnika może zostać wypisany na określony czas. Natomiast bezterminowe pełnomocnictwo ogólne i szczególne traci ważność w momencie śmierci posiadacza rachunku.

Oczywiście zawsze możliwe jest odwołanie pełnomocnictwa i nie musi to być spowodowane wyłącznie śmiercią posiadacza rachunku, ale również zmianą sytuacji lub w wyniku utraty zaufania do pełnomocnika.

W przypadku rachunku prowadzonego dla instytucji lub organizacji upoważnienie do konta i pełnomocnictwo może zostać odwołane w momencie zakończenia umowy o współpracę, rozwiązania umowy o pracę lub umowy spółki.

Do jakich rachunków bankowych możemy ustanowić pełnomocnika?

Każdy rachunek bankowy może być obsługiwany przez osoby, które posiadają upoważnienie do konta lub są pełnomocnikiem właściciela rachunku bankowego. Jest to forma zarządzania finansów w sektorze przedsiębiorstw i sposób na zabezpieczenie środków pieniężnych rodziny.

Ile kosztuje udzielenie pełnomocnictwa?

Upoważnienie do konta można wypisać samodzielnie i ta operacja nic nie kosztuje. Natomiast pełnomocnictwo wymaga sporządzenia aktu notarialnego, którego koszt wyliczany jest zgodnie z ustawową taksą.

Banki pobierają również opłaty za zarejestrowanie dokumentu w systemie, sprawdzenie danych osobowych czy wydaniem dodatkowych dokumentów do konta np. karty debetowej dla pełnomocnika.

Cofnięcie pełnomocnictwa zazwyczaj jest bezpłatne, chyba że wymaga sporządzenia dodatkowego aktu notarialnego.

Podsumowanie

  • Upoważnienie do konta to dokument, który daje osobie trzeciej wgląd w operacje i ograniczone możliwości dokonywania transakcji.
  • Upoważnienie na wypadek śmierci właściciela rachunku pozwala rodzinie uzyskać dostęp do środków przed przeprowadzeniem postępowania spadkowego.
  • Pełnomocnictwo ogólne i szczególne to akty prawne, które nadają uprawnienia do reprezentowania pełnomocodawcy. Wygasają automatycznie w chwili śmierci posiadacza rachunku.
  • Pełnomocnik nie jest posiadaczem rachunku – ma jedynie za zadanie reprezentować go i działać w jego interesie.
  • Upoważnienie do konta bankowego i pełnomocnictwo można w każdej chwili cofnąć.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Upoważnienie do konta bankowego – na czym polega?

Daje ograniczone uprawnienia, najczęściej tylko wgląd w operacje. Można w ten sposób śledzić czy na koncie leciwego rodzica znajdują się wystarczające środki na zlecenia stałe lub sprawdzać, na co nastolatek wydaje kieszonkowe.

2
Jakie czynności można wykonywać w ramach upoważnienia do rachunku bankowego?

To zależy od zakresu uprawnień, jakie posiadacz rachunku przydzielił upoważnionemu. Podstawowym jest wgląd w operacje i saldo, ale można upoważnić osobę do wypłat gotówki lub przelewania należności z tytułu rachunków. Upoważnienie do konta bankowego firmy pozwoli pracownikowi działu finansowego kontrolować rozrachunki z kontrahentami.

3
Czy bank zabiera pieniądze zmarłego?

Nie, ale może zablokować środki do momentu zakończenia postępowania spadkowego i przekazać je osobom upoważnionym.

4
Czy osoba upoważniona do konta odpowiada za długi właściciela konta?

Nie, upoważnienie do konta nie obciąża osoby upoważnionej i pełnomocników, nawet w przypadku śmierci właściciela rachunku.

5
Upoważnienie do konta bankowego po śmierci – jak działa?

Upoważnienie na wypadek śmierci pozwala uzyskać dostęp do środków zgromadzonych na koncie, zanim zostanie zakończona sprawa spadkowa lub otwarty testament. Na wypadek śmierci można upoważnić kilku beneficjentów, kwoty im przekazywane są określone przepisami.

6
Pełnomocnik wypłacił pieniądze po śmierci. Co mu grozi?

W momencie śmierci właściciela rachunku pełnomocnictwo przestaje działać. Jednak jeśli bank nie otrzymał informacji i odwołanie pełnomocnictwa nie nastąpiło, wypłata mogła mieć miejsce. Gdy nastąpiła w złej wierze, pełnomocnikowi grozi odpowiedzialność karna.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta