Numer IBAN

Konta osobiste

Numer IBAN – co to jest i jak go znaleźć?

Magda Habel
Magda HabelZaktualizowano: 2023-10-30
IBAN to skrót od International Bank Account Number, co oznacza międzynarodowy numer rachunku bankowego. Standard ten pozwala na wykonywanie i otrzymywanie przelewów zagranicznych. Numer IBAN powstał ponieważ konieczne było uproszczenie systemu przelewów transgranicznych. Standard IBAN został opracowany i wprowadzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych.

Za pomocą numeru IBAN można określić w jakim kraju i banku zarejestrowany jest numer konta. Polskie numery rachunków bankowych są zgodne ze standardem IBAN, ale w kraju posługujemy się formatem NRB (skrót ten oznacza po prostu numer rachunku bankowego).

IBAN a Numer Rachunku Bankowego (NRB) – co warto wiedzieć?

Polski numer IBAN zawiera w sobie 26-cyfrowy numer rachunku bankowego oraz kod kraju – PL. Aby zrozumieć lepiej te standardy warto rozłożyć na czynniki pierwsze.

Polski numer rachunku bankowego zawiera w sobie: numer rachunku klienta, numer rozliczeniowy banku oraz dwie pierwsze cyfry, w których ukryta jest suma kontrolna. Dzięki niej można sprawdzić poprawność numeru IBAN.

Kod IBAN jest literowy i oznacza państwo, w którym zarejestrowane jest konto. Dzięki niemu odbiorca przelewu może zweryfikować wpływ. Kiedy wykonujemy przelewy krajowe posługujemy się standardem NRB.

Numer IBAN w innych krajach

Numery IBAN mogą różnić się długością – każdy kraj ma własną. Między innymi w ten sposób można odróżnić zagraniczne konta od polskich. Co więcej struktura IBAN nie jest jednolita numer rachunku bankowego z innego kraju może być dłuższy lub krótszy od numeru polskiego konta.

Gdzie znajduje się numer IBAN?

IBAN to numer potrzebny do wykonywania przelewów zagranicznych – czyli jest on niczym innym jak numerem konta. Dlatego znajdziesz go na wyciągach z konta bankowego lub w historii przelewów w bankowości internetowej. Z pierwszych dwóch liter możesz domyślać się adresu odbiorcy. Pozostałe zawierają identyfikację banku oraz numer konta klienta.

Numer IBAN jest długi, zazwyczaj składający się z liter i cyfr. Ma on na celu ułatwienie identyfikacji rachunku bankowego w międzynarodowych transakcjach, zapewniając unikalny numer dla każdego rachunku bankowego.

Czy można zweryfikować poprawność numeru IBAN?

Tak, ponieważ jest to standard zawierający ściśle określone informacje oraz tzw. sumę kontrolną. Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie numeru konta bankowego to wpisanie go do formularza przelewu w bankowości internetowej. Jeśli numer będzie za długi lub za krótki system Cię o tym poinformuje. Co więcej po wpisaniu IBAN-u pod numerem rachunku pojawi się informacja w jakim banku prowadzone jest konto.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące podanego Ci numeru IBAN możesz również skontaktować się ze swoim bankiem i poprosić o weryfikację poprawność. Istnieją również specjalne narzędzia internetowe, które po wpisaniu numeru konta bankowego sprawdzają jego poprawność. Algorytm na podstawie takich danych jak długość numeru IBAN i suma kontrolna weryfikuje poprawność kodu.

Czy mogę wysłać pieniądze za granicę bez numeru IBAN?

Teoretycznie tak, ale nie wszędzie. Jeśli dany rachunek nie zawiera numeru IBAN, wykonanie przelewu może okazać się niemożliwe. Jak uzyskać kod IBAN i prawidłowy numer konta by wykonać przelew zagraniczny?

Skontaktuj się z odbiorcą przelewu zagranicznego i poproś o podanie numeru IBAN. Jeśli zechcesz przelać pieniądze za granicę na konto bankowe o starym formacie musisz liczyć się z wysokimi kosztami takiego przelewu. Na szczęście większość firm i sklepów internetowych korzysta już z numeru rachunku w standardzie IBAN.

Konstrukcja kodu SWIFT

Drugim tajemniczym skrótem w świecie transgranicznej bankowości jest SWIFT/BIC. Wraz z kodem IBAN jest niezbędny do robienia przelewów zagranicznych. SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication czyli organizacji, która czuwa nad międzynarodowym przepływem pieniędzy, natomiast numer BIC tłumaczy się jako Bank Identifier Code. Kody SWIST BIC służą do identyfikacji instytucji finansowej, która będzie beneficjentem przelewu. W epoce wojen i terroryzmu taki nadzór jest niezbędny.

Jest to unikalny kod identyfikacyjny banku, który jest często używany w międzynarodowych transakcjach finansowych, zwłaszcza w przypadku przelewów międzynarodowych. Kod BIC pozwala na identyfikację konkretnego banku w międzynarodowym systemie płatności SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Kod BIC składa się z 8 lub 11 znaków i zawiera informacje umożliwiające identyfikację banku i jego oddziału. Oto, co oznaczają poszczególne części kodu BIC:

Część 1 (4 litery): Pierwsze cztery litery kodu BIC to skrót nazwy banku lub instytucji finansowej. To pozwala zidentyfikować, do którego banku należy numer BIC.

Część 2 (2 litery): Dwie następne litery kodu BIC reprezentują skrót kraju, w którym znajduje się siedziba banku. To oznacza, że kod BIC zawiera informacje o lokalizacji banku.

Część 3 (2 cyfry): Dwucyfrowa część kodu BIC może reprezentować konkretne oddziały lub filie banku, co pozwala na dokładniejsze określenie lokalizacji.

Opcjonalna część 4 (3 litery): Opcjonalnie, kod BIC może zawierać trzy litery, które reprezentują konkretne oddziały lub filie banku.

Na przykład: POCZPLP4 oznacza Bank Pocztowy.

Kod SWIFT również ułatwia i przyspiesza proces przekazania pieniędzy w obrębie dużych organizacji finansowych. Bez kodu BIC SWIFT automat bankowy może nie przekazać pieniędzy do adresata, w najlepszym wypadku przelew zagraniczny będzie szedł dłużej.

Co oprócz numeru IBAN i kodu SWIFT będzie potrzebne do wykonania przelewu zagranicznego?

Podanie samego numeru rachunku w standardzie IBAN do tego kod BIC SWIFT teoretycznie wystarczą do zrobienia przelewu zagranicznego. Ale dodatkowo będziesz również musiał wskazać, która strona transakcji pokrywa jej koszty. Przelewy zagraniczne rzadko są darmowe, dlatego masz do wyboru trzy opcje.

Jeśli przelew zagraniczny będzie oznaczony literami:

  • SHA – koszty ponoszą obie strony transakcji,
  • BEN – koszty pozostają po stronie odbiorcy,
  • OUR – opłatą zostanie obciążony rachunek bankowy nadawcy.

Transgraniczne przelewy pieniężne z karty na kartę

Kiedy przelew zagraniczny wykonywany jest z jednej karty płatniczej na drugą numer IBAN potrzebny nie będzie. Za to niezbędne będzie podanie pełnego numeru karty. Przelewy pieniężne z karty na kartę to proces przenoszenia środków z jednej karty płatniczej na inną. Przy czym karty te mogą należeć do różnych banków lub instytucji finansowych, a także być używane w różnych krajach. Ten rodzaj transakcji jest wygodny i szybki, co sprawia, że jest często używany przez osoby podróżujące lub potrzebujące przekazać pieniądze rodzinie lub znajomym mieszkającym za granicą.

Cały proces realizowany jest nie przez bank, a za pośrednictwem systemów sieci płatniczych np. Visa czy Mastercard. Taki przelew może być zrealizowany w różnych walutach, pod warunkiem, że karty biorące udział w transakcji będą oferować przewalutowanie.

Podsumowanie

  • W Polsce numer IBAN składa się z 28 znaków. Dwie pierwsze to litery, które oznaczają kod kraju. Pozostałe 26 cyfr ciągu to NRB czyli polski standard numerów kont bankowych.
  • W numerze konta zapisanym w formacie IBAN znajduje się suma kontrolna (dwie pierwsze cyfry w ciągu), która umożliwia sprawdzenie numeru IBAN.
  • Na podstawie pozostałych cyfr ciągu w numerze IBAN możemy sprawdzić numer rozliczeniowy banku, który wskazuje nam placówkę, która obsługuje rachunek. Na przykład numer 1930 będzie oznaczał Bank Polskiej Spółdzielczości, a 1540 BOŚ Bank.
  • Do wykonania przelewu zagranicznego potrzebny jest również kod SWIFT oraz kod literowy określający jak podzielone są opłaty za jego wykonanie.
  • Kod SWIFT zapewnia transparentność transakcji międzynarodowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1
Kiedy muszę używać numeru IBAN?

Jeśli planujesz dokonywać międzynarodowych przelewów lub otrzymywać płatności zagraniczne, konieczne jest posiadanie i podawanie właściwego numeru IBAN.

2
Jak mogę się dowiedzieć, jaki jest mój numer IBAN?

Numer IBAN znajdziesz w umowie, na podstawie której zostało uruchomione konto bankowe lub w bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Jeśli znasz numer swojego konta w polskim formacie dodaj do niego tylko prefix “PL” i otrzymasz IBAN do przelewów zagranicznych.

3
Ile cyfr znajduje się w IBAN?

W numerze IBAN znajduje się 26 cyfr i dwie litery.

4
Z czego składa się numer IBAN?

Numer rachunku w formacie IBAN składa się z kodu kraju, sumy kontrolnej, numeru rozliczeniowego banku oraz numeru rachunku klienta.

5
Do czego potrzebny jest numer IBAN?

Numer IBAN to standard bankowy niezbędny do wykonania przelewu z kont bankowych w różnych krajach. Informuje on o tym gdzie działa bank, w którym założone jest konto. Każdy bank polski będzie mieć numer IBAN zaczynający się od liter PL.

6
Czym jest i do czego służy kod SWIFT (BIC)?

Kod SWIFT BIC to coś innego niż numer IBAN banku. Ten standard służy do łatwej identyfikacji stron transakcji transgranicznych.

7
Jak wykonać przelew, jeśli nie mam numeru IBAN odbiorcy?

Numer IBAN został stworzony dla zunifikowania numerów rachunków. Jeśli brakuje Ci wyłącznie kodu kraju łatwo go dodasz stawiając przed numerem rachunku literowe oznaczenie kraju. Najłatwiej będzie zweryfikować dane transakcji wpisując numer konta, adres odbiorcy oraz kod SWIFT BIC.

Magda Habel
Magda Habel
Dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, współpracujący z ogólnopolskimi mediami. Od dekady jest aktywnym przedsiębiorcą w sektorze B2B i inwestorem. Jest praktykiem, co sprawia, że wszystkie zawiłości produktów bankowych i kwestii podatkowych potrafi wyłożyć zrozumiałym i prostym językiem. Chętnie testuje nowości i nieustannie poszukuje nowych, atrakcyjnych promocji bankowych.
Uśmiechięta paraSprawdź wszystkie oferty kont osobistych

19 banków w jednym miejscu!

Porównaj konta