laptop i kalkulator

Konta osobiste

Sesje Nest Bank – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-03-18
Jeśli masz konto w Nest Bank, pewnie interesują Cię godziny realizacji przelewów. Wszystkie transakcje krajowe odbywają się za pośrednictwem systemu Elixir nadzorowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Sprawdź, jak wygląda harmonogram sesji w Nest Banku i jak długo trzeba czekać na zaksięgowanie pieniędzy.

Czym są sesje Nest Bank?

Sesje Nest Bank to określone godziny, w których zlecone transakcje „opuszczają” rachunek nadawcy (sesje wychodzące) i księgują się na koncie odbiorcy (sesje przychodzące). Pozwalają oszacować czas oczekiwania na przelew z dość dużą dokładnością. Należy pamiętać, że sprawność ich realizacji oraz mechanizm przekazywania pieniędzy mają ścisły związek z funkcjonowaniem systemu Elixir. Bez niego przelewy nie mogłyby się odbywać szybko i bezpiecznie, a rozliczenia międzybankowe przebiegałyby w znacznie bardziej skomplikowany sposób.

Elektroniczny system Elixir powstał dzięki powołaniu Krajowej Izby Rozliczeniowej — instytucji, która od lat stoi na straży zachowania najwyższych standardów obsługi płatności. Umożliwia wymienianie informacji i komunikatów rozliczeniowych w przestrzeni międzybankowej. Zapewnia szansę na redukcję kosztów kapitału i zwiększenie zdolności zarządzania płynnością finansową, przynosząc korzyści wszystkim uczestnikom rynku finansowego, zarówno bankom, jak i firmom czy osobom prywatnym.


Warto wiedzieć! Dzięki znajomości godzin realizacji sesji przychodzących możesz w przybliżeniu określić, o której Twoje wynagrodzenie pojawi się na koncie. Z kolei na podstawie harmonogramu sesji wychodzących masz możliwość oszacować, kiedy Twoje środki „przedostaną” się do systemu Elixir i trafią do odbiorcy.


Sesje Elixir w Nest bank a rodzaje przelewów

W ramach sesji Elixir są realizowane tylko określone rodzaje transakcji. System obejmuje wyłącznie przelewy krajowe, opiewające na kwotę niższą niż 1 mln zł, realizowane pomiędzy bezpośrednimi uczestnikami systemu Elixir. Nie odnosi się jednak do przelewów ekspresowych i zagranicznych, realizowanych w zupełnie inny sposób.

 • Przelewy ekspresowe — są realizowane niemal w czasie bieżącym, dzięki czemu środki księgują się na koncie odbiorcy maksymalnie po kilkunastu minutach od zlecenia transakcji. Jak to możliwe? Otóż przy operacjach ekspresowych wykorzystuje się środki zdeponowane w NBP, które w ogóle nie opuszczają systemu.
 • Przelewy zagraniczne — odbywają się z wykorzystaniem sesji, które księgują się w innych godzinach nić transakcje krajowe.

Odrębnym rodzajem przelewu są transakcje wewnętrzne realizowane między rachunkami prowadzonymi w Nest Bank. Takie przelewy omijają system Elixir i niemal od razu po ich zleceniu księgują się na koncie adresata.

Ile jest sesji w Nest Bank?

W Nest Bank, tak samo jak w każdym innym banku, każdego dnia roboczego odbywa się łącznie 6 sesji, wśród których wyróżnia się 2 sesje poranne, 2 popołudniowe i 2 wieczorne.

Rozkład sesji Nest Bank w dni robocze

Pora dniaSesje wychodząceSesje przychodzące
RanoSesja 1.Sesja 1.
Po południuSesja 2.Sesja 2.
WieczoremSesja 3.Sesja 3.

Wyjątkiem od zasady mówiącej o 6 sesjach w ciągu doby są 2 dni w roku — 24 grudnia i ostatni dzień roboczy roku. Wówczas odbywają się tylko 4 sesje.

Rozkład sesji Nest Bank 24 grudnia i w ostatni dzień roboczy roku

Pora dniaSesje wychodząceSesje przychodzące
RanoSesja 1.Sesja 1.
Po południuSesja 2.Sesja 2.
Wieczorem--

Jak działają sesje Nest Bank?

Do zrozumienia zasady działania sesji Nest Bank trzeba powiedzieć nieco więcej o harmonogramie sesji rozliczeniowych systemu Elixir. Bezpośrednio wpływają one na czas oczekiwania na przelew. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco skomplikowane, jednak cały proces bezgotówkowego przekazywania pieniędzy dobrze obrazuje poniższy schemat.

 1. Nadawca zleca wykonanie przelewu.
 2. Przelew w ramach sesji wychodzącej trafia do systemu Elixir.
 3. Transakcja jest przetwarzania i rozliczana w systemie.
 4. Przelew w ramach sesji przychodzącej „wchodzi” do banku odbiorcy.
 5. Transakcja jest księgowana na koncie odbiorcy.

Punkty 1. i 2. mają ścisły związek z sesjami wychodzącymi banku nadawcy, punkt numer 3 zależy od odgórnego harmonogramu systemu Elixir, a punkty 4 i 5 odbywają się według rozkładu sesji przychodzących banku odbiorcy.

Jak wygląda harmonogram sesji rozliczeniowych Elixir?

Przelewy wykonywane między różnymi bankami odbywają się z uwzględnieniem harmonogramu sesji rozliczeniowych Elixir. System stanowi łącznik między sesją wychodzącą z banku odbiorcy a sesją przychodzącą w banku adresata. Odpowiada za przetwarzanie, rejestrowanie i przekazywanie do NBP wyników rozliczeń sald poszczególnych banków działających w kraju. Dzięki systemowi Elixir bank centralny może skutecznie określać zlecenia uznaniowe i obciążeniowe.

Harmonogram sesji rozliczeniowych Elixir

EtapSesja ISesja IISesja III
Otwarcie wejścia16:00 (dzień poprzedni)9:30 (dzień rozliczeniowy)13:00 (dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30–10:3013:30–14:3016:00–17:00
Rozrachunek10:30–11:0014:30–15:0017:00–17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Na podstawie tabeli można wywnioskować, że rozliczenia, które „wpadły” do systemu w ramach 1. sesji (czyli w godzinach od 16:00 dnia poprzedniego do 9:30 dnia bieżącego) zostaną rozliczone między godziną 9:30 a 11:00, i po 11:00 trafią do banku odbiorcy. Tam zaczekają na rozpoczęcie sesji przychodzącej i po jej zakończeniu zaksięgują się na rachunku docelowym.

W jakich godzinach odbywają się sesje Nest Bank?

Sesje Nest Banku są realizowane z uwzględnieniem harmonogramu systemu Elixir. Sesje wychodzące odbywają się po sesjach rozliczeniowych w systemie międzybankowym, a sesje przychodzące — przed. Zapewnia to możliwość sprawnego przekazywania środków pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach.

Harmonogram sesji Nest Bank

EtapSesja wychodzącaSesja przychodząca
Sesja I8:0010:30
Sesja II12:0014:50
Sesja III14:3017:00

chcesz, żeby środki znalazły się na koncie odbiorcy niemal od razu po zleceniu operacji finansowej, możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Jest ono dla Ciebie odpowiednie, o ile Twoja transakcja ma opiewać maksymalnie na kwotę 5000 zł i możesz dodatkowo zapłacić za taką usługę. Cena przelewu natychmiastowego dla klientów indywidualnych to 4 zł, a dla klientów biznesowych — 10 zł.


Warto wiedzieć! Przelew natychmiastowy z Next Bank wykonasz na konto prowadzone w Alior Banku, Banku Millennium, Banku Ochrony Środowiska, Banku Pekao S.A., PKO Banku Polskim, Banku Pocztowym, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Banku Śląskim i mBanku. Pełną listę znajdziesz na stronie internetowej Nest Banku.


Jakie dane są potrzebne do przelewu krajowego w Nest Bank?

Do wykonania przelewu konieczne jest wypełnienie formularza odpowiednimi danymi. W Nest Bank przed wysłaniem pieniędzy zostaniesz zapytany o:

 • nazwę odbiorcy przelewy (imię, nazwisko lub nazwa firmy);
 • numer rachunku bankowego;
 • kwotę przelewu;
 • tytuł przelewu.

Warto wiedzieć! W Nest Bank możesz zaplanować realizację standardowego przelewu krajowego w ramach systemu Elixir z kilkudniowym wyprzedzeniem. Masz możliwość ustawienia stałego zlecenia. Wszystkie te operacje wykonasz w bankowości internetowej lub w placówce banku.


Jakie dane są potrzebne do przelewu zagranicznego na konto w Nest Bank?

Jeśli jesteś za granicą i chcesz zlecić wykonanie transakcji na rachunek prowadzony w Nest Bank, musisz mieć następujące dane:

 • numer IBAN (kod kraju i numer rachunku);
 • kod BIC lub SWIFT w Nest Banku;
 • tytuł przelewu
 • nazwę i adres adresata przelewu.

Te informacje wystarczą do zrealizowania operacji finansowej na konto w Nest Banku

Podsumowanie

 

 • Przelewy Nest Bank są realizowane z wykorzystaniem systemu Elixir.
 • Elektroniczny system rozliczeniowy Elixir utworzono w celu ustandaryzowania sposobu przekazu informacji międzybankowych.
 • Transakcje z konta Nest Bank są wysyłane i odbierane podczas sesji wychodzących i przychodzących.
 • Każdego dnia roboczego w Nest Bank odbywają się 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące.
 • Sesje wychodzące i przychodzące odbywają się rano, po południu i wieczorem.
 • Sesje wychodzące określają moment, w którym pieniądze opuszczają rachunek nadawcy i trafiają do systemu Elixir, gdzie są przetwarzane i przekazywane dalej na konto odbiorcy.
 • Sesje przychodzące informują, o której środki przetworzone przez system trafią na rachunek

FAQ

1
Kiedy księguje Nest Bank?

Sesje wychodzące w Nest Banku odbywają się w dni robocze o godzinie 8:00, 12:00 i 14:30. Sesje przychodzące są realizowane o 10:30, 14:14 i 17:00

2
W jakich godzinach są sesje bankowe?

Harmonogram sesji jest ustalany indywidualnie przez każdy bank. Przeważnie I sesja odbywa się rano, II sesja popołudniu, a III sesja wieczorem. Dokładnie informacje co do terminarze „wyjść” i „wejść” przelewów znajdziesz na stronie konkretnego banku.

3
Czy Nest Bank to bezpieczny bank?

Środki zebrane na kontach prowadzonych w Nest Bank są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

4
Ile idzie przelew zagraniczny IBAN?

Przelew zagraniczny IBAN powinien zaksięgować się na koncie odbiorcy w ciągu 1-3 dni roboczych od chwili nadania. Długość czasu oczekiwania w głównej mierze zależy od rodzaju transakcji. Najszybciej do adresata dotrze przelew SEPA, a najpóźniej przelew SWIFT.

5
Ile płaci się za przelew zagraniczny?

Koszt przelewu zagranicznego zależy od cennika banku nadawcy, waluty, kwoty transakcji i kraju odbiorcy. Zwykle najwięcej płaci się za transakcje zagraniczne realizowane w walucie innej niż EUR.

6
Czy przelew z Nest banku dotrze w weekend?

To zależy od rodzaju transakcji. Krajowe przelewy Elixir w PLN nie są realizowane w dni wolne od pracy. Z kolei przelewy BLIK i ekspresowe docierają do odbiorcy nawet w sobotę czy niedzielę.

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta