Jak działa wpłatomat?

Poradniki

Jak działa wpłatomat?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Wpłatomat to stosunkowo nowe urządzenie, które pojawiło się w placówkach bankowych, by ułatwić klientom życie. Zamiast stać w kolejce do kasy, by wpłacić gotówkę na konto, możesz skorzystać z wpłatomatu. Wyjaśniamy jak to działa, czy jest bezpieczne i ile kosztuje wpłata gotówki za pośrednictwem wpłatomatu.

Coraz mniej banków ma kasy we wszystkich placówkach. A jeśli już ma, to usługa wpłaty gotówki bywa obarczona opłatą. Za to pojawiły się wpłatomaty, które pozwalają klientom na samodzielną wpłatę gotówki na konto bankowe. Warto poznać praktyczne zastosowanie i funkcjonalności wpłatomatów, bo oszczędzają czas i z reguły są darmowe.

Co to jest wpłatomat?

Jest to urządzenie, które wygląda jak bankomat i obsługuje automatyczne wpłaty gotówki na konto. Można powiedzieć, że jest to bankomat, który działa odwrotnie. Zresztą często bankomaty mają podwójną funkcję – możesz wypłacić i wpłacić pieniądze.

Wpłatomaty są bardzo proste w obsłudze, nie musisz wpisywać danych, ani numeru konta. Identyfikacja klientów banków odbywa się za pośrednictwem karty płatniczej. Jeśli korzystasz z BLIK-a potwierdzenie Twoich danych może nastąpić za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Z wpłatomatu może korzystać osoba fizyczna i przedstawiciel firmy, który chce wpłacić gotówkę na konto firmowe.

Opłaty naliczane są na podobnej zasadzie, na jakiej nalicza się prowizje za korzystanie z bankomatu. Z wpłatomatu banku, z którym masz rachunek możesz korzystać bezpłatnie. Natomiast za wpłaty gotówki we wpłatomatach innego banku albo sieci obsługującej bankomaty (np. Euronet czy Planet Cash) trzeba dodatkowo zapłacić.

Jak zrobić wpłatę gotówki za pomocą wpłatomatu krok po kroku?

Obsługa wpłatomatu jest intuicyjna i cały proces nie trwa dłużej niż kilka minut. Jednak jeśli jeszcze tego nie robiłeś, poniżej zamieszczamy instrukcję.

Krok 1 – Przygotuj pieniądze i kartę płatniczą

Wpłatomaty nie przyjmują bilonu, wyłącznie banknoty. Zanim przystąpisz do wpłaty gotówki, a najlepiej jeszcze przed wyjściem do wpłatomatu – policz pieniądze, aby wiedzieć dokładnie jaką kwotę wpłacasz. Banknoty nie mogą być spięte opaską lub spinaczem, bo urządzenie je przelicza. Poza tym nie mogą być zniszczone – takich wpłatomat nie przyjmie. Wyrównaj banknoty i ułóż je jeden na drugim tak by wszystkie były ustawione tak samo – awersem do góry.

Aby wpłatomat mógł przekazać pieniądze na właściwy rachunek potrzeba karty płatniczej, więc ją również zabierz ze sobą. Możesz również skorzystać z aplikacji w smartfonie, jeśli korzystasz z BLIK-a i Twój wpłatomat go obsługuje.

Krok 2 – Włóż kartę płatniczą do wpłatomatu

Ten etap jest bardzo podobny do korzystania z bankomatów. Włóż kartę płatniczą do urządzenia i wprowadź PIN. Jeśli wpłatomat pełni również funkcję bankomatu zapyta Cię co chcesz zrobić. Wybierz opcję: wpłata gotówki.

Jak wygląda wpłata BLIK? Wybierz opcję wpłata BLIK i wpisz kod, który otrzymasz w aplikacji mobilnej.

Krok 3 – Włóż pieniądze do wpłatomatu

Na ekranie wpłatomatu pojawi się instrukcja jak włożyć banknoty i otworzy się okienko podawcze. Włóż do niego banknoty, kiedy czujnik w okienku podawczym otrzyma tę informację, urządzenie pobierze pieniądze do środka i przeliczy je.

Sprawdź, czy kwota wyświetlona na ekranie wpłatomatu zgadza się z tym, ile gotówki umieściłeś w okienku podawczym. Po zaakceptowaniu wpłaty pieniędzy możesz kontynuować, jeśli chcesz wpłacić większą kwotę lub zakończyć transakcję.

Jeśli kwota się nie zgadza wybierz opcję anuluj, wówczas pieniądze pojawią się z powrotem w okienku podawczym, abyś mógł je ponownie przeliczyć.

Przy większych kwotach, sprawdź ile możesz banknotów możesz wpłacać jednorazowo (okienka podawcze mają określoną pojemność). Najwygodniej i najszybciej będzie, jeśli będziesz wpłacać banknoty o jak najwyższych nominałach.

Krok 4 – Wpłata pieniędzy została zaksięgowana

Po prawidłowo przeprowadzonej transakcji wpłacone pieniądze pojawią się na rachunku. Kiedy korzystasz z wpłatomatów swojego banku, pojawią się tam praktycznie natychmiast. Gdy wybierzesz inny bank lub skorzystasz z wpłatomatów komercyjnych, potrwa to nieco dłużej. Dzieje się tak dlatego, że pieniądze trafią na Twoje konto za pośrednictwem przelewu. Poczekaj na wydruk i odbierz papierowe potwierdzenie wpłaty.

Podczas korzystania z wpłatomatów komercyjnych masz możliwość wyboru przelewu standardowego i ekspresowego. Oczywiście w tej sytuacji zostanie pobrana odpowiednia opłata. Dlatego, jeśli chcesz wpłacić pieniądze za darmo i mieć je na koncie natychmiast, wybierz wpłatomat swojego banku.

Zasadniczo, jeśli korzystasz z obcego wpłatomatu rano to przelew powinien przyjść w dniu dokonania wpłaty.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy za pośrednictwem wpłatomatu?

Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku bankomatów. Za darmo możesz dokonywać wpłat we wpłatomatach banku, w którym masz konto. Jeśli chcesz korzystać z wpłatomatów innych banków i komercyjnych zostanie pobrana prowizja. Jej wysokość uzależniona jest od oferty Twojego banku, dlatego sprawdź tabelę opłat, zanim wpłacisz gotówkę.

Banki naliczają prowizje procentowo za całą transakcję (np. Bank Pocztowy pobiera o,5% prowizji od kwoty wpłaty a Alior Bank od 0,2% do 0,6% w zależności od tego, z jakiego wpłatomatu korzystasz) lub umożliwiają taką usługę zupełnie bezpłatnie tak jak np. bank Citi Handlowy, PKO BP czy Santander Bank Polska. Są to opłaty dla klientów indywidualnych, osoby prowadzące działalność gospodarczą, które posiadają konta firmowe z reguły mają inne warunki korzystania z bankomatów i wpłatomatów.

Opłaty naliczane procentowo są nieopłacalne dla klienta, który chce wpłacić dużą kwotę lub korzysta z wpłatomatów często.

Wiesz już jak działa wpłatomat

Wpłatomaty zapewniają wygodniejsze wpłaty na konto w banku. Ich obecność pozwala na wygodne dokonywanie transakcji, które kiedyś były możliwe tylko w oddziale banku. Teraz możesz to zrobić o dowolnej porze przy użyciu karty lub aplikacji.

Zanim zdecydujesz się na dokonywanie wpłat w ten sposób sprawdź, czy Twój bank pobiera prowizje od takich transakcji. Aktualne porównania tabel opłat znajdziesz w serwisie sprawdzonekonto.pl.

Podsumowanie

  • Wpłatomaty to urządzenia, które oferują możliwość wpłaty gotówki bez czekania w kolejce do kasy. Czynne są całą dobę, więc za ich pomocą możesz wpłacać pieniądze na konto o dowolnej porze.
  • Wpłat nie musisz dokonywać osobiście, mogą to robić wskazane osoby, które otrzymają od Ciebie gotówkę i oraz kartę z pinem lub kod BLIK.
  • Do wpłatomatu trzeba przyjść z kartą płatniczą i PIN-em lub aplikacją mobilną BLIK.
  • Istnieje możliwość zdefiniowania wpłat na różne konta za pośrednictwem wpłatomatów. Nie tylko na takie, do których posiadasz kartę płatniczą.
  • Wpłatomaty to urządzenia, które funkcjonują na całym świecie i ułatwiają wpłaty gotówki na konta w różnych krajach.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Jak robi się wpłaty gotówki za pomocą wpłatomatu?

Nie ma nic skomplikowane w tym, jak działa wpłatomat. To urządzenie, które pobiera i przelicza gotówkę w banknotach, a bank księguje wpłaty na wskazanym koncie.

2
Ile kosztuje usługa wpłaty gotówki we wpłatomacie?

Istnieją banki, które za samodzielne wpłaty nie pobierają żadnej prowizji. Część z nich oferuje tę usługę bezpłatnie tylko we własnych urządzeniach, natomiast za transakcje we wpłatomatach obcych pobiera prowizję procentowo, od kwoty.

3
Czy do wpłatomatu można wpłacić pieniądze bez karty?

Tak, przy użyciu Peopay lub BLIK-a nie potrzebujesz mieć karty, wystarczy aplikacja mobilna w smartfonie. W ten sposób możesz wpłacać pieniądze w wybranych wpłatomatach.

4
Kiedy pieniądze wpłacone we wpłatomacie będą na moim koncie?

Jeśli dokonujesz wpłat we wpłatomatach swojego banku, na rachunku zostaną zaksięgowane niemal natychmiast. Jeśli wybrałeś innych bank lub wpłatomat komercyjny, wpłacone pieniądze muszą zostać przekazane do Twojego banku. Na transakcję trzeba będzie poczekać tyle, co na zwykły przelew.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta