Cashback - co to za usługa i jak z niej korzystać?

Poradniki

Cashback – co to za usługa i jak z niej korzystać?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-08-28
Cashback to określenie, które odnosi się do kilku różnych usług. W tym artykule omówimy usługę cashback oferowaną przez banki. Dzięki niej możesz wypłacić pieniądze nie tylko w bankomatach, ale również punktach handlowych. Pobranie gotówki przy okazji płacenia kartą za zakupy to wygodna opcja i spora oszczędność czasu. Sprawdźmy, jak działają usługi cashback i moneyback.

Banki oferują wypłaty cashback od 2006 roku, musiało jednak minąć sporo czasu, by klienci indywidualni i biznesowi zaczęli masowo z niej korzystać. Dziś wypłata gotówki w formie transakcji cashback możliwa jest w wielu punktach handlowych.

Co to jest cashback?

Usługa cashback umożliwia wypłatę gotówki w kasach wybranych punktów handlowych i usługowych. Taką możliwość mają klienci większości banków – wypłaty gotówki można dokonać kartą płatniczą do konta osobistego i firmowego. Cashback obsługują karty płatnicze Visa, Maestro i MasterCard – zarówno tradycyjne, jak i zbliżeniowe.

W powszechnej świadomości cashback funkcjonuje jako procentowy zwrot części środków wydanych na zakupy. Obecnie istnieje wiele serwisów i aplikacji, za pomocą których naliczany jest cashback na tych zasadach. W większości przypadków środki gromadzone są w systemie i wypłacane na konto lub PayPal.

W sektorze bankowym taka forma oszczędzania na zakupach to usługa moneyback. Różnica polega na tym, że środki trafiają bezpośrednio na Twoje konto. Oczywiście warunki promocji zależą od aktualnej oferty w danym banku. Mogą również różnić się na poszczególnych kartach płatniczych.

Gdzie można skorzystać z usługi cashback?

Usługa cashback jest obecnie dostępna w prawie 300 tys. podmiotów. Na liście podmiotów oferujących usługę cashback znajdują się kioski i saloniki prasowe, stacje benzynowe np. Orlen. Wypłatę gotówki przy okazji płacenia kartą zrobisz również w dyskontach i sklepach osiedlowych np. w sieciach Dino czy Fresh Market. Usługę cashback oferują również sieci ze sprzętem elektronicznym np. Media Markt czy Media Expert.

Jakie banki oferują usługę cashback?

Cashback to powszechna usługa bankowa, mogą z niej korzystać klienci biznesowi i indywidualni większości banków działających w Polsce. Wyjątek stanowią BOŚ Bank, Toyota Bank i Aion Bank, których klienci nie mogą korzystać z usługi cashback.

Klienci Aliora, ValoBanku, Banku Millennium, Pekao SA i Santander Bank Polska mogą korzystać z usługi cashback realizowanej Blikiem.

Usługa cashback w praktyce – wypłata gotówki krok po kroku

Wypłata gotówki w ramach cashback nie jest skomplikowana, co więcej bywa bardzo wygodna, gdy chcesz zaoszczędzić czas. Większość czynności wykonuje sprzedawca – do klienta należy wyłącznie obsługa karty płatniczej.

  1. Znajdź punk handlowy oznaczony naklejką cashback (znajdziesz ją na drzwiach i przy kasie obok informacji, że można zrealizować płatność kartą).
  2. Zrób zakupy – cashback jest obsługiwany bez względu na kwotę, jaką wydasz w sklepie. Jedyny warunek to płatność kartą.
  3. Teraz poinformuj kasjera, że chcesz wypłacić gotówkę zbliżeniowo (tę opcję oferuje firma IT Card i Bank Pekao) lub kartą płatniczą.
  4. Wpisz kwotę do terminala płatniczego.
  5. Dokonaj potwierdzenia transakcji kartą kodem PIN.
  6. Kasjer wyda gotówkę. Nie zapomnij o wydruku potwierdzającym wypłatę na wypadek ewentualnej reklamacji.

Maksymalna kwota wypłaty gotówki na cashback

Od 2022 roku w kasie sklepu za pomocą karty płatniczej możesz wypłacić 1000 zł przy jednej transakcji. W ramach cashbacku możesz wypłacić gotówkę wielokrotnie w ciągu dnia. Tak naprawdę możesz w ten sposób wypłacić dowolną kwotę do wysokości salda na rachunku.

Klienci sklepów i punktów usługowych mogą korzystać z usługi cashback podczas każdych zakupów – nie ma dolnej granicy kwoty. Możesz kupić butelkę wody za dwa złote i przy okazji wypłacić pieniądze. Czasem możliwość wypłaty gotówki jest ograniczona. Jeśli w kasie nie ma kwoty, którą chcesz wypłacić, kasjer może odmówić realizacji transakcji.

Ile kosztuje wypłata pieniędzy za pośrednictwem cashback?

Sklepy nie pobierają dodatkowych opłat za transakcje przeprowadzane kartą płatniczą, ale to nie oznacza, że cashback jest darmowy. Operatorem transakcji jest Twój bank – opłata może być doliczana do kwoty, którą chcesz wypłacić. 1zł doliczany do jednej transakcji, które obsługuje Bank Pekao SA i PKO BP. Opłatę za cashback nalicza również Santander Bank Polska. Warto jednak zaznaczyć, że większość banków oferuje usługi cashback za darmo.

Jednak jeśli w promieniu kilku kilometrów nie ma żadnego bankomatu i do najbliższego trzeba jechać samochodem, to w ogólnym rozrachunku nawet płatny cashback oferuje oszczędność pieniędzy. Opłata cashback jest też niższa od tej, która zostanie naliczona przez sieć bankomatów np. Planet Cash czy Euronet.

Czy usługa cashback jest bezpieczna?

Poziom bezpieczeństwa jest taki sam jak podczas płacenia kartą za zakupy. Pobieranie gotówki odbywa się w kasie sklepowej, a wypłatą gotówki zajmuje się kasjer. Transakcja zatwierdzana jest kodem pin, nawet w przypadku zbliżeniowych kart płatniczych.

Cashback i moneyback – czy to to samo?

Wiesz już, na czym polega cashback, usługa moneyback to coś zupełnie innego. Jest to rodzaj promocji, która pozwala odzyskać część pieniędzy za zakupy internetowe lub płatności kartą. Warunki korzystania z promocji określa dany bank.

Czasem usługa moneyback dotyczy zakupów online a innym razem premia naliczana jest za transakcje przeprowadzone kartą płatniczą. Zasada jest bardzo prosta – jeśli spełnisz określone w regulaminie warunki, otrzymasz na konto dodatkową gotówkę. Moneyback naliczany jest procentowo od kwoty zakupów.

Cashback i moneyback różnią się od siebie zasadniczo. Również tym, że usługi cashback nie trzeba aktywować – po prostu jest dostępna dla Twojego konta od momentu aktywacji karty płatniczej.

Banki partnerskie programu PAYBACK oferują swoim klientom usługi cashback i moneyback oraz wiele atrakcyjnych rabatów u swoich partnerów. Posiadacze kart wydawanych przez te banki mogą przystąpić do programu PAYBACK i zbierać punkty za transakcje – również za usługi cashback.

Podsumowanie

  • Cashback umożliwia wypłatę gotówki w kasie punktu usługowego lub sklepu. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy w okolicy nie ma bankomatu. Wystarczy zrobić zakupy i zapłacić kartą, aby zlecić kasjerowi wypłatę gotówki ze swojego konta.
  • Visa, MasterCard i Maestro – te karty płatnicze umożliwiają skorzystanie z usługi cashback.
  • Większość banków nie pobiera żadnej opłaty za wypłaty gotówki w ramach usługi cashback.
  • Choć cashback i moneyback nazywają się podobnie to są to dwie różne usługi. Moneyback to promocja dla klientów banku cashback to stała usługa wypłaty pieniędzy w sklepach, na stacjach benzynowych i w punktach usługowych.
  • W powszechnej świadomości cashback rozumiany jest jako zwrot za zakupy. Tymczasem w nomenklaturze bankowej oznacza wypłatę gotówki przy okazji zakupów w wybranych punkach handlowo – usługowych. Bankowy zwrot za zakupy to moneyback.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Gdzie mogę skorzystać z usługi cashback?

Aby sprawdzić, czy punkt handlowy oferuje opcję cashbacku wystarczy rozejrzeć się za oznaczeniem na drzwiach lub przy kasie. Możesz również zapytać obsługę, czy punkt realizuje cashback.

2
Jak duże zakupy trzeba zrobić z usługą cashback?

Nie ma dolnej granicy kwoty wydanej na zakupy w usłudze cashback. Możesz kupić pudełko zapałek za złotówkę i wypłacić 1000 zł z kasy sklepowej.

3
Czy cashback i moneyback to to samo?

Nie – cashback umożliwia wypłatę gotówki z kasy sklepu, gdy płacisz kartą za zakupy. Moneyback to promocja, która zapewnia zwrot części środków za zakupy w konkretnych sklepach. Jeśli chcesz skorzystać z atrakcyjnych rabatów sprawdź aktualne promocje w swoim banku. Informacje znajdziesz na stronie bankowości internetowej i w aplikacji mobilnej.

4
Jakie korzyści oferuje cashback?

Podstawową jest oszczędność czasu, nie musisz szukać bankomatu, by wypłacić pieniądze. Dzięki cashback możesz wypłacić środki z konta w osiedlowym sklepie lub na stacji benzynowej.

5
Czy zawsze zrobię wypłatę gotówki w sklepie?

Kasjer może odmówić wypłaty cashback, jeśli w kasie nie ma wystarczającej kwoty.

6
Jak złożyć reklamację na usługę cashback?

Transakcja jest na tyle prosta, że błędy występują marginalnie. W razie ewentualnej reklamacji musisz skontaktować się ze swoim bankiem.

7
Czy usługi cashback są darmowe?

W większości banków tak. Warunkiem jest to, byś zrobił zakupy. Wyjątkiem jest PKO Bank Polska czy Santander Bank Polska, który za zakupy cashback pobiera niewielkie prowizje.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta