Programowanie sesji bankowych

Konta osobiste

Sesje Pekao – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-03-18
Masz konto w Pekao S.A.? Chcesz wiedzieć, o której dotrze do odbiorcy Twój przelew? A może czekasz na pieniądze z wypłaty lub od kontrahenta i pragniesz oszacować przybliżoną godzinę wypływu środków na rachunek? Sprawdź, czym dokładnie są sesje Pekao S.A, co warto wiedzieć o systemie Elixir i o której godzinie środki dotrą na Twoje konto.

Czym są sesje Pekao S.A.?

Sesje Pekao S.A. odbywają się z wykorzystaniem elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Elixir. Odgrywają szczególną rolę w prawidłowej, szybkiej i bezpiecznej realizacji przelewów krajowych. Pozwalają określić w przybliżeniu moment „wyjścia” pieniędzy z banku nadawcy oraz godzinę ich „wejścia” do banku odbiorcy. W ten sposób ułatwiają szacowanie przybliżonego czasu potrzebnego na wykonanie operacji finansowej.

Od poniedziałku do piątku w każdym banku odbywa się łącznie 6 sesji — 3 wychodzące i 3 przychodzące, każda z nich w innych godzinach. Dzięki nim możliwe jest realizowanie transakcji w okresie krótszym niż 24 godziny. Jedynie 24 grudnia i ostatniego dnia roku są realizowane zaledwie 4 sesje, 2 poranne i 2 popołudniowe.


Warto wiedzieć! Sesje wychodzące i przychodzące odbywają się wyłącznie w dni robocze. Z tego powodu przelewy realizowane z wykorzystaniem systemu Elixir nie docierają do odbiorców w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.


Krajowa Izba Rozliczeniowa

Nadzór nad poprawnym przebiegiem sesji Pekao i innych banków prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa, w skrócie KIR. Instytucja ta pełni rolę pośrednika w rozliczeniach między bankami. Została powołana w 1992 roku przez Związek Banków Polskich, Narodowy Bank Polski i 16 różnych banków. Dzięki niej powstał system Elixir i udało się przeprowadzić standaryzację rozliczeń między instytucjami finansowymi.

Obecnie KIR stanowi podstawę bezpiecznej i efektywnej infrastruktury sektora bankowego w Polsce. Odpowiada m.in. za:

 • gwarantowanie bezpieczeństwa i sprawności przebiegu rozliczeń międzybankowych w PLN i EUR;
 • dostarczanie usług wpływających korzystnie na czas realizacji krajowych transakcji bezgotówkowych;
 • tworzenie nowych rozwiązań w zakresie badań i rozwoju bankowości;
 • sprawowanie kontroli nad usługami wspomagającymi działanie sektora bankowego.

Podsumowując, Krajowa Izba Rozliczeniowa wykonuje kompleksowe usługi rozliczeniowe na rzecz komercyjnych i publicznych instytucji finansowych.

System Elixir

System Elixir to elektroniczny system umożliwiający przeprowadzanie rozliczeń między polskimi bankami. Działa nieustannie od niemal 30 lat. Powstał z myślą o sprawnym przekazywaniu informacji płatniczych z uwzględnieniem szczególnych standardów bezpieczeństwa. Aby zapewnić najwyższy poziom ochrony przekazywanych danych, zastosowano w nim elektroniczny podpis Szafir.

Elixir pozwala realizować płatności uznaniowe i obciążeniowe dla osób indywidualnych, firm i banków. Wykorzystuje model wielostronnego nettingu, który umożliwia uzyskanie lepszych parametrów płynności finansowej. Polega on na kompensacie transferów realizowanych między instytucjami finansowymi. Zapewnia możliwość zoptymalizowania wydatków ponoszonych przez różne podmioty w związku z rozrachunkiem płatności klientów.


Warto wiedzieć! W ramach systemu Elixir są realizowane transakcje spełniające ściśle określone kryteria dotyczące waluty i wielkości operacji. Taki przelew musi zostać wykonany w PLN, a jego kwota nie może przekraczać 1 mln zł.


Co warto wiedzieć o sesjach wychodzących i przychodzących w Pekao S.A?

Sesje wychodzące i przychodzące odbywają się o ściśle określonych porach i są bezpośrednio związane z czasem zaksięgowania przelewu u odbiorcy. W zależności od ich „zgrania” z harmonogramem przetwarzania transakcji w systemie Elixir czas potrzebny na realizację transakcji wydłuża się lub skraca.

 • Sesje wychodzące — w każdym banku są realizowane o konkretnych godzinach. Pozwalają określić, kiedy najlepiej zlecić przelew, aby dotarł do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy rozliczaniu się za dostarczone towary i wykonane usługi. W takich sytuacjach dużą wagę przykłada się do przestrzegania terminów płatności, a za ich przekroczenie często ponosi się finansowe konsekwencje.
 • Sesje przychodzące — mają duży związek z sesjami Elixir realizowanymi według harmonogramu Narodowego Banku Polskiego. Pomagają oszacować, kiedy zaksięguje się na Twoim koncie przelew przekazany od osoby czy firmy prowadzącej konto w innym banku.

Rozkład godzinowy sesji przychodzących i wychodzących każdy bank określa indywidualnie. Harmonogram realizacji przelewów w banku Pekao S.A. przedstawia poniższa tabela.

Godziny sesji Elixir w Pekao S.A.

Numer sesjiSesja wychodzącaSesja przychodząca
1.8:30 (przelew należy zlecić poprzedniego dnia do 14:3011:00
2.12:30 (przelew trzeba zlecić do 10:30 bieżącego dnia)15:00
3.15:00 (przelew trzeba zlecić do 14:25 bieżącego dnia)17:30

Jeśli zależy Ci na szybkim dostarczeniu środków pieniężnych do adresata, zleć wykonanie przelewu jak najwcześniej. Zwiększy to prawdopodobieństwo przekazania pieniędzy do systemu Elixir w ramach 1. lub 2. sesji wychodzącej i umożliwi zaksięgowanie transakcji na rachunku odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Jeśli masz konto w banku Pekao S.A. i chcesz, żeby przelew został przekazany do systemu w ramach 1. sesji, zleć transakcję do 14:25 poprzedniego dnia. Z kolei gdy przekażesz środki do 10:30, „wyjdą” one z Twojego konta tego samego dnia o 12:30, a gdy do 14:25 — o 15:00.

Jak działa przelew natychmiastowy w Pekao S.A.?

Klienci banku Pekao S.A. mogą wykonywać przelewy Express Elixir rozliczane natychmiast po zleceniu operacji. Dzięki nim da się realizować transakcje przeprowadzane niemal w czasie rzeczywistym pomiędzy właścicielami rachunków prowadzonych w różnych bankach. Jak to możliwe? Otóż środki przekazywane w ramach Express Elixir są zdeponowane w NBP i nigdy nie opuszczają systemu bankowego.

Jak szybko dotrze przelew Express Elixir? W przypadku banku Pekao S.A. środki powinny zostać zaksięgowane u odbiorcy maksymalnie po kilkunastu minutach. Warto również wspomnieć o limitach kwotowych obowiązujących w odniesieniu do operacji finansowych realizowanych przez klientów indywidualnych i biznesowych.

Typ klientaLimit pojedynczej transakcjiLimit dzienny
Klient indywidualny5 000 zł10 000 zł
Klient biznesowy20 000 zł50 000 zł

Ponadto suma przelewów Express Elixir nie może przekroczyć limitów dziennych i miesięcznych określonych przez serwis Pekao24. Granicę maksymalnej kwoty transakcji można modyfikować w bankowości internetowej.


Warto wiedzieć! Codziennie o 3:00 zaczyna się 30-minutowa przerwa techniczna, w czasie której przelewy natychmiastowe nie są realizowane.


Jak zlecić przelew w Pekao S.A. online?

Bankowość elektroniczna zapewnia niemal nieograniczony dostęp do usług i produktów finansowych. Za pośrednictwem serwisów internetowych i aplikacji mobilnych możesz dowolnie zarządzać środkami zgromadzonymi na swoim rachunku, m.in. zlecać przekazywanie ich do dowolnych odbiorców. Aby to zrobić, postępuj według schematu.

 1. Podaj login i hasło na stronie pekao24.pl.
 2. Kliknij Produkty i następnie wybierz Nowy przelew.
 3. Wypełnij formularz. Podaj dane odbiorcy, numer konta, kwotę transakcji i tytuł przelewu.
 4. Wskaż rodzaj przelewu — zwykły lub natychmiastowy.
 5. Wybierz metodę autoryzacji i zatwierdź transakcję.

Warto wiedzieć! Bankowość internetowa banku Pekao S.A. daje możliwość zaplanowania transakcji na konkretny dzień. Można też ustawić stałe zlecenie lub dodać adresata przelewu do swojej listy odbiorców.


Jak zlecić przelew w Pekao S.A. w aplikacji mobilnej?

Bank Pekao S.A. przygotował dla swoich klientów intuicyjną aplikacją PeoPay. Pozwala ona zachować szybki i bezpieczny dostęp do konta osobistego i firmowego bez wychodzenia z domu. Umożliwia zarządzanie kartami i oszczędnościami z poziomu smartfona, realizowanie płatności mobilnych i zbliżeniowych oraz autoryzowanie transakcji. Zapewnia również dostęp do dodatkowych funkcji — zakupu biletów komunikacji miejskiej czy wniesienia opłat parkingowych.

Aplikacja PeoPay gwarantuje też oczywiście możliwość realizacji transakcji. W zleceniu przelewu pomogą Ci poniższe wskazówki.

 1. Pobierz aplikację PeoPay ze Sklepu Play (Android) lub AppStore (iOS).
 2. Skonfiguruj aplikację i zaloguj się do bankowości mobilnej.
 3. Kliknij przycisk Przelew i wybierz typ transakcji.
 4. Wypełnij formularz danymi odbiorcy.
 5. Zatwierdź przelew.

Tych kilka prostych kroków wystarczy, aby zlecić transakcję w dowolnym miejscu i bez konieczności wizyty w oddziale.

Podsumowanie

 • Sesje Pekao S.A. są realizowane za pośrednictwem elektronicznego systemu rozliczeń Elixir.
 • W ramach systemu Elixir codziennie o określonych godzinach odbywają się 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące.
 • Autorem i zarządcą rozwiązań realizowanych z użyciem systemu Elixir jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
 • Sesje wychodzące określają moment „wyjścia” pieniędzy z rachunku, a sesje przychodzące — chwilę ich pojawienia się na koncie.
 • Osoby prowadzące konto w Pekao S.A. mogą wykonywać przelewy natychmiastowe Express Elixir, które są realizowane maksymalnie w ciągu kilkunastu minut.
 • W odniesieniu do przelewów Express Elixir obowiązują limity kwotowe.

FAQ

1
Kiedy dojdzie przelew z banku Pekao S.A.?

Czas oczekiwania na przelew z banku Pekao S.A. zmienia się w zależności od rodzaju transakcji. Najszybciej dotrze do Ciebie przelew na telefon BLIK i przelew Express Elixir. Najdłużej poczekasz na zwykły przelew Elixir, bo zanim trafi on na Twoje konto, musi zostać przetworzony przez system i zaksięgowany na rachunku.

2
Ile kosztuje przelew Express Elixir w Banku Pekao S.A.?

Klienci banku Pekao S.A. za wykonanie krajowego przelewu ekspresowego muszą zapłacić 5 zł

3
Ile się czeka na przelew Elixir?

Przelewy Elixir są realizowane w ramach sesji wychodzących i przechodzących, które odbywają się w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych. Zazwyczaj transakcje zlecone do południa księgują się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia wieczorem. Dotyczy to jednak wyłącznie przelewów realizowanych w dni robocze.

Redakcja
Redakcja
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w finansach, dzięki czemu możemy tworzyć eksperckie treści dla naszych czytelników. Tworzymy zespół ekspertów, który każdego dnia pomaga podejmować Ci ważne decyzje.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta