Konta osobiste
Wirtualne konto bankowe – czym jest, ile kosztuje i gdzie je założyć?
Spis treści:
Pod tym pojęciem skrywa się jednak znacznie więcej, niż można by przypuszczać. Czym zatem jest wirtualny rachunek bankowy, gdzie go założyć i na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą ofertę? Odkryj tajemnicę tego rozwiązania i dopasuj je do swoich potrzeb finansowych.
Wirtualne konta bankowe – co to jest?
Wirtualny rachunek bankowy może być rozumiany na trzy sposoby:
- jako konto w pełni wirtualne, oferowane przez wirtualne banki lub fintechy,
- jako konto, które można obsługiwać przez internet, ale oferują je tradycyjne banki,
- jako dodatkowe, internetowe konto bankowe, dodawane do konta firmowego.
Najpowszechniejsze jest pierwsze ze skojarzeń, najwierniej oddające określenie „wirtualne konto”. W związku z tym to na nim skupiliśmy się w tym artykule.
Tego typu wirtualny rachunek bankowy działa w pełni przez internet. Często nie jest oferowany przez tradycyjne banki, ale nowoczesne instytucje finansowe i fintechy (niejednokrotnie dysponujące pełną licencją bankową). Zakres jego działania zależy natomiast od konkretnej firmy, oferty i pakietu. Najczęściej wyróżniają go takie cechy, jak;
- otwarcie, prowadzenie i zamknięcie przez internet,
- brak placówek stacjonarnych,
- kompleksowa obsługa online,
- dostęp do wszystkich funkcji, usług i produktów dodatkowych online,
- możliwość korzystania z wirtualnych kart płatniczych (czasem z opcją zamówienia ich fizycznych wersji),
- kontakt z obsługą klienta przez internet.
Na wirtualnym koncie bankowym możesz przechowywać swoje pieniądze i otrzymywać na nie swoją wypłatę. Zależnie od oferty, wykorzystasz je do realizacji transakcji, wykonywania przelewów, inwestowania czy przechowywania oszczędności (czasem nawet w różnych walutach).
Jakie banki oferują założenie konta bankowego o wirtualnym charakterze?
Na polskim i międzynarodowym rynku działają rozmaite banki wirtualne, fintechy oraz instytucje finansowe, w których otworzysz rachunek wirtualny, np.:
- Revolut,
- Wise,
- N26,
- Zen,
- Aion bank.
To oczywiście tylko niektóre propozycje, pierwsza z nich natomiast cieszy się szczególną popularnością wśród Polaków. Bankowość wirtualna realizowana w ramach usługi Revolut w 2023 roku przekonała do siebie ponad 3 mln Polaków [3].
Ile kosztują konta wirtualne?
Cena wirtualnych kont bankowych zależy od konkretnego rozwiązania oraz produktów, z których w jego ramach korzystasz. Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania pozwalają na darmowe prowadzenie rachunku, choć w niektórych przypadkach zwolnienie z opłaty może wymagać spełnienia dodatkowych warunków.
W większości przypadków wirtualne konto bankowe jest tańsze lub porównywalne z ceną tradycyjnych rachunków bankowych. Zawsze natomiast warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty naliczane za:
- prowadzenie konta,
- wyrobienie i korzystanie z karty debetowej,
- dodatkowe rachunki wirtualne (np. w walutach obcych),
- opłaty za wypłaty z bankomatów,
- koszty przewalutowań,
- prowizje od transakcji w innych walutach,
- prowizje od transakcji różnego typu.
Czy pieniądze na rachunku wirtualnym są bezpieczne?
Jeśli zdecydujesz się na wiarygodne rachunki wirtualne oferowane przez firmy działające zgodnie z polskim i europejskim prawem, nie musisz martwić się o swoje pieniądze. Część z nich (jak np. Revolut) dysponuje pełną licencją bankową, taką jak tradycyjne banki. W praktyce więc to konto jest całkowicie bezpieczne, podobnie jak inne od rzetelnych przedsiębiorstw finansowych. Nie bez znaczenia jest ponadto aspekt nadzoru przez polskie i międzynarodowe organy kontrolne, jak np. KNF i inne.
Dodatkową kwestią jest to, w jaki sposób rachunki wirtualne są zabezpieczone przed niepożądanymi działaniami i zagrożeniami. Mowa tu o technologiach chroniących pieniądze, dane osobowe i tożsamość użytkowników. Zależnie od konkretnego rozwiązania może być to np.:
- weryfikacja tożsamości,
- dwuetapowe logowanie,
- dodatkowe zabezpieczenia logowania,
- certyfikat SSL witryny,
- możliwość wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń na urządzeniach (np. Face ID),
- uwierzytelnianie poszczególnych operacji (np. przelewów),
- i wiele innych.
Zanim otworzysz rachunek wirtualny, upewnij się ponadto, czy przed daną firmą nie ostrzegają inni użytkownicy lub organy kontrolne. Warto zawsze przeczytać komentarze klientów publikowane w sieci oraz sprawdzić np. listę ostrzeżeń publicznych KNF.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wirtualne konto bankowe?
Wybierając konto wirtualne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na oferowane przez firmy usługi. Takie rachunki czasem znacznie się od siebie różnią zakresem działania i możliwościami. Jednymi z najistotniejszych z perspektywy użytkowników cech, są m.in.:
- opłaty i koszty założenia oraz prowadzenia rachunku,
- dostęp do kart płatniczych (fizycznych i wirtualnych),
- możliwość wypłat z bankomatów i ich koszty,
- opłaty za przelewy,
- produkty oszczędnościowe,
- produkty walutowe (konta, transakcje, wymiany itp.),
- obsługa serwisu WWW i aplikacji mobilnej,
- bezpieczeństwo,
- jakość wsparcia klientów,
- limity i ograniczenia.
Wirtualne konta bankowe oferują rozmaite usługi w różnych cenach. Przeanalizuj więc swoje potrzeby, ustal priorytety i wybierz propozycję gwarantującą najlepszy stosunek ceny do jakości.
Podsumowanie
- Wirtualne konta bankowe są obsługiwane w pełni online. Zarówno ich zakładanie, jak i korzystanie ze wszystkich usług, czy zamykanie, odbywa się przez internet. Instytucje oferujące takie rozwiązania nie mają placówek stacjonarnych, więc do obsługi klienta także niezbędne jest połączenie z internetem.
- Konta wirtualne zazwyczaj kosztują tyle samo lub mniej niż tradycyjne konta bankowe. Wszystko zależy natomiast od konkretnej oferty danej instytucji. Wiele z nich proponuje całkowicie darmowe rachunki wszystkim użytkownikom, ale niejednokrotnie zniesienie opłaty wymaga spełnienia pewnych warunków.
- Korzystanie z wirtualnego konta bankowego jest bezpieczne, jeśli oferująca je instytucja finansowa działa zgodnie z prawem. Wiele fintechów oferujących takie rozwiązania ma pełne licencje bankowe, takie same jak zwykłe banki.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Założenie wirtualnego rachunku zazwyczaj wygląda tak, jak w przypadku zwykłego konta bankowego przez internet. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę firmy (lub pobierzesz aplikację mobilną) i wypełnisz wniosek. Zazwyczaj wymaga to okazania dokumentów tożsamości. Po weryfikacji wniosku instytucja udziela Ci dostępu do konta, którym od tej chwili możesz swobodnie zarządzać.
Otwarcie wirtualnego rachunku bankowego jest możliwe w różnego rodzaju instytucjach finansowych, bankach internetowych i fintechach. W Polsce szczególną popularnością cieszy się Revolut, ale do Twojej dyspozycji jest też polski Zen czy Wise. Często firmy takie – oprócz kont bankowych – oferują również szereg rozwiązań dodatkowych, takich jak np. karty kredytowe, konta oszczędnościowe, lokaty czy płatności realizowane w różnych walutach.
Do wirtualnych kont bankowych często przypisywane są karty płatnicze. Zależnie od firmy, warunków i wyboru klienta, mogą mieć one zarówno formę fizyczną, jak i wirtualną. W pierwszym przypadku za ich pośrednictwem najczęściej można bez problemu wypłacać pieniądze z rachunku, choć warto upewnić się, czy są za to naliczane dodatkowe opłaty. W przypadku kart wirtualnych warto sprawdzić możliwość przeprowadzenia takiej transakcji w zakresie usług oferowanych przez daną firmę.